Bu GE Tech, Enerji Dönüşümünü Hızlandırmak İçin Tasarlandı-I

24 Eylül 2021

Geçen yıl GE, 2030 yılına kadar kendi operasyonlarında karbon nötr olma taahhüdünde bulundu. GE‘nin bu yaz yayınladığı 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’na göre; şirket, satılan ürünlerin kullanımından kaynaklanan Kapsam 3 emisyonları da dahil olmak üzere, 2050 yılına kadar net sıfır olma niyeti ile daha da ileri gidiyor. Mühendislerin iklim değişikliği konusunda yaklaşan zorluklara, “enerjinin dönüşümü” gibi yeni çözümler  bulmasında GE’nin inovasyon geleneği her zamankinden de büyük bir rol oynuyor. . GE‘nin Sürdürülebilirlik Başkanı Roger Martella, “İnsanlarımız, toplumlarımız ve gezegenimiz için çok önemli olan bu anda GE‘nin bir parçası olmaktan dolayı gerçekten ayrıcalıklı hissediyorum.” diyor ve ekliyor: “Sadece iş için değil, gezegen için de iyi olan bu çözümlere katkıda bulunan yaklaşık 174.000 çalışandan biriyim. Dürüst olmak gerekirse, konu ciddi ve başarılı olmamız gerektiğini biliyoruz.”

İşte GE‘nin üzerinde çalıştığı teknolojilerden bazılarına örnekler:

Haliade-X Faktörü

GE‘nin Haliade-X açık deniz rüzgâr türbini, pazarla birlikte gelişmek ve kendini geliştirmek üzere tasarlandı. İlk model 12 megavat üretti – ve bu seviyede, makinenin kanatlarının tek bir dönüşü bile, bir Birleşik Krallık hanesine iki gün boyunca güç sağlamaya yeterli olacak gücü üretebilir; fakat GE Yenilenebilir Enerji mühendisleri bir Haliade-X prototipini test ettiğinde, bunun 13 MW üretecek şekilde optimize edilebileceğini gördüler. Şimdi daha da güçlü bir sürüm 14 MW olarak derecelendirilecek. Bu makine aynı zamanda İngiltere’deki Dogger Bank rüzgâr santralinin 1.2 gigavatlık üçüncü aşaması olan Dogger Bank C için seçilen makine. 13 MW gücündeki Haliade-X daha önce projenin ilk iki aşaması için seçilmişti. 2026’da tamamlanması planlanan Dogger Bank’ın, 3,6 gigavatlık planlanan kurulu üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr tesisi olması bekleniyor. Haliade-X ayrıca yakın zamanda Massachusetts kıyılarındaki 800 MW’lık bir çiftlik olan Vineyard Wind‘e güç sağlamak için seçilmişti.

New York Hidrojeni Seçiyor

Vali Andrew Cuomo, Temmuz başlarında, New York’un yeşil hidrojeni eyaletin sürdürülebilir enerji çözümleri portföyüne sokmak için büyük bir çaba göstereceğini ve GE‘nin bu süreçte yardımcı olacağını duyurdu. Bu sonbaharda, Long Island’daki Brentwood Elektrik Santrali, karbonsuz bir yakıt olan doğal gaz ve yeşil hidrojen karışımı üzerinde çalışmanın fizibilitesini test etmek için bir tanıtım projesine başlayacak. Yanma türbini ile istasyona güç sağlayan GE Gaz Enerjisi, harmanlama teknolojisini sağlayacak ve projenin yürütülmesine yardımcı olacak.

GE Gaz Enerjisi, hidrojen kullanımında halihazırda bir endüstri lideri. GE türbinleri, hidrojen karışımlarını kullanarak milyonlarca saatlik çalışma kaydetti. Aynı zamanda Ohio ve Avustralya’da devreye girecek enerji tesisleri, hidrojen ve doğal gaz karışımlarını kullanacak. Hidrojen, on yılın sonunda atmosferden milyonlarca ton CO2’yi çıkarabilir. Yeşil hidrojen, su moleküllerini ayırmak, oksijen ve hidrojen üretmek için özellikle yenilenebilir elektrik kullanıyor.

Hacmi Pompalamak

Avusturya uzun zamandır hidroelektrik öncüsü ve ülkenin enerji dönüşümü, suyu hareket ettirerek dağları da hareket ettiriyor. Ülkenin ana demiryolu işletmecisi olan ÖBB, karışıma değişken hızlı pompalı hidro depolama ekleyerek ve esas olarak dağların tepesinde dev bir pil inşa ederek Avusturya’nın elektrikli demiryolu sistemini yeni bir seviyeye taşıyor. 2025 yılında devreye alınması planlanan ÖBB’nin 170 megavatlık Tauernmoos tesisi iki modda çalışacak. Pompa modunda, suyu 260 metre yukarı itmek ve bir gölde depolamak için Avusturya şebekesinden gelen düşük maliyetli fazla gücü kullanacak. Türbin modunda ise su, elektrik üretmek için aynı pompa türbini üzerinden yokuş aşağı akarak yönünü tersine çevirecek. Tesis daha sonra bu gücü şebekeye göndererek diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan arzdaki boşlukları gidermeye yardımcı olacak.

Tauernmoos, ülkenin trenleri için güçlü bir isteğe bağlı yenilenebilir enerji kaynağından çok daha fazlası olacak. Pompalı depolama, Avusturya’nın 2030 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir şebekeden elektrik üretme hedefini de destekliyor. Değişken hızlı pompalı depolama tesisi için dünyada bir ilk olan tek bir orijinal ekipman üreticisi GE Yenilenebilir Enerji, yalnızca Tauernmoos‘un iki adet 85 MW’lık pompa ve türbin jeneratör ünitesini tasarlamak, inşa etmek ve kurmakla kalmıyor. Aynı zamanda tesis, şebeke ve şebeke arasında sorunsuz, esnek ve senkronize elektrik aktarımı sağlamaya yardımcı olacak güç transformatörleri ve frekans dönüştürücülerin entegre edilmesinden de sorumlu. GE Yenilenebilir Enerji Su Çözümleri CEO’su Pascal Radue, “Güçlerimizi birleştirmekten ve ÖBB altyapısının su depolama çözümlerinin enerji dönüşümünü hızlandırmada oynayabileceği rolü göstermesine yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.