Bölgedeki Çalışan Kadınlara Bakış

14 Ocak 2014

Speakers@ TurkishWIN Event What If

TurkishWin: Türkiye’de Cinsiyet Ayrımını Ortadan Kaldırıyoruz

Yazan:

Melek Pulatkonak, TurkishWIN Kurucusu/Küratörü

Ayşe Nur Özcan, TurkishWIN Yönetici Müdürü ve MakeSense İstanbul Şubesi Eş Kurucusu

TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri küresel bir paylaşım platformu olarak kurulmuştur. TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. Amacı oldukça basit; videonun gücünü ve TED konuşmalarının formatını alarak, kadınların hikâyelerine kanat vermektir.

TurkishWIN sınırlar ötesi fikir alışverişi yapılmasını, iletişim ağları kurulmasını ve deneyimlerin paylaşılmasını sağlayarak kadınları bir araya getiriyor çünkü bir kadının başarı hikayesini duymak başka bir kadına ilham olabilir.

Bazılarımız deneyimlerini ve ilham kaynaklarını bizlerle paylaşacak bir mentora, danışmana ya da bir arkadaşa sahip olacak kadar şanslıyız. Bazılarımız ise kendilerine ilham kaynağı olacak hikayeler duymak istiyor, tıpkı 15 yaşındaki Tuğçe Uysal adlı genç kadın gibi…

Tuğçe’nin hikayesi robot bilimine olan tutkusu ile ilgiliydi. Tuğçe’nin bir TurkishWIN etkinliğinde anlattığı ve web sitesinde konuşmalar bölümünde yer alan hikayesini, TurkishWIN ağına üye, UC Berkley Uzay Laboratuvarında bir hava uzay mühendisi olarak görev yapan bir Türk izledi. Robotlara olan tutkusundan etkilenerek Tuğçe’nin mentoru olmak istediğini bildirdi.

Bu ve benzeri örnekler TurkishWIN’in bugünün ve geleceğin başarılı kadın liderlerini nasıl tanıştırttığının örnekleri. Kadınları hayallerine koşmaları için telkin edip, onların hikayelerini paylaşarak kadınlara güç veriyor. Biz TurkishWIN’de amacımıza ulaşmak için, Tuğçe’nin durumunda olduğu gibi, üyelerimize bire bir mentorluk şansı sunuyoruz.

Mentorluk programına ek olarak, cömertlik, cesaret, merak ve şeffaflık değerlerini benimseyen TurkishWIN’in başlıca hizmetleri arasında; özgün kadın hikayelerinin ve fikirlerinin paylaşıldığı Web TV, Diaspora ve Türkiye arasında networking fırsatları ve üniversite kampüs liderlerdik programı bulunmaktadır. Şuanda San Francisco, Boston, New York, London ve Istanbul’da faaliyet gösteren TurkishWIN zamanla dünya çapında kadınların bilgi, bağlantı ve deneyimlerini paylaştıkları bir platformu olmayı amaçlamaktadır.

Hedef kitlemiz potansiyellerini gerçekleştirme yolculuğuna çıkmış kadınlardan oluşuyor. İster iş dünyasına atılmış olsun, ister profesyonel yönetici yada girişimci olsun, ister halen üniversitede okusunlar bu kadınlar ilerlemek ve güç almak için rol modelleri, hikayeler ve esin kaynakları arıyorlar. Platformumuz WEB TV konuşmaları, win-win bağlantıları, mentorluk ve kampüs liderlik programları yoluyla fikir alışverişi yapılmasını, iletişim ağları oluşturulmasını ve deneyimlerin paylaşılmasını sağlıyor.

Elif Ece Demiral Georgemason Üniversitesi’nde cinsiyet eşitsizliği üzerine Doktora yapan bir öğrenci. Elif Ece, bizim kampüs liderlerimizden biri ve TurkishWIN’de yasadığı deneyimlerinin bugünkü ilgi alanları üzerinde büyük etkisi var.

İki yıl önce Bilgi Üniversitesi’nde ikinci sınıfta okuduğu sırada ağımıza katıldıktan sonra Elif Ece için bir akıl hocası seçildi ve ağı nasıl kullanacağı anlatıldı. TurkishWIN etkinliklerinden birinde bir Kiva üyesiyle tanışan Elif Ece, Türkiye’de mikro-kredi üzerine çalışan bir ekonomik girişim olan Maya’da staj yaptı.

Bir diğer kampüs liderimiz Pınar Yalçın da üniversitede ilk iş kadınları kulübünü kurmak konusundaki ilhamını yine TurkishWIN’den aldı. Kendisi simdi Seattle’da Boeing için çalışıyor.

Mentorluk programı kapsamında; öğrencileri profesyonellerle bir araya getirmenin yanı sıra, profesyonelleri profesyonellerle, girişimcileri girişimcilerle bir araya getiriyoruz. Mesela Tekno-girişimcilik programımız TechConnect, sadece teknoloji ve biyo-teknoloji alanlarındaki girişimcilere ağırlık veriyor.

Eğitim alanında gerçekleşen gözle görülür gelişmelere rağmen, kadınların eğitime ve eşit istihdam fırsatlarına erişimine engel olan kültürel normlar ve cinsiyet yanlılığı nedeniyle Türkiye’de hala ciddi bir cinsiyet ayrımcılığı söz konusu. WEF 2012 Küresel Cinsiyet Ayrımcılığı Endeksine göre Türkiye cinsiyet ayrımcılığında 135 ülke arasında 124. sırada yer alıyor. Kadınların sadece yüzde 14’ü siyasete katılım gösteriyor ve kadınların iş gücüne katılımlarının oranı yüzde 30’dan düşük.

Bu rakamlardan ne anlamalıyız? Öncelikle, kadınların kendilerini modern iş yerlerine hazırlamaları için yardıma ihtiyaçları olduğu açık. Daha önemlisi Türk kadınlarının geleneksel kültürümüzde aile ve kariyer konusunda beklenenler arasında denge kurabilen pozitif rol modellerine ihtiyacı var.

Bu sorunları çözmek ve gelecekte büyümeyi sağlamak için Türkiye’nin kadın, erkek, tüm vatandaşlarının henüz ortaya çıkmamış potansiyellerinden faydalanması gerekiyor. TurkishWIN’in misyonu Türk kadınlarını potansiyellerine ulaşmasına yardımcı olarak bu çözüme katkı sağlamak. Potansiyelini gerçekleştirebilmiş kadınların sadece hikayeleri bile diğer kadınların gün yüzüne çıkmamış yeteneklerini gerçekleştirebilmelerine kendi başına yardımcı olabilir.

TurkishWIN’de yayınlanan konuşmaların sayısının artması ve halen 40.000 kişiye ulaşan ağımızın milyonlara erişmesiyle birlikte, çevrim içi ya da çevrim dışı bağlantılarımız ve elde ettiğimiz başarılı sonuçların sayısı da artacak. Değişim modelimizi genişletmeyi ve küresel bir iz bırakmayı hedefliyoruz.

TurkishWIN’de videonun gücüne ve web ya da networking ile kendilerine rol modeli arayan kadınların merak ve istekliliğine inanıyoruz. İlham ve bilgi havuzuna eşit erişimi sağlamak için TurkishWIN’de seçtiğimiz model bu.

Birden-çoğa dijital akıl hocalığına modelimiz işte bu. Topluluğunuza ilişkin hikayeleri çevrim içi elde edebilirsiniz! Hikayenizi paylaşın!

Editörün Notu: Yarışma, değerlendirme kriterleri ve finalistlerin çözüm önerilerinden ortaya çıkan etkileyici sonuçlar hakkında daha fazla bilgi için www.changemakers.com/MENAwomen adresini ziyaret edin.

En son trendleri ve yarışma haberlerini almak için Twitter üzerinden #womenWork takip edin.

Ashoka Changemakers Hakkında:

Ashoka Changemakers fikirleri paylaşmak, ilham vermek ve birbirine akıl hocalığı yapmak üzere dünyanın dört bir yanındaki sosyal girişimcileri birbirine bağlayan bir eylem topluluğudur. Ortak çalışmaya dayalı online yarışmalar ve açık kaynaklı süreçleri aracılığıyla Changemakers.com, dünyanın en acil sosyal sorunlarını çözmek üzere fikirlerin oluşturulması, tartışılması ve finanse edilmesi için dünyanın en sağlam alanlarından birisidir. Changemakers, Ashoka’nın otuz yıllık geçmişi ve hepimizin bir Changemaker (Değişim Yaratan) olabileceğimiz inancı üzerine inşa edilmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.