Canan Özsoy’un Marketing Türkiye Röportajı

27 Ağustos 2013

Canan Özsoy

Uzun yıllardır Türkiye’de enerji, sağlık, ulaşım ve havacılık alanlarında faaliyetlerini sürdüren General Electric yaklaşık iki yıl önce, iletişim çalışmalarına ağırlık verme kararı almıştı. Geçen sonbaharda ise sosyal medyada yer alarak hedef kitlesi ile bu mecradan, daha interaktif şekilde iletişim yapma kararı aldı. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy ile GE’nin Türkiye’deki iletişim stratejisini ve B2B bir marka olarak sosyal medyada nasıl bir yol izlediklerini konuştuk.

 

1-    GE sosyal medyaya merhaba demeye ne zaman ve neden karar verdi? Sizin için sosyal medya ne demek? Stratejinizi nasıl oluşturdunuz?

 

General Electric (GE) uzun yıllardır Türkiye’de enerji, sağlık, ulaşım ve havacılık alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor. Yaklaşık 2 yıl önce, stratejimiz gereği iletişim çalışmalarımızı daha yoğun uygulama kararı aldık. Geçtiğimiz sonbaharda ise GE Türkiye olarak sosyal medyada yer alarak hedef kitlelerimiz ile bu mecradan, daha interaktif şekilde iletişim yapmaya karar verdik. Sosyal medyayı iyi analiz etmek ve stratejinize uyacak şekilde bundan faydalanmak büyük önem taşıyor. Biz paydaşlarımızla iletişimde olabileceğimiz, çalışmalarımızı ve ülkemizde yarattığımız katma değeri anlatabileceğimiz bir mecra olarak burada aktif rol almayı hedefliyoruz.  Stratejimizi oluştururken, hedeflerimize ulaşmak üzere en uygun kaynakları bir arada kullanmayı temel aldık.

 

2-    Sosyal medya iletişimi hep son kullanıcıya yönelik bir yatırım gibi görülür ve bu yüzden B2B faaliyet gösteren şirketler sosyal medya iletişimine ihtiyacı olmadığını düşünür. Bu konuda vizyon sahibi bir kurum olarak GE, sosyal medyaya yatırım yapmanın ne gibi faydalarını gördü ve nelere dikkat ediyor?  Türkiye nüfusunun yüzde 40’ından fazlası sosyal medyayı kullanıyor. Bunun içinde GE’nin hedef kitlesi olan paydaşlarımız da var. Sosyal medya, markanızla ilgili hikayelerinizi anlatabileceğiniz en uygun mecralardan bir tanesi. Ve bu hikayelerle hem müşteri hem çalışanlarınız ile aktif şekilde bağlantı kurabilirsiniz. Paylaşımlarımız sayesinde GE’nin sadece B2B faaliyet gösteren uluslararası bir firma değil, hayatımızı şekillendiren, her an yanımızda yenilikçi bir şirket olduğunun altını çizebiliyoruz.

 

3-    Bir sosyal medya ajansı ile çalışıyor musunuz? Ajansınızı seçerken nelere dikkat ettiniz?

 

GE olarak, gelişmenin ve büyümenin ortaklarımızla birlikte olabileceğine inanıyoruz. Bu, sadece faaliyet alanlarımızdaki çalışmalarımız için değil, her anlamda kabul ettiğimiz bir yaklaşım. Dolayısıyla, sosyal medya konusunda da gerek Türkiye’de gerekse uluslararası alanda tecrübesi bulunan Promoqube firması ile ilerlemeye karar verdik. Seçim kriterlerimiz arasında tecrübe, uluslararası ekiplerle ve farklı kültürlerle çalışmaya yatkınlık gibi pek çok kriter vardı.

 

4-    Sizi bir CEO olarak birebir işlerin içinde görüyoruz. Blog’da yazmaya devam edeceğiniz, Twitter’ı daha aktif kullanacağınız duyumlarını aldık. Bu kadar işinizin arasında sosyal medyada da GE’nin yüzü olmanız çok etkileyici ve diğer CEO’lara örnek olduğunuzu düşünüyoruz. Nasıl vakit buluyorsunuz?

 

2009 yılında San Jose California’da dijital dünyanın kurumsal yapılarda etkin kullanımıyla ilgili ilk eğitimime katılmıştım. O güne kadar blog’lara, twitter’a, facebook’a ve benzeri diğer mecralara çekinerek yaklaşıyordum… Çok yoğun ve ilginç geçen üç günlük eğitimin sonunda çalışanlarımıza, paydaşlarımıza, ortaklarımıza ve müşterilerimize ulaşmak için ne kadar etkin ve yeni bir dünyaya gözlerimi açtığımı fark ettim. Bugüne kadar GE için, ağırlıklı olarak sağlık alanında yaptığım çalışmaları, bu kez farklı bir bakış açısından GE’nin bütün vizyonuyla, felsefesiyle ve etkinliğiyle yönetmenin gücünü özümsedim. Yaklaşık 30 yıllık bir çalışma hayatından sonra yeniden bir şeyler öğrenmek beni heyecanlandırdı. Yeni endüstrilerde yeni paydaş ve müşterilerle tanışmaktan, her zaman gurur duyarak çalıştığım GE’nin yenilikçiliğini, teknolojideki gücünü ve ülkemizin giderek hızlanan gelişmesine yapabileceği katkıların potansiyelini görmekten mutluyum. Bu mutluluk da beni motive ediyor ve vakit yaratmaya çalışıyorum.

 

5-    GE’nin Türkiye’de sağlık ve kadın liderler konusunda öne çıktığını görüyoruz. Sizde başarılı bir CEO olarak Türkiye’de /dünyada kadın yöneticilere çok güzel bir örneksiniz. Özellikle kadınların iş dünyasına uyumu ve hem aileyi/çocukları hem işi bir arada yönetebilmesi adına eminiz harika örnekleriniz vardır. Bize biraz anlatabilir misiniz?

 

Aslında Twitter hesabımın profil kısmı her şeyi güzel bir şekilde özetliyor. “Yenilik avcısı, tıp kökenli, gençlerin geleceği için çalışmayı seven kadın lider.  Aslında kadınlarımız hem ev hem iş hayatında başarılı olabilecek kapasitede ve bu kapasitelerini yüzde yüz kullanmalılar. Planlı bir şekilde yaşadığınızda hayatınızı istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz. Belki “Techno-mom” tanımı size iddialı gelecek ama oğlumun beni tanımladığı iki kelime bunlardan ibaret, ben de buna layık olmaya çalışıyorum.

 

6-    Twitter ve GE Blog üzerinden iletişime başladığınızı görüyoruz, ilerleyen günlerde bizi ne bekliyor? İlk projeniz GetFit hakkında biraz bilgilendirebilir misiniz? Nasıl sonuçlar aldınız? Bundan sonra Blog’unuzdan nasıl bir iletişimi devam ettireceksiniz?Sosyal medya iletişimimize öncelikle kurumsal blog ve Twitter hesabımız ile başlamaya karar verdik. Bu kararı alırken en büyük motivasyonumuz blogumuzdan sektöre kaynak olabilecek değerdeki haber ve makaleleri yayınlayabilmek ve bunu paylaşmaktı. Twitter’dan ise lokal iletişimimizi güçlendirmek ve hedef kitlelerimizle daha yakın iletişim kurmak istiyoruz. İlk projemiz GE’nin tüm dünyada aynı anda lanse ettiği #GetFit projesi oldu. #GetFit, GE Healthcare tarafından başlatılan, kanseri önlemek üzere sağlıklı alışkanlıklar edinmeye teşvik eden, küresel bir bilinçlendirme kampanyası. Kampanya, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden yürütülüyor. Biz de Türkiye’de twitter üzerinden bu kampanyayı yürüttük ve takipçilerimizle paylaşımlarda bulunduk. Yeni projelerimiz hem Blog hem Twitter tarafında devam edecek.

 

 

7-    Son olarak GE Türkiye’nin özellikle Twitter’daki iletişimi sayesinde bizlerle daha çok konuşacak bir marka olacağını söyleyebilir miyiz? İlerleyen günlerde bizi neler bekliyor?

 

GE olarak tüm dünyada 4 temel alanda faaliyetlerimizi sürdürüyor ve markamızın konumlandırmasını buna uygun olarak yürütüyoruz. Bu 4 temel alan enerji vermek, tedavi etmek, ulaşım sağlamak ev altyapı oluştumak üzerine kuruludur. Hem Kurumsal Blog’umuz hem Twitter hesabımız bu başlıklardan oluşuyor ve önümüzdeki dönemde bu konulardan daha fazla haberler duyacaksınız. Bunların yanı sıra sağlık ve çevre/ekoloji alanlarına yönelik çalışmalarımızı yürüttüğümüz “Healthymagination” ve “Ecomagination” başlıkları altında sunduğumuz iki temel iş stratejimiz var. Bunlara yönelik kampanyalarımızı da başlatıyor olacağız. Bu nedenle bizi geturkiyeblog.com ve twitter.com/GE_Turkiye adreslerinden takip etmeye devam edin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.