Biz onlara anne diyoruz ama aslında hepsi birer mucit!

10 Mayıs 2015

GE-AnnelerGunu-2015-3-6Bugün Anneler Günü! Bizi dokuz ay boyunca karınlarında taşıyan, vücut ısımız biraz yükselse baş ucumuzda sabahlayan, iyilikleriyle tedavi eden, varlıklarıyla bize güç veren, sevgileriyle yolumuzu aydınlatan, iyi eğitim görmemiz ve yararlı birer birey olmamız için hiç bıkmadan, yorulmadan emek verip bizi yetiştiren, en değerli varlıklarımızın günü!

Onlara kısaca “anne” diyoruz ama aslında her biri birer mühendis hatta mucit! Hayatımızı kolaylaştırmak, bizi mutlu etmek hatta çoğu zaman sadece gülümsediğimizi görmek için yaratıcılıklarıyla hayatlarımıza küçük dokunuşlar yapıyorlar. Bu dokunuşların bir çoğu aslında birer “icat” niteliğinde…

Günlük hayatta, bazen kırıp dökülen bir şeyleri tamir ediyorlar, bazen artık hiç kullanılmayan eski bir eşyamızı değerlendirerek yepyeni bir tasarım yaratıyorlar. Tüm annelerin beklenmedik anlarda harika çözümler yaratma gibi potansiyelleri var. Ama bazıları gerçekten inanması güç üstün teknolojiler üzerine çalışıyor, bilimsel icatlar yapıyor ve dünyayı gerçekten daha güzel bir yer haline dönüştürmek için çalışıyorlar.

Örneğin GE’de Elektrik Mühendisi ve üç çocuk annesi Danielle Merfeld. Kendisi dünyayı daha az enerji kullanarak, daha aydınlık, daha verimli bir yer haline getirmek için LED aydınlatma sistemleri üzerine çalışıyor.

California Sunnyvale merkezli GE Kıdemli Yazılım Doğrulama Mühendisi Pu Ma da bilimsel icatlar üzerine çalışan annelerden biri. Kendisinin iki oğlu var. Özellikle son zamanlarda Invenia™ ABUS üzerine çalışıyor. Invenia™ ABUS, yoğun meme dokusuna sahip kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunun kanıtlanmasını sağlayan en yeni görüntüleme teknolojisi. Pu Ma iki oğlunu büyük bir sevgiyle büyütürken dünyada fark yaratıyor, diğer kadınların hayatlarını değiştiriyor.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy, Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Aybike Molbay ve yüzlerce GE Lideri Türk kadın, dünyanın karşı karşıya kaldığı zorlu problemlere çözüm üretmenin yanı sıra annelik mühendisliğini de yerine getiriyor.

Hatırlarsanız bulaşık makinesinin mucidi Josephine Cochrane da bir anneydi. Bir erkek ve bir de kız çocuğu olan Josephine, Çin yapımı seramiklerini korumaya çalışan zeki ve yaratıcı bir kadındı.

Dünyayı değiştiren bu annelere şükran sunuyoruz. Hepsi çocukları için mucit olan ve dünyayı daha yenilikçi çözümlerle değiştirmek için bize ilham veren bütün anneleri çok seviyor ve Anneler Günü’nü kutluyoruz.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.