Bombardier’in Yeni Lüks Uçağı Dünya Rekorlarını Alt Üst Ediyor

24 Ocak 2020

Çift GE motoruyla çalışan bir Bombardier Global 7500 uçağı, geçtiğimiz Mart ayında Singapur’dan Tucson, Arizona’ya hiç durmadan uçarak dünya rekoru kırdı. Montreal merkezli uçak üreticisine göre, 16 saat 6 dakikada 15.000 km uçan uçak, 90 dakika daha uçmaya yetecek 1950 litre yedek yakıtla iniş yaptı.

Üstelik bu yedek yakıtın yalnızca bir kısmı, lüks jetin Ekim ayında, yine tek bir yakıt deposuyla Sidney’den Detroit’e uçmasını sağladı. Bu uçuş, 15.2 bin km’lik mesafeyle, ticari havacılık tarihinin en uzun aktarmasız şehirlerarası uçuşu limitini zorladı.

Temmuz ayında Global 7500, İsviçre’nin ünlü kayak merkezi kasabası Gstaad’daki Saanen Havaalanı’nda işletilen en büyük özel üretim ticari uçak oldu. İsviçre Alpleri ile çevrili olan havaalanı, nispeten kısa pistiyle zorlu bir hava sahası olarak biliniyor.

Ticari uçak, Mart ayında gerçekleştirdiği 5 saat 26 dakikalık New York – Londra uçuşu ve 3 saat  54 dakikalık Los Angeles – New York uçuşuyla hız rekorunu kırdı; son uçuşta, iki saatten fazla süre boyunca 0.925 mach hızında kaldı.

Bombardier Ticari Uçağı’nın Global Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Peter Likoray, Global 7500’ün hizmete girdiği günden beri beklentilerin ötesine geçip hep daha uzağa, en uzağa uçarak sıra dışı bir performans gösterdiğini ve konforlu bir seyahat için hava taşımacılığına yeni kriterler getirdiğini belirtiyor ve ekliyor: “Müşterilerimizin, Bombardier’in imzası niteliğindeki yumuşak uçuşu sayesinde, uzak mesafe seferlerde bile birinci sınıf ve üst düzey konforda seyahat edebileceklerini bilmeleri eşsiz bir avantaj.”

Üst düzey konfor derken, tam manasıyla bir konfordan söz ediyoruz. Çünkü, bu ihtişamlı uçak, içinde barındırdığı gerçek boyutlarda çok işlevli bir mutfak alanı, sabit yataklı ve duş seçenekli lüks kamaraları ile adeta uçan bir sarayı andırıyor. Ayrıca, jet-lag etkisini ortadan kaldırmak için tasarlanmış kabin içi sirkadiyen ritimli aydınlatma sistemine sahip ilk ticari uçak. “Sizin gibi hareket etmesi” için el işçiliği ile üretilen Nuage koltuklar da düşünülmüş.

Global 7500, Bombardier‘in en büyük, uzun menzilli ticari uçağı. 19 yolcu kapasitesine sahip, zarif, hafif tasarımlı ve GE Havacılık tarafından geliştirilen bir çift Passport uçak motoru sayesinde ses hızına yakın olan Mach 0.925 hızıyla uçabilen bir araç.Bu Passport motorları, Kansas‘taki Strother Field’daki tesisinde üretiliyor.

18 ton itiş gücüne ulaşabilen Passport, GE’nin uzman havacılık deneyimlerindeki bilgi birikimi sayesinde geliştirildi. Uçağın kalbi, Airbus A320neo ailesinden ultra verimli, tek koridorlu yolcu uçaklarına güç veren yeni bir motor olan CFM LEAP motoru için geliştirilmiş motor çekirdeğinin küçültülmüş bir versiyonu. LEAP motorunu geliştiren GE Havacılık ve Safran Uçak Motorları’nın ortak girişimi olan CFM International’ın, 236 milyar dolardan fazla değere sahip 16.000’den fazla LEAP ünitesi için sipariş ve taahhüt aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.