Bu Doktorlar, Kenya’ya Kardiyovasküler Muayeneyi Taşıyor!

11 Temmuz 2019

Duke Üniversitesi‘nden gelen bir sağlık ekibi, HIV’li çocuklarda kalp fonksiyon bozukluğunu izlemek amacıyla yanlarında taşınabilir bir ultrason cihazı ile uzak şehirleri ve kasabaları geziyor.

Ekvator çizgisiyle ikiye ayrılan Kenya’da yaklaşık 52 milyon insan yaşıyor. Muhteşem gölleri, dağları ve yaban hayatıyla dünyanın dört bir yanından insanları cezbediyor. Ancak, ileri görüntüleme teknolojisi söz konusu olduğunda, seçenekler ve imkânlar sınırlı. Hastanelerin çoğunda büyük çapta onarımlar gerektiren eski ekipmanlar kullanılıyor. Birçok durumda, insanlar gerekli bakımı almak için çok uzak mesafelere seyahat ediyor veya randevu almak için günlerce beklemek zorunda kalıyor. Bu durum genel olarak ülke vatandaşları, özellikle de HIV pozitif olan 1,5 milyon insan için ciddi bir zorluk teşkil ediyor. Bu oldukça yüksek bir oran.

2016’dan beri, Duke Üniversitesi Hubert-Yeargan Küresel Sağlık Merkezi ve Duke Pediatrik Kardiyoloji Merkezi‘nden bir grup doktor, HIV ile doğan çocukların kardiyovasküler sağlığını izlemek üzere batı Kenya’daki küçük bir kasaba olan Eldoret‘e gidiyor. Spesifik olarak, sağlık ekibi HIV ile ilişkili kardiyomiyopatinin (kronik bir kalp kası hastalığı) erken saptanması için Strain ölçümünü kullanıyor. Bu sayede, herhangi bir erken müdahale şansı elde edilmiş ve kalp fonksiyonlarının daha da kötüleşmesi önlenmiş oluyor. Geleneksel ekokardiyografik ölçümler hassas sonuçlar vermediği için kardiyomiyopati genellikle hastalığın ilerleyen aşamalarına kadar teşhis edilemiyor.

Vivid™ iq taşınabilir kardiyovasküler ultrason kullanan ekip, yaşları 1 ila 25 arasında değişen 640’tan fazla çocuğa ve gence tarama yapmayı başardı. Ekip ayrıca kan basıncı, egzersiz ve kilo kontrolünü kapsayan genel kardiyovasküler sağlık hakkında konuşmak için yerel sağlık ekibi ve bölge sakinleriyle bir araya geldi.

Sınırlı sağlık teknolojisinin yanı sıra daha karmaşık incelemeler çoğu zaman bu ailelerin karşılayabileceğinden çok daha pahalı. Bir ailenin ortalama geliri ayda yaklaşık 60 dolar ve tek bir özel inceleme 100 dolar kadar tutabiliyor.

Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Dr. Andrew McCrary bu sürecin faydasını; “Tıbbi ekip bu gelişmiş ultrason sistemini görmek adına çok heyecanlıydı. Vivid iq ile tüm kardiyak ölçümleri doğrudan cihaz üzerinde gerçek zamanlı olarak yapabiliyoruz ve okunmamış çalışmalara ait birikmiş işlerle uğraşmak zorunda kalmıyoruz.” sözleriyle yorumluyor.

Dr. McCrary, taşınabilir ultrasonla 12 yaşında bir kız çocuğunda önemli bir doğumsal kalp hastalığı fark etmelerini ekibin kritik bir anda bir komplikasyonu tespit edebilme özelliğine bağlıyor. Ekip küçük kızın kalbini başarıyla onardı ve hasta bugün iyi durumda.McCrary ve ekibi sonuçları analiz ediyor; ancak ilk bulguları çocukların yaklaşık üçte birinin erken kalp fonksiyon bozukluğu belirtileri gösterdiği yönünde. Bununla birlikte, fonksiyon bozukluğu HIV düzeyi ile güçlü bir şekilde ilişkili değil, daha çok sistemik iltihaplanmayla ilişkili. Gelecek yıl sağlık ekibiyle birlikte ziyaret etmek ve çocukların nasıl olduklarını görmek için Kenya’ya tekrar gelecekler. Umarız bu süreç her yıl tekrarlanmaya devam eder.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.