Bulutların Rolü: Veri Hava Yollarının COVID-19 Sonrasında Toparlanmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

11 Haziran 2020

Koronavirüs salgınının havacılık endüstrisi üzerinde ciddi etkileri oluyor. Boş havaalanları, iptal edilen uçuşlar ve bozulan bilançolar dünya üzerindeki bütün hava yolu taşımacılarına zor zamanlar yaşatıyor ancak pazardaki türbülans, işleri yürütmenin yeni yollarına da işaret ediyor. Süreç ne kadar zorlu olsa da küresel salgın, sektörde veri ve dijital sistemlerin benimsenmesini hızlandıran dönüştürücü bir etki yaratıyor. 

GE Havacılık uzun süredir, uçuş verilerinin analizinde kilit bir rol oynuyor. Birçok uçakta motor kullanımı, sıcaklık, uçağın konumu ve diğer yüzlerce değişken hakkında veri toplayan sensörler bulunuyor. Hava yolları bu verileri, uçuş güvenliği, yakıt tüketimini izlemek vb. şekillerde kullanıyor. 

Bu sadece bir başlangıç. GE Havacılık’ın Dijital Grubu’nun Ticari Müdürü Andrew Coleman, “Hava yollarının bugün tam olarak kullanılmayan, son derece değerli bir varlığı var, bu durumun değişmek üzere olduğunu düşünüyoruz” diyor. Coleman ek olarak; “Bu varlık aslında sahip oldukları veri ve daha içgörüsel ve etkili kararlar almak için kullanılabilir” diyor.
Coleman‘ın tarafından Etkinlik Ölçüm Sistemi için geliştirilen EMS adlı yazılım; bilgiyi parçalıyor, önceki tekniklerin ve yaklaşımların kaçırmış olabileceği davranış modellerini arıyor. Andrew Coleman “İki uçak aynı marka ve modele sahip olsa da birbirlerine benzemediğini öğrendik” diyor. Zaman içinde gelişen gerçek performansa bakarak müşterilere mümkün olan en iyi fikri ve tavsiyeyi verebileceklerini belirtiyor.

Bu içgörü, hava yolu şirketlerinin COVID-19 pandemisi gibi dönemlerde yaşanan kesintilerde daha akıllıca kararlar vermesine yardımcı oluyor. Coleman, uçuşları durdurmanın basit bir iş olmadığını ve en iyi şekilde nasıl yapılacağını bulmanın da kolay olmadığını söylüyor. Tipik bir hava yolu filosunun yaş, boyut, motor konfigürasyonu ve hatta koltuk düzeni gibi kabin ögelerine göre değişen uçaklardan oluştuğundan bahsediyor. “Yakıt açısından daha az verimli ancak mükemmel bir servis kaydına sahip eski bir uçağın uçuşunun durdurulması mantıklı mı? EMS buna cevap verebilir” diye ekliyor.

Bu veriler ışığında GE Havacılık, Microsoft Azure tarafından geliştirilen yazılımı kullanarak hava yolları müşterilerine yeni bir dijital yakıt panosu sunuyor. Yazılım, yakıt tasarrufu ve uçakları daha efektif kullanmak gibi kritik konularda hava yollarının daha iyi kararlar almasına yardımcı oluyor. Bu anlayış hava yollarının sadece durumu daha iyi yönetmelerine değil, aynı zamanda ekonomi toparlanmaya başladığında daha hızlı hareket etmelerine de olanak sağlayabilir. 

GE Havacılık’taki veri bilimcileri de yakıt tüketimini etkileyen eğilimleri incelemek için yeni bir yöntem geliştiriyor. Bu yöntem, hangi yakıt tasarrufu prosedürlerinin uygulandığını görmek, filo ve havaalanının trafik eğilimlerini incelemek için gerçek uçuş verilerini tarayan bir algoritma ile EMS tarafından zaten işlenmiş olan aynı veri kümesini kullanıyor. Hava yolları bu bilgileri uçuş planlaması için kullanabiliyor ve operasyonlarında nerede yakıt maliyetleri ile karbon emisyonlarını azaltma fırsatlarına sahip olduklarını tespit edebiliyor.

GE Havacılık’ın yazılımı, şu anda Asya’da olduğu gibi hava yollarının uçuşlarını tekrar artırması gereken durumlarda yardımcı oluyor. Flightradar24’e göre Çin’deki hava yolları; çoğu ülkede taşımacılığın kilitlendiği Şubat ayından Mart sonuna kadar olan dönemde, yurt içi uçuşlarının hacmini iki katına çıkardı. Normalde hava yolları mümkün olduğu kadar koltuğu doldurmak ister; ancak Çin’deki hava yolları, sosyal mesafe kurallarına uymak adına her yolculuk için yolcu sayısını kısıtlıyor. Bu durum hava yollarının daha önce karşılaşmadığı bir problem ortaya çıkarıyor: Hızlı değişen talebi karşılamak için uçuşların nasıl planlanacağı ve  koltukların yarısı boşken nasıl yine de para kazanabilecekleri.

GE Havacılık’ın dijital grubunun ana ürün sorumlusu Sean Moser, hava yollarına yardımcı olmak için,  normalde servis aksaklıklarının -bakım sorunları ya da hızlı karar almayı zorlayan kötü hava koşulları gibi- üstesinden gelme konusunda kullandıkları yazılımı sınırlı sayıdaki koltuk durumuna yönelik parametrelerle değiştirerek yeniden tasarladığını söylüyor. 

Uçuşları tekrar başlatmaya çalışmanın yanında masrafları yönetmek de oldukça önemli. Yaklaşık yirmi yılın en düşük fiyatlı petrolü söz  konusu olsa da bazı hava yolları için yakıt maliyeti yılda milyarlarca dolar olabilir. Coleman, sadece %1’lik bir verimlilik ile milyonlarca doların tasarruf edileceğinden bahsediyor. Yakıt takibi yazılımı; hava yollarını, verimli uçuş rotalarını kullanmaya teşvik etmek gibi yakıt tüketiminin çeşitli şekillerde azaltılmasına yardımcı oluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.