Birinciler ile Röportaj

28 Şubat 2014

röportaj

GE Türkiye İnovasyon Yarışması Sağlık Kategorisinde, 0-3 Aylık Bebeklerde Özel İmal Hazır Çocuk Bezi Kullanılarak Gelişimsel Kalça Çıkığının Önlenmesi Projesi ile birinci olan, Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu ve Enerji Kategorisinde, Sanayi Tesislerinde Güç Kalitesi Takibi İçin Modüler Akıllı Şebeke Sistemi Projesi ile birincilik ödülünü kazanan Şahin Çağlayan ile yaptığımız röportajı sizinle paylaşıyoruz.

GE’nin inovasyon yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldünüz. Yarışmayı nasıl duydunuz, nasıl bir hazırlık yaptınız?

Sağlık Kategorisi Birincisi, Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu: Öncelikle böyle bir yarışma düzenlediği için GE Türkiye’yi tebrik ediyorum. Yarışmayı önce televizyonda duydum. Sonra internette takip ettim.

Enerji Kategorisi Birincisi, Şahin Çağlayan: Ekip olarak Prof. Pınar Mengüç’ün direktörü olduğu Özyeğin Üniversitesi Enerji Çevre Ekonomi Merkezi’nde yüksek lisansımızı yaparken bir yandan da araştırma görevlisi olarak çalışıyoruz. Yarışmayı üniversitemizin panosunda gördük. Sonrasında ekip olarak bir beyin fırtınasının ardından GE’nin halihazırdaki ürün ve servislerini tamamlayıcı hale getirerek başvuruyu yaptık.

Projenizin içeriği nedir?

Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu: Projem, ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olan gelişimsel kalça displazisi (çıkığı) nin önlenmesine katkı sağlayacak bir ürün olarak düşündüğüm özellikli olarak tasarlanmış hazır çocuk bezlerinin üretilmesi üzerinedir.

Şahin Çağlayan: Projemiz, endüstriyel tesislerde topyekün enerji performans analizi yapabilen ucuz, ölçeklenebilir bir platform olan Modüler Akıllı Şebeke Platformu’dur. Düşük maliyetli, batarya gerektirmeden enerji hasatı yöntemiyle operasyon yapan, okuduğu verileri kablosuz haberleşme ağları üzerinden gönderen sensörler ve bu sensörlerden aldığı gerçek zamanlı verileri yapay zeka tabanlı algoritmaları ile işleyerek gerçek zamanlı analizler sunabilen yazılım modülünden oluşmaktadır. Buradaki inovasyon donanım bakım maliyetlerini sıfıra indirecek sensör tasarımı ve tesisin topyekûn enerji performansını hem gerçek zamanlı toplanan veriler hem de dinamik olarak çalıştırılan simülasyon/modelleme programlarının çıktıları üzerinden hesaplayan ve geleceğe dönük tahminler yapan yazılım modülünde bulunmaktadır. Endüstriyel tesislerdeki enerji akışını anlamlandırmayı, enerjinin maksimum verimli kullanmasını sağlayarak operasyonel verimlilikleri artırmayı hedefliyoruz. Büyük ölçekli endüstriyel işletmelerin yanında KOBİ ölçeğindeki üretim tesislerinde de kolayca uygulanabilecek, SaaS modeliyle çalışan, hızlı amortismanlı bir platformdur.

İnovasyon konusunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’de inovasyon neden önemli?

Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu: İnovasyon, başka bir deyişle yenilikçilik her konudaki gelişme ve ilerlemenin temel dinamiğidir. Türkiye’nin gelişimi için inovasyonun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yenilikçi fikirlerin iyi uygulamalara dönüşmesini dilerim.

Şahin Çağlayan: San Francisco, Boston, Tel Aviv, Paris gibi global inovasyon ve yüksek teknoloji merkezlerine baktığımızda görüyoruz ki inovasyon kat üstüne kat çıkılan, akademi-sanayi işbirliği olan, devlet teşviklerinin önemli derecelere ulaştığı, ar-ge altyapı tesislerinden finansmana kadar uçtan uca halkanın oluşturulduğu yerlerde gerçekleşiyor. Bu ekosistem yakalandığında Türkiye’de eğitim almış arkadaşların mühendislik altyapısının global ölçekte inovasyonlar yaratabileceğini düşünüyorum. Start-up seviyesinde teknolojik inovasyon yapmak yetmiyor, finansal devamlılığı sağlayabilmek adına geliştirdiğiniz teknolojik ürün ve servisi piyasa dinamiklerine uygun hale getirmek, ürünü geliştirmeden kime nasıl satacağımızı planlamak gerekiyor. Bu da ancak GE gibi enerji alanında çok büyük proje geçmişi olan kurumsal şirketlerin mentörlüğünde yapılabilir. Türkiye’de kuluçka merkezlerinin artması, girişimcilik ekosisteminin oluşması ve finansal kaynakların ulaşılabilir hale gelmesi inovasyonun hızlandırması adına sevindirici gelişmeler.

Projenizi nasıl hazırladınız?

Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu: Projem zaten kafamda hazırdı. Sizin yarışmanız fikrimi paylaşma fırsatını bana vermiş oldu. Umarım fikrim uygulama safhasına geçer ve insanımıza faydalı olur. Bu fırsatı sağladığınız için şükranlarımı sunarım.

Şahin Çağlayan: Yarışmanın konusu olan Endüstriyel Tesislerde Enerji Verimliliği halihazırda akademik olarak üzerinde çalıştığımız, yüksek lisans tezlerimizi üzerine hazırladığımız bir başlıktı. Yazılım, donanım ve haberleşme başlıklarını içeren interdisipliner bir proje olduğu için her alanda uzman akademik danışmanlarımızın yönlendirmeleri doğrultusunda projemizi şekillendirdik. Özellikle tez danışmanımız olan Prof. Pınar Mengüç’ün bu süreçte çok büyük destekleri oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.