Bu Uygulama, MR İncelemelerini Hızlandıracak

23 Mart 2018

Batı Almanya’nın merkezinde yer alan dokuz şubesiyle özel bir klinik olan Radiomed, yakın zamanda verimliliği ve görüntü kalitesini artırmak amacıyla dijital araçları MR teknolojisiyle birleştirecek öncü bir projeye imza attı. Uygulamalı zekâ, mantıksal analiz ve teknolojilerin birlikte kullanımı, Almanya’daki bu radyoloji merkezinde, hastaların MR incelemesi için beklemeleri gereken süreyi 6-8 haftadan, sadece 1-2 haftaya düşürdü.

Program, MR görüntülemedeki en büyük iki trendi bir araya getiriyor: Uygulamalı zeka ve veri kaynaklı mantıksal analiz. Uygulamalı zeka; hasta bakımını iyileştirme, iş akışını artırma potansiyeli bulunan alakalı verilerin toplanması ve konsolide edilmesinde doktorlara yardımcı olurken; veri kaynaklı mantıksal analiz, verimliliğin ve hasta bakımının iyileştirilmesine yönelik iş kararları için verilerin çok daha ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesine imkân tanıyor.

Dr. Christopher Ahlers, “Projeye MR performansını artırmak için başladık ve o günden bugüne kat edilen yol beklentilerimin oldukça ötesine geçti” diyor ve devam ediyor; “Verimliliği artırırken kaliteyi sabit tutmayı başardık, hatta bazı noktalarda kaliteyi de yükselttik, çünkü an itibariyle zamanımızı gerçekten önemli olduğunu düşündüğümüz alanlara yöneltebiliyoruz.”

Radiomed her yıl yaklaşık 150.000 hastayla ilgileniyor ve 35.000 MR incelemesi gerçekleştiriyor. 2016 yılının Şubat ayında, Dr. Ahlers MR Mükemmeliyeti Programını geliştirmek için GE Sağlık ile işbirliği gerçekleştirdi. Bu kapsamda; bir yandan klinik personelinin yükünü hafifletirken, bir yandan da bekleme sürelerini gözle görülür oranda azaltarak, iş akışını ve protokolleri iyileştirmek amacıyla Radiomed bünyesindeki yedi adet MR sisteminde yer alan verilerin analizi yapıldı.

Program, Radiomed’e verimlilik ve bakım kalitesiyle ilgili fikir verebilecek temel performans göstergelerinin tanımlanmasıyla başladı. Ardından GE, MR sistemlerinden gelen makine verilerini, PACS sistemlerinden gelen görüntü verilerini ve RIS’den gelen hasta verilerini bir araya getirebilecek IT temelli bir çözüm geliştirdi. Sistem bu veriyi toplayarak iş akışları, makine kullanımı, protokoller ve sevk modellerinin yönetim ekibi tarafından analiz edildiği ana panoda görüntüleyebiliyor ve ekibin verimlilik ve iş akışı konusunda sonuç çıkarabilmesine olanak tanıyor.

Sonuç olarak, uygulama verimlilikte %30’luk bir artışa ve gerçekleştirilen MR taraması sayısının haftada 120’den 170’e çıkmasına imkân tanıdı. Bir taraftan da, hastaların inceleme için bekleme süreleri 6-8 haftadan sadece 1-2 haftaya düşürüldü.

Uygulamayla birlikte, gerçekleştirilen MR taraması sayısı haftada 120’den 170’e çıkarılırken, hastaların inceleme için bekleme süreleri 6-8 haftadan sadece 1-2 haftaya düşürüldü.

Dr. Ahlers, “Takviminizi düzenlemezseniz, daha hızlı tarama yapıyor olmanızın bir anlamı kalmaz. Modelde yapılan değişiklik; bunu sürdürülebilir bir adaptasyon süreci haline getirmek için yaptığınız işi gerçek zamanlı olarak takip etmeniz ve zaman kaybettiğiniz alanları tekrar tekrar incelemeniz. Böylece bütün süreç daha dinamik hale geliyor. ” diyor.

Her ne kadar asıl amaç hasta deneyimini yeniden düzenlemekten ibaret olsa da, Radiomed’in radyoloji teknisyenleri de hayatlarının kolaylaştığını belirtiyor.

Dr. Ahlers bu yılın ilerleyen aylarında benzer bir BT mükemmeliyeti programına öncülük ederek 2018 sonuna kadar işlenebilir veri elde etmeyi umuyor. Ahlers, “Bunu GE ile birlikte yapıyor olmak, bu fikirlerin IT temelli bir çözüme uygulanmasının da önünü açıyor.GE, ekipman satışının yanı sıra, sunduğu hizmetin çapını da geliştirmeye devam ediyor ve gerçekleştirilen faaliyetleri radyolojiye yönelik bütüncül bir yaklaşım haline getiriyor; bunu gerçekten takdir ediyoruz. Artık sadece makine satın almıyoruz; aynı zamanda sistemlerimizi optimum şekilde kullanıp hastalarımıza mümkün olan en iyi bakımı sunmamıza yardım eden bir ortağımız var.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.