Çelik ve Elektrik Dolu bir Macera! Çizgi Roman Serisi- 2

11 Eylül 2015

Atlar, buhar ve elektrik… Lokomotiflerin tarihi işte böyle ilerliyor. İlk raylı taşıma sistemlerinin Antik Roma’dan beri kullanıldığı düşünülüyor. Uzun zaman atlar tarafından çekilen vagonlar ilk defa 1804 yılında İngiltere’de çalışmaya başlayan demiryolu lokomotifiyle buhar gücüyle hareket etmeye başlıyor.

lokomotif

İlk Elektrikli Trenler

Elektrik enerjisinin lokomotiflere güç vermesi için 40 yıla yakın daha beklenmesi gerekiyor; yolcu taşımacılığında kullanılmaya başlanması içinse 80 yıldan fazla! Yolcu taşıyan ilk elektrikli tren 1881 yılında Berlin’de kullanılmaya başlandı.

Ülkemizde ilk elektrikli tren ise, şu anda Eskişehir’de çevre dostu GE Powerhaul™ lokomotifleri üreten TÜLOMSAŞ tarafından, Fransız şirketleriye ortak geliştiriliyor ve 1971 yılında törenle hizmete girdi. Bu ilk dizel elektrik anahat lokomotifi, 2.400 beygir gücünde, 11 ton ağırlığında ve 39.400 kg çekme kuvvetine sahipti.

İkinci Dünya Savaşı Sonrası Amerika

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Büyük Buhran’la sarsılan, ekonomi, sanayi ve üretimde düz duvara çarpan Amerika 1940’larda Roosevelt’in 100 günlük acil planıyla tam kendini toparlamıştı ki, İkinci Dünya Savaşı patlak verdi.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyadaki birçok devlet adeta küllerinden yeniden doğmak için bir savaş veriyordu. 1960’lere gelindiğinde Amerika’da nispeten bir refah seviyesi tutturulmuş, ekonomi ve sanayii canlanmaya başlamıştı. Bilim ise kendine belki de ilk defa bu kadar büyük bir oyun alanı buluyordu.

Aynı yıllarda ülkeler halkların moralini yükseltmek için de uğraşıyordu. İşte bu yıllarda Amerikalı gençler arasında çizgi romanlar müthiş popüler olmuştu. Tüm popüler kültür müzik ve çizgi romanlar üzerinden dönüyordu desek abartmış olmayız.

Bilim ve teknolojiyi insanlar için daha anlaşılabilir, daha erişilebilir kılmak isteyen GE, çizgi romanların gücünü kullanmaya karar verdi. “Macera” serisi çizgi romanlar da işte böyle doğdu. Maalesef bu seriden sadece birkaç sayfa günümüze ulaşabildi. Şimdi sizi onlardan biriyle baş başa bırakıyoruz!

Ge çizgi roman

Çizgi Roman Serisi’ndeki bir sonraki içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.