Çevreci GE Lokomotifleri Türkiye’nin Yükünü Taşıyor

24 Ekim 2014

moving_powerhaul

GE’nin iş kollarından biri olan GE Ulaşım, dünyanın en zorlu ulaşım problemlerinin üstesinden gelerek; raylı sistemler, madencilik ve denizcilik endüstrilerini şekillendiren ekipmanlar üretiyor.

Dünya üzerinde 50’den fazla ülkede yaklaşık 20 bin GE lokomotifi kullanılıyor. Türkiye’nin tek lokomotif üreticisi TÜLOMSAŞ ile 2012 yılında yaptığı stratejik ortaklığını kapsamında bilgi ve birikimini paylaşıyor, son teknoloji lokomotiflerin üretilmesi için Türk mühendislerin ve teknisyenlerin yetişmesine katkıda bulunuyor.

GE Ulaşım ve TÜLOMSAŞ, bugüne kadar üretilen PowerHaul™ yük lokomotiflerinden 5’ini Eylül ayında kullanıma hazır olarak TCDD’ye teslim etti ve yıl sonunda kadar 5 adet daha teslim edecek. Son teknolojiye sahip, güvenli ve çevreci özellikleri ile öne çıkan PowerHaul™ yük lokomotifleri, öncelikli olarak Eskişehir, Afyon, Bilecik, Ankara gibi yük taşımacılığının yoğun olduğu hatlarda sonrasında da tüm Türkiye’de kullanılacak.

Eskişehir’de üretilen lokomotifler, Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya da ihraç edilecek. İlk lokomotifin ihracatı ise Avrupa’ya 2014 yılında gerçekleşmişti. 2023 yılına kadar ise yıllık 50-100 adet Powerhaul™ lokomotif üretilmesi ve bunlardan 30-70 adedinin ihraç edilmesi planlanıyor.

GE Ulaşım Avrupa, K. Afrika, Ortadoğu, Rusya, Türki Cumhuriyetler Genel Müdürü Gökhan Bayhan konuyla ilgili olarak, “TÜLOMSAŞ ile işbirliğimiz kapsamında yerel üretimi ve istihdamı destekleyen taahhütlerimizi yerine getirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Türk mühendislerimizin ve teknisyenlerimizin eseri olan 5 PowerHaul™ yük lokomotifini başarıyla tamamlayarak TCDD’ye teslim ettik. 2015 yılına kadar ise 5 PowerHaul™ yük lokomotifi daha teslim etmeyi hedefliyoruz. GE Ulaşım olarak yenilikçi teknolojilerimiz ve deneyimlerimiz ile Türkiye’nin tek lokomotif üreticisi olan TÜLOMSAŞ’ı desteklerken, ülkemizin ihracat kapasitesine, teknolojik gelişimine ve demiryollarındaki yatırım hedeflerine katma değer sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Türk mühendislerin başarısı

GE ve TÜLOMSAŞ ortaklığı sonucunda, iş gücünün gelişmesi ve inovasyon çalışmalarının artırılması için yıl boyunca TÜLOMSAŞ çalışanları GE mühendis ve teknisyenleri tarafından hem Eskişehir’de hem de GE Erie Pennsylvania’da eğitim aldılar.

Yenilikçi, çevreci, daha hızlı ve daha verimli

PowerHaul™, diğer yük lokomotifleri ile karşılaştırıldığında daha güçlü, temiz ve yakıt verimliliği açısından daha uygun bir lokomotiftir. Yük taşımacılığında hız, güven ve uygun maliyet özellikleri ile öne çıkan GE PowerHaul™ Lokomotif, V-16, çift turbo 3,700-GHPor, 2.750 kW motor, 6 aks, gelişmiş AC çekiş sistemi ve dinamik frenleme ile, hafif aks-yükü uygulamalarını desteklemeye yönelik daha fazla beygir ve çekiş gücü için tasarlandı. Günümüz çevre sorunlarına yenilikçi çözümler sunmak hedefiyle üretilen PowerHaul™ Lokomotifler, GE’nin enerji verimliliği sözü doğrultusunda diğer lokomotiflere kıyasla sera gazı emisyonlarını yaklaşık yüzde 18 oranına kadar azaltıyor. Düşük bakım – onarım maliyetine sahip PowerHaul™ Serisi ayrıca EU Stage emisyon standartları ile uyumludur ve yerel gerekliliklere kolayca adapte olarak esnek bir platform sunuyor. Lokomotif kabininin ergonomik olarak tasarlanmasının ve maksimum verimlilik sağlamasının yanı sıra, ağır yük taşıma esnasında dinamik frenleme özelliğiyle de pürüzsüz kullanım deneyimi sunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.