Büyük Veri, Trafiği Nasıl Alt Eder?

13 Mayıs 2016

Büyük Veri, trafikte bencil olmazsak kalabalığın engelleneceğini gösteriyor.

Yeni bir araştırma gösteriyor ki kolektif düşünmek araç sahibi olmanın getirdiği faydaları artırabilir. MIT ve Birmingham Üniversitesi’ndeki araştırmacıların 5 şehirde yaptığı çalışmaya göre az sayıda sürücünün alternatif yolları tercih etmesi trafikteki yoğunluğu %30 oranında azaltabilir. Trafikte kaybedilen zaman, endüstrinin dışında bireysel verimsizliklere de neden oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul’da yılda yaklaşık 125 saatimizi trafikte durarak geçiriyoruz. Ortalama günde 8 saat çalışan biri yılda 15 günlük mesaisini yolda geçiriyor demek…

Otomobillerin neden favori ulaşım metodu olduğu ortada; özel, rahat ve güvenilirler. Ama otomobillerin popülaritesi aynı zamanda en büyük sıkıntıları. Çok fazla araba olduğunda ve sığabilecekleri kadar yol olmadığında sokaklar kalabalıklaşıyor ve trafik tıkanıyor. Bunun sonucu olarak yolculuğun süresi belirsiz bir şekilde uzuyor, hava kirliliği artıyor ve şehirde yaşamanın avantajlarını kaybetmeye başlıyoruz.

Peki trafik sıkışıklığı nasıl azaltılabilir?

Sayıları Analiz Edebilmek

Araştırmacılar devasa miktarda telefon verisini inceleyerek bu şehirlerdeki sabah trafiğinin en yoğun olduğu zamanlarda kullanılan seyahat yollarını analiz etti. Trafikte kaybedilen zamanın temelinde yol yapısının değil, seçilen yolların olduğunu doğruladılar ve dağılımın yoğunlukta büyük etkisi olduğu ortaya çıktı. Şaşırtıcı değil.

Bu veriyi modelleyerek araştırmacılar tüm sistemi optimize etmenin sağlayacağı artıları ölçebildiler. Hazırlanan senaryoda sürücülere herkesin iyiliği için tercih edebilecekleri alternatif yolları gösteren bir uygulama verdiler. Genele bakıldığında çoğunluğun faydası için az sayıda sürücünün daha uzun yolları tercih etmesi gözle görülür fark yarattı. Trafikte kaybedilen zaman %15 – %30 oranında azaltıldı.

Sosyal bir çözüm mü?

Yine de sürücüler için kazandırılan zaman en fazla birkaç dakika oldu. Bu çözüm şehirlerin bütün olarak daha iyi çalışmasını sağlasa da en iyi olasılıkla yaratacağı en büyük fark bu kadarla sınırlı.

Bu çalışma şehirlerini büyütmek isteyen liderlere önemli bir içgörü sunuyor. Trafik sorununa çözümü kara yolu üzerinden aramak maalesef soruna kesin bir çözüm getirmiyor. Şehir yöneticilerinin anlaması gereken en önemli şey şehrin trafikten kurtulması için sorumluluğu sürücülere vermek yerine alternatif toplu taşıma yöntemleri kullanmak gerektiği…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.