COP26: GE’nin Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek Oluşturmaya Katkısı Olacak 14 Yöntemi

15 Aralık 2021

GE liderlerinin de içinde bulunduğu yaklaşık 20 bin kişi, Birleşmiş Milletler’in 26. İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP26) katılmak üzere İskoçya’nın Glasgow kentinde bir araya geldi. Ülkeler ve liderler, daha az karbon salımı  ve sıcaklık artışını 1,5 santigrat derecenin altında tutmanın yollarını tartıştılar.

Küresel ısınmaya yönelik hükümetler arası ilk çevre sözleşmesi olan UNFCCC’nin yürürlüğe girdiği 21 Mart 1994’ten bu yana düzenlenen COP zirvelerinin 26.’sını geride bıraktık. COP konferansı adını “Conference of the Parties” tanımının yani “Taraflar Konferansı” tanımının kısaltmasından alıyor. Her yıl düzenlenen zirvede 197 ülkeye iklim değişikliğiyle mücadele konularının tartışılması için platform sağlanıyor.

COP 26 katılımcıları arasında GE temsilcileri de bulundu. Biz de dünyayı daha sürdürülebilir hale getirmek, karbon emisyonlarını azaltma, havacılığı diğer endüstrilerle birlikte karbondan arındırmak ve enerji dönüşümüne yardımcı olmak için GE‘nin attığı bazı adımları ve çalışmaları vurgulamak istiyoruz. İnovasyon bu adımların en önemli anahtarı. Hadi, listemize bir göz atın.

Sürdürülebilirlik Raporu

Geçtiğimiz yıl GE, 2030 yılına kadar faaliyetlerinde karbon nötr olma hedefini belirtti. GE‘nin Temmuz ayında yayınladığı 2020 Sürdürülebilirlik Raporuna göre şirket, satılan ürünlerin kullanımından kaynaklanan Kapsam 3 emisyonları da dahil olmak üzere 2050 yılına kadar net sıfır olma niyetiyle daha da ileriye gidiyor. GE‘nin inovasyon geleneği, mühendislerin iklim değişikliğini ele almak için enerji dönüşümü, teşhis ve tedavileri kişiselleştiren hassas sağlık hizmetleri, daha akıllı ve daha verimli uçuş teknolojileri ve aynı zamanda dünyanın her yerindeki insanların yaşam kalitesini artırmak için yaptıkları çalışmalarda çok büyük bir rol oynuyor.

Glasgow’a katılan GE’nin Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkanı Roger Martella, sorunların büyüklüğünü ve bu sorunları GE’nin çözme potansiyelini aktardı.

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı

GE Havacılık‘ın, havacılık yakıtları ve katkı maddeleri mühendisliği lideri olarak biyoyakıt ve sentetik yakıtlar üzerinde çalışan Gürhan Andac, “İşte gerçekleşiyor, bugün SAF karışımlarıyla uçuyoruz.” diyor.

Zorlukların Üstesinden Gelmek

GE Havacılık ve Safran Aircraft Engines’in ortak olduğu CFM International, Haziran ayında CFM RISE (Sürdürülebilir Motorlar için Devrim Niteliğinde İnovasyon) Programını duyurdu. Bu program sayesinde, bugün üretilen en verimli jet motorlarından %20 daha az yakıt tüketen ve %20 daha az CO2 emisyonu üreten motorların yapımı sağlanabilir.

Uçuşun Elektrikli Geleceği

GE Havacılık’ın Başkanı ve CEO’su John Slattery, Eylül ayında NASA’ya yaptığı ziyaretin ardından, ”Sektör için havacılığın karbondan arındırılması, uzaya roket yollamakla eşdeğer önem taşıyor.” diye yazdı. Artık GE mühendisleri ve ABD Uzay Ajansı, birlikte çalışmaya başladı: NASA kısa bir süre önce, elektrikli uçuş tahrik teknolojilerinin olgunlaşmasına yardımcı olması adına GE’ye 179 milyon dolar fon sağladı.

Haliade-X Faktörü

GE Renewable Energy mühendisleri, 2019 yılının Kasım ayında şimdiye kadar yapılmış en güçlü rüzgar türbini olan Haliade-X’i test etti. İki yıldan kısa bir süre içinde, 12 megavatlık bu model 14 megavat elektrik üretecek şekilde optimize edildi.

Yüzen Rüzgar Türbinleri

GE Research’teki bir ekip, yüzen bir rüzgar türbini konsepti geliştirdi. 60 metreden daha az derinlik gerektiren sabit tabanlı açık deniz türbinlerinin aksine, geliştirilen bu yeni tasarım platformu büyük dalgalarda yüzüyor, genel mekanik yükün büyüklüğünü azaltmasına izin veriyor ve deniz tabanına güvenli bir şekilde bağlı kalması için “aktif tendonlar” içeriyor.

Rüyaların Manyetik Alanı

GE araştırmacıları, süper iletken jeneratörlerin rüzgar enerjisi maliyetlerini düşürmenin, türbin üretim tedarik zincirini basitleştirmenin ve Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’nın rüzgar enerjisinin ABD enerji üretimindeki payını önümüzdeki on yılda %20’ye, yani neredeyse üç katına çıkarma hedefini desteklemeye yardımcı olmanın yollarını arıyor.

Hidrojene Eğilmek

New York Eyaleti, temmuz ayının başlarında devletin sürdürülebilir enerji çözümleri portföyüne yeşil hidrojeni getirmeye karar verdi. GE de devletin bunu gerçekleştirmesine katkıda bulunuyor. Bu sonbaharda Long Island’daki Brentwood Elektrik Santrali, karbonsuz bir yakıt olan doğal gaz ile yeşil hidrojen karışımının üzerinde yaptığı çalışmanın fizibilitesini test etmek adına bir tanıtım projesine başladı. Bunun sebebi ise su moleküllerini bölmek ve oksijen ile hidrojen üretmek için yeşil hidrojenin yenilenebilir elektriği kullanması.

GE Gas Power, harmanlama teknolojisini sağlıyor ve bu projenin yürütülmesine katkıda bulunuyor.

 Elektrik Şebekesi Dönüşümü

Elektrik enerjisinin uzun mesafeler boyunca seyahat edebilmesi, evlerde işletmelerde kullanılabilmesi için voltajı ayarlayan ve her yerde bulunan elektrik trafo merkezleri, uzun yıllardır oldukça etkili bir yalıtkan olan sülfür heksaflorideden (SF6) yararlanıyor fakat bir sorun bulunuyor: SF6, aynı zamanda dünyanın en güçlü sera gazları arasında yer alıyor ve binlerce yıl atmosferde kalıyor.

GE Yenilenebilir Enerji, birkaç yıl önce 3M ile birlikte aynı yalıtım özelliklerini koruyarak SF6’nın ısınma potansiyelini %99’dan fazla azaltan ve g³ yalıtım gazı olarak da bilinen bir SF6 değişimi geliştirdi. Bu SF6 değişimi, elektrik trafo merkezlerinin kompakt boyutlarının korunmasına da izin veriyor.

Gücün Yeni Süper Kahramanı

Anormal hava durumlarının aniden güç sisteminin bazı kısımlarını zor duruma düşürebildiği bir çağda her şeyi bu kadar dengede ve çalışır durumda tutmak, şebekenin omurgasını oluşturan teknolojinin bir asırdan fazla bir süre önce icat edildiğini düşündüğümüzde daha da etkileyici bir hale geliyor. GE ve Prolec GE mühendisleri, günümüzde kamu hizmetleri ve şebeke operatörlerinin işlerini kolaylaştırmak için gayret sarf ediyorlar. Şebekeyi elektrik hattı arızaları veya aşırı hava koşulları gibi beklenmedik durumlardan korumaya, ciddi kesintileri önlemeye, gücü daha hızlı geri kazanmaya ve operatörlerin daha fazla yenilenebilir enerjiyi kullanabilmelerine yardımcı olabilecek yeni bir tür “esnek trafo” geliştiriyorlar.

 Yeniden Kazanılan Enerji

Rüzgar enerjisi hızla büyüyen bir yenilenebilir enerji kaynağı ancak endüstrinin karbon ayak izini düşürmeye çalışmak üzere çalışmalar yapılması gerekiyor. Bunun bir yolu, hammadde tedarikinden üretim süreçleri ve bileşen taşımacılığına kadar rüzgar türbininin tüm yaşam döngüsündeki emisyonlarının azaltılması. Bu nedenle GE Yenilenebilir Enerji, Haziran ayında Fransız-İsviçreli ve Alman şirketler ile ömrünün sonuna yaklaşan bazı kara türbinlerinin kanatlarını sökmek, ezmek ve birlikte işlemek için ön anlaşmalar imzaladı.

Kitabına Göre Uygulama

GE Research‘ün baş makine mühendisi Lawrence Cheung, rüzgar santrallerinin rüzgarı nasıl kullandığını ve rüzgar akışlarını nasıl etkilediğini ayrıntılı bir şekilde anlamak için süper bilgisayarları kullanıyor. Cheung‘un son çalışması, 5.000 dönüm veya 3.780’den fazla futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılan rüzgar çiftliğinde hava akışını modelleyebilecek kapasitede.

Isı Devrede

Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bulunan dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarından Summit’in GE Research tarafından kullanımına izin verildi. Bu süper bilgisayar, araştırmacıların motorlardan geçen türbülanslı ısı akışlarının gerçekçi simülasyonlarını, verileri yeterince hızlı işleyemeyen eski türbin bilgisayar modellerine oranla çok daha iyi oluşturmalarını sağlıyor.

Pompalanan Hacim

170 megavatlık bir Avusturya fabrikası olan Tauernmoos’un, 2025 yılında suyu 260 metreye kadar yokuş yukarı itmek ve bir gölde depolamak için Avusturya şebekesinden gelen düşük maliyetli artı gücü kullanması planlanıyor. Tesis elektrik üretmek istediğinde, su rotasını tersine çevirecek ve suyun aynı pompa türbini boyunca yokuş aşağı akmasını sağlayacak.GE Yenilenebilir Enerji, dünyada bir ilk olan değişken ve hızlı pompalanan bir depolama tesisi için sadece Tauernmoos’un iki adet 85 megavatlık pompa ve türbin jeneratör ünitesini tasarlamak ve inşa etmekle kalmayacak, aynı zamanda tesis arasında sorunsuz, esnek ve senkronize elektrik aktarımını sağlamaya yardımcı olacak güç transformatörlerini ve frekans konvertörlerini entegre etmekten de sorumlu olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.