Lider Gözünden: Pandemi Döneminde İnovasyon ve Endüstri 4.0

22 Kasım 2020

Pandemi, bütün dünyada üretimi zorunlu bir dönüşüme doğru sürüklüyor. Bu dönüşümü doğru yönlendirmekse, karar vericilerin elinde. Dijital dönüşümü bütünsel bir yaklaşımla ele alarak bu süreçten avantajlı bir şekilde ayrılacak yapılar şimdiden kendini belli etmeye başlıyor. 

KalDer’in Yeni Yönler ve Ufuklar Online Kalite Kongresi’nin konuklarından biri olarak yöneltilen sorularla tam da bu önemli konularda açıklamalarda bulunma fırsatı elde ettim. Pandemi döneminde değişen inovasyon ortamı ve hızlanan teknolojik adaptasyon süreçlerini konu ettiğimiz oturumda, Endüstri 4.0’ın üretim süreçlerindeki pandemiyle hızlanan çizgisinden bahsettik ve yaşanan gelişmeleri örneklerle paylaşma fırsatı buldum.

Pandemi öncesinde de dijital dönüşüm, hemen hemen her şirketin hedefleri arasında ön sıralardaydı. Özellikle bulut bilişim, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) gibi yeteneklerin bir an önce kazanılması adına şirketler bu alanlara daha fazla kaynak ayırıyordu. Böylece, dünyanın bugünkü durumunda hayati nitelikler taşıdığı görünen esneklik, akıllı üretim, ekosistem yönetimi, birleştirilmiş hizmet deneyimleri, çok kanallı servis sunma, hızlı adaptasyon gibi yeteneklere sahip olunmaya başlanmıştı. Dolayısı ile bu dönüşümü tamamlayan ya da en azından bu dönüşüm için belli adımları atmış yapılarda, pandeminin getirdiği değişimlerin daha iyi yönetildiğini gözlemleyebiliyoruz.

McKinsey’in bir araştırması, dijital dönüşümde 5 yılda gelinmesi hedeflenen seviyenin global olarak yalnızca 2 ayda yakalandığını gösteriyor. Şu anda bir çoğumuz evden çalışmaya geçtik, okullarda hızla uzaktan eğitime başlandı. Bugün teletıp uygulamalarının kullanımı artarken, bir yandan da dev fabrikaların, üretim hatlarının ve uçak motorlarının bakımını uzaktan, hatasız gerçekleştiriyoruz. Yaşamın hemen hemen her alanını dijital platformlar üzerinden sürdürmeye devam ediyoruz. Bankacılık, medya ve eğlence, alışveriş alanlarında dijital kullanımın pandemi sonrası önemli şekilde arttığına şahit olduk. Özellikle market alışverişi, temizlik malzemeleri ve kişisel hijyen alışverişi çok arttı. Öğrendiğim bilgiler arasında en ilginç noktalardan birisi bu alışverişi yapanların yüzde 25’lik kısmının hayatlarında ilk defa e-ticarete dahil olanlar, yani tutucu olarak nitelendirebileceğimiz 65 yaş üzeri kişiler olmasıydı.  Bu süreçte, özellikle dijital dönüşümde olgunlaşan fabrikalara sahip kurumlar daha az etkilendi.  İşleri durdurmak yerine önemli rekabet avantajları yakaladı. Örneğin, imalat sanayii için sunduğumuz endüstriyel üretim yönetim sistemlerimizi kullanan sanayi kurumları, büyük veriden güç alan telesağlık alanındaki uygulamalarımızı  kullanan hastaneler ve endüstriyel nesnelerin interneti platformlarımızı kullanan enerji üretim ve dağıtım şirketleri, hizmetlerini kesmek zorunda kalmadı. Daha önce dijtal dönüşüm konusunda hazırlıksız olan alanlarda ise etkiler çok daha sıkıntılı oldu. 

Pandemi döneminde bizim için en önemli konularından biriyse GE Sağlık ekibiyle, Covid-19’un tüm dünyaya yayıldığı Nisan ayında hızla yoğun bakımdaki hastaların uzaktan takibini sağlayan Mural Covid-19 çözümünü hayata geçirmemizdi. Bu çözüm sayesinde anlık olarak doktorların çok sayıda hastayı izlemesi sağlanırken, yapay zeka ile yapılan çıkarımları da sağlık personeline destek oldu. Sağlık personelinin hastaları izlemek için temaslarını azaltmanın yanı sıra, daha çok hastaya daha etkin bakım yapmalarının sağladık.

Veri, geleceği şekillendiriyor.

Bugün, veriyle şekil alan bir iş dünyasında yaşıyoruz. Veri, her sektörün başrol oyuncusu haline geldi. Akıllı fabrikalar, öngörülerde bulunan sistemler, hataya pay bırakmayan yapay zekâ uygulamaları, gelişmiş sensör teknolojileri, maliyet ve arıza analizi yapabilen dijital ikizler, üç boyutlu baskı, sanayide esneklik sunan bulut platformları gibi her yenilik, gücünü veriden alıyor.

Bu konularda tüm dünyaya Endüstri 4.0 dahil birçok alanda en yeni hizmetleri sunmak için GE Digital olarak çalışmalarımız sürüyor. İş ortaklarımızla, şebeke optimizasyonu ve analitiği, varlık ve operasyon performans yönetimi ve üretim operasyonları ve otomasyonları sağlayan uygulamalar üzerinde çalışıyoruz. Endüstri 4.0 ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti çözümlerimizle, kamu, enerji üretimi, petrol, doğal gaz ve üretim alanında faaliyet gösteren şirketlerin endüstriyel verilerini en verimli şekilde kullanmasını sağlıyoruz. Şu an, iş birliklerinden alınan güçle yaklaşık 80 çözüme sahip bir portföye eriştik. Bunların arasında İleri Enerji Yönetim Sistemi, Endüstriyel Siber Güvenlik Çözümleri, Dijital İkiz, Dijital Dönüşüm Yönetimi, Makine Öğrenim Sistemleri, Sağlık Veri Yönetimi, Predix’te bulutla üretim ve uzaktan operasyon gibi hizmetler bulunuyor. 

Sanayinin dijitalleşmesinde temkinli yaklaşımlar devam ediyor. Fabrikaların dijitale geçmesi için hayata geçirme süreçleri zaman alabiliyor. Yine de, Türkiye’deki imalat sanayiinin daha rekabetçi olması adına bazı önemler ve kararlar alınabilir: Örneğin; Daha esnek bir personel kadrosu ve dijital çalışma ortamı sağlanabilir, çeşitlendirilmiş ve esnek tedarik zincirleri kurulabilir, etkin bir IT ve OT altyapısı oluşturulabilir, ve dijital teknolojilerle güçlendirilmiş yönetim sistemlerine geçilebilir.

Dijital dönüşüm daima bir bütün olarak ele alınmalı. Bu sadece bir teknoloji yatırımı değil, öncelikle yapılması gereken en temel yatırım stratejik planlama için gereken zamanın ayrılması ve temel soruların sorularak, çözümleri planlanlanmasıdır.  Önce neyi yapacağız, nasıl ve kimle yapacağız. Sonrasında teknoloji yatırımı ve işbirlikleri kısmına gelebiliriz. 

Covid-19 ile birlikte bu dönemde odaklanmamız gereken konular da dönüştü. Bugüne kadar, sanayi şirketlerinin öncelikleri verimlilik, maliyet, kalite, kapasite kullanımı iken, şimdi bu önemli konulara ilaveler oldu. Aynı derecede önem kazanan yeni odak konularımız sürdürülebilirlik, çeviklik, dayanıklılık, esneklik ve çeşitlilik

Canan M. Özsoy

GE Türkiye CEO 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.