Cassini’ye Güç Veren GE Teknolojisi

28 Kasım 2017

Teleskopunuzun boyutu hiç önemli değil, eğer onu görebiliyorsanız Satürn, Güneş Sistemi’nin en güzel gezegeni. Satürn’ün gerçek güzelliği ise Cassini uzay aracının gönderdiği muhteşem fotoğraflarla yeniden tescillendi.

2005 yılında Huygens uzay aracı, Satürn’ün aylarından biri olan Titan’a iniş yaparak kendi ayımız dışında bir aya iniş yapan ilk insan yapımı obje oldu ve görevini tamamladı. Yakın zamanda ise Cassini, Satürn’ün helyum ve hidrojen kaynayan atmosferine planlı bir giriş yaptı ve Dünya ile olan bağını kaybetti

Cassini Teknolojileri
Cassini, Satürn’ün yüzeyini en ince detaylarına kadar görüntüledi.

NASA’nın Cassini ve Huygent görevleri, adını Satürn’ün 53 ayından dördünü keşfeden ve halkaları üzerinde araştırma yapan İtalyan matematikçi – astronom Giovanni Domenico Cassini’den alıyor. Bu görevler 2008’de son bulacak şekilde tasarlanmıştı ancak uzay aracı veri ve fotoğraf gönderme bir on yıl kadar daha devam etti. Uzay aracındaki enstrümanlar bu süreçte Radyoizotop Termoelektrik Jeneratör isimli özel bir güç kaynağından güç elde etmeye devam etti.

Cassini’nin çektiği görüntüler, Satürn’ün güzelliğini bir kez daha kanıtladı.

Bu güç kaynağının orijinali, şu anda Lockheed Martin’in bir parçası olan GE Uzay Birimi tarafından tasarlanmıştı. Radyoizotop Termoelektrik Jeneratör, 1990 yılındaki Ulysses görevinden beri Amerika’nın uzay araçlarına güç veriyor. Bu güç kaynağı, uzay araçlarını hareket ettiren güç kaynağından bağımsız olarak panellerde güce ihtiyaç duyan enstrümanlara ya da uzay aracındaki özel fotoğraf makinaları gibi mekanizmalara güç veriyor.

Cassini NASA
GE teknolojileri ile güçlendirilmiş parçalara sahip Cassini adlı uzay aracı.

GE’nin tasarladığı Radyoizotop Termoelektrik Jeneratör, Voyager 1 ve 2 görevlerinde de kullanıldı ve başarıyla çalışmaya devam etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.