Bu Tıbbi Yenilikler Sağlık Endüstrisinde Devrim Yaratmaya Yardımcı Oluyor

31 Ekim 2021

GE‘nin 129 yıl önce faaliyete geçmesinden bu yana çok şey değişti, ancak sabit kalan bir şey var: Şirketin inovasyona odaklı olması. Bu inovasyon GE mühendislerinin dünyayı daha sürdürülebilir hale getirmenin yeni yollarını bulmalarına ve iklim değişikliği, enerji dönüşümü, karbondan arındırma gibi yaklaşan zorlukları çözmelerine yardımcı oluyor. İnovasyon aynı zamanda GE’nin kişiselleştirilmiş teşhis ve tedavilerini ileri taşıyan ve sağlık hizmetlerini herkes için daha erişilebilir hale getirecek hassas sağlık hizmetleri geliştirme çabasının can damarı. 


Listemize bir göz atın:

Uçlarda İyileşme

Klinisyenler, klinik verileri daha kısa sürede işlemek ve değerli içgörüler keşfetmek için yapay zekaya yöneliyor. Örneğin gelişmiş algoritmalar; pnömotoraks, kanser ve COVID-19 komplikasyonlarının tanı ve tedavisini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Fakat hastane ortamında yapay zeka, örneğin farklı MRI tarayıcılarından gelen verileri analiz ederken ortaya çıkabilecek gizlilik düzenlemeleri ve standardizasyon sorunları gibi benzersiz zorluklarla karşılaşabilir. Buna da bir çözüm var ve adına uç bilgi işlem deniyor.

Bilgisayarları “uç noktaya” koymak, onları hastalara ve doktorlara mümkün olduğunca yakın, muayenelerin ve teşhislerin yapıldığı tam bakım noktasına yerleştirmek anlamına geliyor. Yapay zekanın gücünü doktorların parmaklarının ucuna getirirken, bilgisayarlar yine de başka yerlerdeki süper bilgisayar ağlarına bağlanabilir. Yaklaşım, analiz edilen verilerin hızını ve güvenliğini önemli ölçüde artırabilir. 

Geçen sonbaharda GE Sağlık, bir klinik cihaz ağından gelen verileri toplayabilen, analiz edebilen, görüntüleyebilen ve paylaşabilen en son “uç bilgi işlem teknolojisi” Edison HealthLink‘i tanıttı. Bu teknoloji, kullanıcılarına, klinisyenlerin yüksek çözünürlüklü beyin taramalarını analiz etme ve belirli bir hastanın toplam radyasyon ve iyot maruziyetini ölçme gibi görevleri yerine getirmelerine olanak tanıyan düzinelerce uygulamaya ev sahipliği yapan GE Sağlık’ın güçlü Edison zeka platformuna bağlanmaları için bir yol sağlıyor. Boston’daki Mass General Brigham’ın veri bilimi sorumlusu Keith Dreyer, Edison ekosistemini test ediyor ve nihayetinde doktorların COVID-19 hastalarının daha kötüye gidip gitmeyeceğini tahmin etmelerine yardımcı olacağını umuyor.

Geçen yıl, İspanya, Madrid’de acil tıp klinisyeni olan Dr. Yale Tung ChenGE Sağlık mühendisleri tarafından geliştirilen el tipi, kablosuz bir ultrason tarayıcısı olan Vscan Air™’i dünya çapında test eden az sayıda klinisyenden biri oldu. GE‘nin Mart ayında ABD ve Avrupa’da satışa çıkardığı cihaz, ultrason probundan gelen görüntüleri akıllı telefonundaki bir uygulamaya ışınladı. Chen cihazla ilgili şöyle diyor: “COVID-19 hastalarında kullanıyorum, kalpleri, akciğerleri, tıkalı damarları taradım.” Cihaz, beyaz önlüğünün cebine sığıyor ve hastalarını muayene ederken “yatak başında hızlıca karar vermesine” olanak tanıyor.

GE Healthcare’de küresel ultrason başkanı ve CEO’su Anders Wold, Vscan Air™’in “sağlık hizmetlerinin geleceğini tek seferde sunarken, ultrasonun bakım noktasında önemli bir araç olduğunun kanıtlandığını”  öngörüyor. Vscan teknolojisi ailesi, çeşitlendirdiği ayarlarla büyük bir fark yaratıyor. Yolların kıt olduğu ve birçok bebeğin evde doğduğu Papua Yeni Gine’de Vscan, anne adaylarına ve bebeklerine destek olmak için paha biçilmez bir araç oldu. Zambiya’da Rahibe Miriam Cibale Mushoda, bir zamanlar bebeğin ters dönüp dönmediğini anlamak için ellerine güvendiği noktada artık Vscan kullanıyor. Dr. Nils Petter Oveland ise Haiti’de üç aylık bir görevde ve Norveç Hava Ambulans Vakfı’nda araştırma ve geliştirmeyi denetlerken, bu teknolojiyi oldukça gerekli buldu. New Jersey ve Pennsylvania’daki St. Luke’s University Health Network’te yaygın Vscan kullanımı, bakım standardını iyileştirmeye ve artan verimlilik yoluyla paradan tasarruf etmeye yardımcı oluyor. 

Daha Akıllı Görüntü

Radyologlar, konu manyetik rezonans görüntülemeye geldiğinde bazı ödünlerin kaçınılmaz olduğunu biliyorlar. MRI tarayıcıları, vücuttaki hidrojen atomlarını uyarmak için güçlü mıknatıslar kullanır; bu atomlar daha sonra tarayıcı tarafından alınan ve dijital bir görüntüye dönüştürülen radyo sinyalleri yayar ve doktorlara derinlemesine bir görüş sağlar. Daha keskin bir görüntü elde etmek için doktorların, hastaları makinede daha uzun süre tutmayı gerektirebilecek daha yüksek bir sinyal-gürültü oranı elde etmesi gerekir. Radyologlar tarama süresini kısaltabilir ancak bu, netlikten ödün vermeyi gerektirebilir. Yine de GE Sağlık’ın yeni teknolojisi, doktorların yapay zekadan biraz yardım alarak eski ödünlerden bazılarını ortadan kaldırmasını sağlayabilir. 

AIR Recon DL olarak adlandırılan ve GE‘nin Edison platformunda çalışan uygulama, MR görüntüsünün yeniden oluşturulmasını iyileştirmek için bir derin öğrenme algoritması kullanıyor. Aslında ham dijital verilerdeki “gürültüyü gideriyor” diyebiliriz. Yazılımı New York Özel Cerrahi Hastanesi’nde kullanmaya başlayan Radyolog Darryl Sneag“AIR Recon DL’nin yapmamıza izin verdiği şey, bazen daha yüksek uzamsal çözünürlükle bile daha hızlı ve daha iyi görüntü kalitesi elde etmek.” diyor ve ekliyor: “Günün sonunda, potansiyel olarak alternatif teşhisler yapmamıza veya anatomik yapıları daha önce yapabildiğimizden çok daha keskin ve daha ince görmemize yardımcı oluyor.” Yazılımın sağladığı herhangi bir zaman kazancı, koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelenen MRI taramaları üzerinde çalışırken radyologlar için bir nimet olacak. 


Daha Akıllı

2020’de ve 2021’in başlarında ABD hastanelerini vuran koronavirüs vakaları dalgası, mekanik ventilatörler ve yoğun bakım yatakları gibi kritik kaynakların en iyi nasıl yönetileceği konusunda stratejik bir yaklaşım gerektirdi. Ancak Oregon’da sağlık hizmeti sağlayıcıları, yapay zekanın yardımıyla bu zorluğun üstesinden gelebileceklerini düşünüyorlar. 2020’de, toplan hastane yatak kapasitesinin yaklaşık %90’ını temsil eden eyalet hastanelerinin yaklaşık 64’ü, hayat kurtaran malzemeleri en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için AI kullanan bir yazılım uygulamasını kullanıma sunmak adına bir araya geldi. GE Sağlık’ın Critical Resource Tile yazılımına dayanan Oregon Kapasite Sistemi, hastanelerin pandeminin zirvesi sırasında kritik varlık bilgilerini dinamik olarak paylaşmasına olanak tanıdı. GE Sağlık’ın klinik komuta merkezlerinin genel müdürü Jeff Terry“Klinisyenlerin tüm ağ genelinde etkin noktaların ve fazla kapasitenin nerede olduğunu anında görmeleri kolay.” diyor. 

Arka planda çalışan GE Sağlık tarafından geliştirilen yapay zeka algoritmaları, hastaneler tarafından oluşturulan verileri toplayıp analiz ediyor ve bunları gerçek zamanlı operasyonel içgörülere dönüştürüyor. “Tile”, eyalet hastane ağlarından her gün 2 milyon veri noktasını tarıyor ve birkaç dakikada bir, kabuller ve hemşirelik akışlarından ventilatör kullanımı ve yatak taleplerine kadar her şey hakkında yeni bir veri grubuyla güncelleniyor. Terry, kullanıcıların tüm bu bilgileri bir hastanenin olay komuta merkezinde görebileceğini veya bir akıllı telefon ya da tabletten çekebileceğini söylüyor ve cihazın kullanımının bir araç paylaşım uygulamasından daha zor olmadığını belirtiyor. Terry, “Sürekli olarak noktaları birleştiriyor, risklere karşı uyarıyor ve sistemin kapasite yaratabileceği yerlerde önerilerde bulunuyor.” diyor. GE Sağlık komuta merkezleri ve yazılımları ABD, İngiltere ve Kanada dahil olmak üzere birçok ülkede çalışıyor. GE Sağlık’ın Dijital Yöneticisi Amit Phadnis“Komuta Merkezi ile hedefimiz, her hasta bakıcının parmaklarının ucuna eyleme geçirilebilir içgörüler sunmak.” diyor ve ekliyor: “Veriye dayalı, istihbarat tabanlı sağlık hizmetlerine doğru ilerlerken, bu, GE Sağlık’ın Edison Intelligence platformumuz tarafından desteklenen vizyonunun önemli bir yönü.”

Hasta İçin Yeni Bir Anlaşma

Julia Casey, eğitimli bir biyokimya mühendisi olmakla birlikte aynı zamanda özünde bir anlaşma yapıcı. GE Sağlık’ınFarmasötik Teşhis Moleküler Görüntüleme işinin genel müdürü olarak, Mayıs ayında GE‘nin doktorların belirli kanserleri ve diğer hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olabilecek görüntüleme ajanları geliştiren ve ticarileştiren özel bir Fransız şirketi olan Zionexa’yı satın almasıyla finans ve bilim alanındaki yeteneğini gösterdi. Satın alma, her iki şirket için de doğal bir uyumdu. Üç yaşındaki start-up Zionexa, çevik ve yenilikçi ve GE’nin tıp endüstrisinin ilerlediğini gördüğü hassas sağlık alanında faaliyet gösteriyor.

Zionexa’nın uzmanlığı, radyofarmasötikler olarak bilinen, vücuttaki belirli reseptörlere bağlanmak ve doktorların, örneğin bir tümör ve yanıt verebileceği ilaç türü hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış tanı ajanları geliştirmeyi içeriyor. Bu, Zionexa’ya GE‘nin küresel pazar gücüne ve onlarca yıllık deneyimine erişim sağlamakla birlikte GE‘nin halihazırda yapmakta olduğu teşhis çalışmalarını tamamlayan hasta merkezli bir yaklaşımın parçası olma özelliğine de sahip. Casey, “Tıbbın geleceği, bireysel hastalara bakmakla ilgili. Bu anlaşma ise doktorların o hasta için doğru tedaviyi seçmelerine yardımcı olmakla ilgili.” diyor.

Daha İyi Bir Tarayıcı İnşa Etmek

Bilgisayarlı tomografi tarayıcıları, vücudun enine kesit görüntülerini oluşturmak için X-ışınlarını kullanır, onu adeta bir somun ekmek gibi dilimler ve doktorların örneğin, bir tümörü tespit etmesini sağlar. Yine de CT cihazları çözünürlük ve radyasyon dozu gibi sınırlamalarla karşılaşabilir ve işte bu noktada foton sayan CT tarayıcılar bir fark yaratabilir. 

Bilim adamları ve mühendisler, on yıllardır foton sayan CT’yi mükemmelleştirmeye çalışıyorlar. Silikondan yapılan dedektörler özellikle umut vericiydi ancak aynı zamanda göz korkutucu teknik zorluklar da taşıyorlardı. Ardından, 2015 yılında GE bilim adamları ile Prizmatik Sensörler CEO’su Mats Danielsson arasında tesadüfi bir karşılaşma, bir atılıma yol açtı. Danielsson, meslektaşlarıyla birlikte, yeni foton sayma dedektörünün kalbinde yer alan “Derin Silikon” teknolojisini keşfetti. Bu teknolojinin vaadinin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olarak GE Sağlık, 2020’de Prismatic’i satın alma planlarını duyurdu. Bu, GE‘nin Larry Culp’un 2018’de şirketin başkanı ve CEO’su olmasından bu yana ilk satın alması olma özelliğini taşıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.