Büyük Veri İle Zayıflamak Mümkün Mü?

20 Temmuz 2015

Büyük verinin kullanımı ile birlikte, obezite tedavisi, kilo vermek için yapılan zararlı diyetler, ağır sporlar gibi sağlıksız beslenmenin sonuçlarıyla mücadele etmeye yönelik uygulamalar yerine sağlıksız beslenmeyi en baştan önleyici aksiyonlar alınabilir.

Büyük Veri (Big Data) Nedir?

Dünyada insan başına üretilen veri 1980’lerden beri her 40 ayda bir iki katına çıktı. Sadece 2012’de her gün üretilen veri miktarı 2,5 eksabayttı: 2,5 ve 18 tane sıfır…

Büyük veri terimi işte böyle ortaya çıktı. Twitter paylaşımlarımızdan akıllı makinelerin her bir sensörünün ürettiği veriye, her gün geleneksel veri işleme uygulamaları ve yazılım tekniklerinin karşısında yetersiz kaldığı miktarda ve hızda veri üretiliyor. Üstelik bu veriler birçok farklı kaynaktan geldiğinden çoğunlukla düzensiz, eksik ve yapılandırılmamış oluyorlar. Dolayısıyla işlenmeleri ve analiz edilmeleri de bir o kadar zor oluyor.

Bu zorlukların yanında büyük veri şirketler ve endüstri için birçok potansiyel avantaj sunuyor. Akıllı makinelerin birbirleriyle gerçek zamanlı olarak haberleşmesinden çok daha verimli ve tasarruflu çalışmalarına, operasyonel maliyet ve risklerin azaltılmasından şirketlerin çalışanlarının çok daha hızlı ve akılcı karar alabilmesine birçok konuda büyük veri çok önemli farklar yaratıyor. Sorunlar daha ortaya çıkmadan tespit edilebilir, gerektiğinde kaynaklarına müdahale edilebilir hale geliyor. Genel olarak öngörülebilirlik arttığından plan dışı kesintiler ve çalışma durdurulmalarının önüne geçilmiş oluyor. Verilerin detaylı analiziyle ortaya çıkan yeni bağıntılarla yeni trendlerin farkına varılması ve örneğin, hastalıkların daha kolay teşhisi ve hatta önlenmesi mümkün oluyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte süpermarketler müşterileriyle ilgili milyonlarca veri toplayabiliyor. Ancak önemli olan verilerin toplanmasından ziyade belli bir amaç doğrultusunda işlenerek anlamlı bilgilere dönüştürülmesi, karşılaşılmak istenmeyen durumların öngörülmesi ve engellenmesi…

Ancak tabii ki tüm bunlar, büyük veri ile baş edebilecek sistemlerin geliştirilmesine bağlı. Büyük veri, analitik olduğu kadar algoritmik sorunları da beraberinde getiriyor. Büyük verinin düzensizliği, akış hızı ve hacminin büyüklüğü, veri mimarisi, veri depolama, işleme ve analiz etmeyle ilgili şimdiye kadar bildiklerimizle ilgili tamamiyle yeni bir yaklaşımın geliştirilmesini mecbur kılıyor.

GE bilişim uzmanları uzun yıllardır endüstriyel internet ve yarattığı büyük veri için yazılımlar ve uygulamalar geliştiriyor. GE, endüstriyel internet çözümleri üzerinde çalışmak üzere Kaliforniya’da kurduğu global yazılım merkezi için şimdiye kadar 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Endüstriyel internet ve büyük verinin yarattığı verimlilik potansiyelinin global gayri safi hasılaya yıllık 10 ile 15 trilyon dolar katkı yapacağı hesap ediliyor. Önümüzdeki birkaç yılda makinelerin, veri ve analitik teknolojilerinin bir araya gelmesinin 200 milyar dolarlık yeni bir global endüstri yaratacağı düşünülüyor. 2016 başında kullanıma açılacak olan Predix Cloud, GE’nin endüstriyel internet ve büyük verinin ortaya çıkardığı zorluklarla mücadele etmek için geliştirdiği çözümlerden sadece bir tanesi.

Big Data ve Tüketim Davranışları İlişkisi

Günümüzde süpermarketlerin verileri daha çok müşterilerinin tüketim davranışlarını yinelemelerini sağlamak amacıyla kullanıyor. Teknolojinin iş hayatına uygulanma alanları geliştikçe sadakat programları da büyük verinin kullanım alanlarından birisi haline geldi. Bu çerçevede süpermarketler müşterilerin en yaygın satın aldığı, almayı en çok düşündüğü ya da hakkında en çok arama yaptığı ürünleri tespit ederek bu ürünlere yönelik indirim ve özel teklifler sunuyor.

Peki, bu veri tüketici davranışının devamını sağlamak için değil de daha sağlıklı bir yaşamı desteklemek amacıyla kullanılsaydı?

Örneğin, süpermarket elindeki verileri  alışveriş listesinin yüksek oranda yağ içeren ürünlerden oluştuğunu tespit ettiği bir müşterisine yağsız et, sebze ve meyve ürünlerinde indirim kuponu göndererek müşterisini sağlıklı beslenmeye yönlendirdiğini düşünelim.

Gelecekte IPR – mağaza içi konumlandırma sistemi- mağaza içinde alınacak aksiyonları güçlendirmek amaçlı kullanılabilir. Sağlıklı beslenmeye teşvik bildirimlerinin müşterinin mağaza içi ya da online satın alma davranışlarına cevap olarak doğrudan mobil cihazına yönlendirilmesi mümkün.

Yer belirleme sensörleriyle müşterinin tatlı reyonunun önünde uzun süre kaldığı tespit  edildiğinde düşük kalorili besin alternatiflerinin önerildiği bir mesaj müşteriye gönderilebilir. Böylelikle müşteri sağlıksız bir besini almayı düşünürken sağlıklı besin satın almaya teşvik edilmiş olur.

Büyük veriyi sağlıklı yaşamı destekleme amaçlı kullanmaya karar veren süpermarketler müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına mevcut teknoloji sağlayıcılarıyla iş ortaklığı yapacak ya da kendi sağlık (fitness) uygulamalarını geliştirme yoluna gidecekler.

Büyük verinin insan sağlığını iyileştirme gibi bir kullanım alanının olması bilim ve tıp dünyası için heyecan verici…

Ve büyük veri ile zayıflamak da mümkün…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.