Büyük Veri Efsaneleri

14 Şubat 2017

Büyük veri ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlara göz atmaya ne dersiniz?

Veri analizi ve büyük veri, pazarlama alanında devrim yaratıyor. Birçok şirket çeşitli kaynaklardan gelen tonlarca veri barındırıyor: Finansal veriler, mobil veriler, işlemlere dair veriler, müşteri araştırmaları verileri, davranış araştırmaları verileri, sosyal medya verileri, vb. Yeni analiz teknikleri, bilgisayarların artan gücü ve online kaynaklara anında erişim olanağının bir araya gelmesi, oyunun kurallarını değiştiren yeni ve güçlü araçlar ortaya çıkardı. Bu büyük güç, analitik araçların destek vermesiyle, daha önce hayal bile edilemeyen yeni fırsatlar ve stratejiler yaratmasını sağladı.

Ancak bu durum büyük veriyi analiz etmenin çok kolay olduğu yönünde dayanaksız ve abartılı bir inanç da yarattı. Doğrusunu isterseniz, büyük veriyi işlemek hâlâ karmaşık ve yoğun emek gerektiren bir süreç.

Büyük veri bir bilgisayar ya da akıllı telefon gibi bir araçtır, mükemmel oyunun kurallarını değiştiren bir araç. Tabii doğru komutları bilen insanlar tarafından kullanıldığı sürece. Dolayısıyla büyük veriye gerçekçi şekilde yaklaşmak, bu doğrultuda da sık dillendirilen efsanelerin gerçekliğini sorgulamak gerekiyor.

Büyük veri efsaneleri 1: Büyük veri büyüktür

Büyük veri “büyük” değildir, çeşitlidir. “Büyük” yanıltıcı bir sözcüktür. Burada sözünü ettiğimiz çok sayıda kaynaktan, gerçek zamanlı olarak gelen bol miktarda veridir. Bu veri çok parçalıdır. Bireysel isimler de vardır içinde, benzin alırken kullandığınız kredi kartı verileri de… Bir başka ifadeyle, büyük veri, çok sayıda küçük verinin bir araya gelmesinden oluşur. Büyük veri, devasa bir kaya kütlesi değil, kum fırtınasıdır. Ve bildiğiniz gibi, kum fırtınaları insanı kör edebilir, yolunu kaybetmesine yol açabilir. Bu yüzden, bu fırtınada yolunuzu bulabilmeniz için diğer efsaneleri de sorgulamamız gerekir.

Büyük veri efsaneleri 2: Hemen kullan

Hayattaki önemli, kayda değer şeylerin çoğu zordur. Büyük verinin analizi için de aynı şey geçerlidir. Bu zorluğu aşmanın yolu küçük adımlarla ilerlemek ve spesifik hedefler belirlemektir. Verileri yığmaya başlamadan önce elde ettiğiniz bilgilerle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Büyük veri efsaneleri 3: Şimdi topla, sonra kullanırsın

Depolama gün geçtikçe ucuzlasa da ücretsiz değil. Birçok şirketin verilerini depolamak için ihtiyaç duyduğu alanın artma hızı, veri depolamanın ucuzlama hızından da yüksek. Kısacası depolama hâlâ önemli bir gider kalemi ve bu durum kısa sürede değişecek gibi durmuyor. Şirketler önce verileri toplamaları gerektiğini, topladıkları verilerle ne yapacaklarını daha sonra bulacaklarını düşünüyorlar. Tonlarca veri toplayan bir sürü büyük kurum var.   Topladıkları veriler ile masrafları artıyor ve bundan hiçbir şey elde etmiyorlar.

Büyük veri efsaneleri 4: Veri ne kadar gerçek zamanlı olursa o kadar iyidir

Gerçek zamanlı ve parçalı veriler daha mı iyidir? Hayır, değildir. Bir futbol maçının ilk yarısına bakıp skoru tahmin edemezsiniz. Gerçek zamanlı bilgi gerçeğe çok yakın olabilir ama bazen bir adım geriye çekilerek neler olup bittiğine bakmanız gerekir.

Büyük veri parazitlidir. Çözünürlük arttıkça, parazit de artar. Dakikada bir gelen veriler haftalık verilerden, bir kente dair veriler ülke genelinden daha parazitlidir. Dakiklik, doğruluk anlamına gelmez. Ham haliyle büyük veri yanıltıcı olabilir. Parazitleri yok etmek için, verileri uygun şekilde sınıflandırmak gerekir.

Büyük veri efsaneleri 5: Büyük veri büyük şirketler içindir

Organizasyonunuzun boyutu her ne olursa olsun, sezgilere ve duygulara dayanarak karar almaktansa verilere dayanarak karar almak her zaman daha iyidir. Üstelik küçük şirketler verilere dayalı kararlar alarak ve aldıkları kararları boyutlarının verdiği avantajla daha hızlı uygulamaya koyarak büyük rakiplerine fark atabilirler.

Büyük veri efsaneleri 6: Büyük veri iyi veridir

Bol miktarda veriyle bol miktarda iyi veri arasında fark vardır. Kalitesiz veri hatalar, eksikler ve yanıltıcı bilgiler barındırır. Veri toplamak, depolamak ve kataloglamak zaman ve kaynak gerektiren bir süreçtir. Gelişigüzel veri toplamak, boşa kaynak tüketmek anlamına gelebilir. Bu nedenle doğru bir modele sahip olmalısınız. Veri toplamaya başlamadan önce hangi ölçütlere veya performans göstergelerine bakmanız gerektiği konusunda emin olmalısınız. Veriyi anlamlı kılabilmek için, gereksiz kısımlarını atmanız gerekebilir. Büyük veriyi analiz etmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey neleri atmanız, neleri tutmanız gerektiğine karar vermektir. Sözün özü; nereye gittiğinizi bilmiyorsanız hangi yoldan gittiğinizin hiçbir önemi yok.

Büyük veri efsaneleri yazı dizisi devam edecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.