Bir yılı daha tamamlarken…

5 Ocak 2015

canan küçük

Değerli GE Türkiye Blog okuyucuları,

2014 yılının bu son günlerinde, heyecan ve umutla yeni bir yılı karşılamaya hazırlanıyoruz.

İçinde bulunduğumuz yıl sadece bizim için değil, tüm dünya için hareketli geçti…

GE Türkiye olarak yine ülkemizin hedefleri doğrultusunda müşterilerimize ve ülkemize rekabet avantajı sağlamak amacıyla çalışmalarımıza devam ettik. Bizim için bu yıl da altyapı projeleri, lokalleşme ve yerel inovasyon odak noktaları idi. Birkaç örnekle 2014’te hem ülkemiz çapında hem de küresel ölçekte hayata geçirdiğimiz faaliyetlerimizi sizlerle paylaşmak isterim.

Yılın ilk aylarında TÜBİTAK işbirliği ile sağlık, enerji alanlarında, öğrencilerin ve profesyonellerin yeni fikirlerini teşvik etmek amacıyla, Eylül 2013’te başlattığımız GE Türkiye İnovasyon Yarışması’nı sonuçlandırdık. Yarışma boyunca katılımcılardan 1000’e yakın proje başvurdu. Hem sayı hem de proje fikirlerinin kaliteleri ülkemizin geleceği adına umutvericiydi. Bu yarışma ve teşvik ile endüstriyel alanda inovasyona verdiğimiz desteklere devam etmiş olduk.

Yenilikçiliğin GE’nin genlerinde olduğundan hareketle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl farklı üniversitelerle yaptığımız çalışmaların yanı sıra, ODTÜ ve TÜBİTAK ile işbirlikleri yaptık ve yeni fikirleri desteklemeye devam ettik.

GE tarafından 4. kez düzenlenen GE Küresel İnovasyon Barometresi sonuçlarını Eylül ayında açıkladık. Barometre sonuçlarını incelemeniz için hazırladığımız infografiği ve videoinfografiği hatırlatmak isterim.

Gebze’de bulunan ve GE Havacılık bünyesindeki 9 küresel mühendislik merkezinden biri olan Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC) yeni binasının açılışını gerçekleştirdik. TTC, hem son 5 yılda yüzde 300 oranında büyümesi, hem de genç Türk mühendisleri ile gurur kaynağımız oldu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Sikorsky Aircraft ve TUSAŞ arasında imzalanan Genel Maksat Helikopter Projesi kapsamındaki T-70 helikopterleri için, T700 motorlarının GE lisansı altında TEI tarafından üretilmesi önemli bir adım oldu. Bu proje yerelleşmeye verdiğimiz önemin bir diğer göstergesi idi.

Ticari havacılıkta, daha önce anlaşmaları yapılmış, üzerinde GE’nin CF6-80E motorları bulunan A330 uçakları ve yine üzerinde GE90-115B motorları bulunan B777 uçaklarının teslimleri gerçekleşti ve bu uçaklar THY filosunda uçmaya başladı. Ayrıca Borajet Havayolları, Türkiye’de ilk kez GE üretimi olan CF34-10E motorlarının güç verdiği Embraer 195 uçaklarını uçurmaya başladı.

Ulaşım sektöründe, TÜLOMSAŞ ile işbirliğimiz kapsamında, PowerHaul™ yük lokomotiflerinden 5’i bu yıl TCDD’ye teslim edildi.

Yerel inovasyonu geliştirme konusunda bir diğer yatırımımız da İstanbul Tekno Park’ta yer alan Level 2 Servis Merkezi oldu. Bu merkezde, Türkiye’de bulunan Distributed Power (Dağıtılmış Güç) iş alanında sunduğumuz LM6000 ve LM2500 makinelerinin bakımı ile müşterilerimizin acil ihtiyaçları doğrultusunda parça ve makine çözümleri gerçekleştirilecek.

GE Sağlık, özel sektör kamu ortaklığı alanında, Türkerler-Gama ortaklığı ile Kocaeli Sağlık Kampüsü Projesi ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü Projesi’nin geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı.

Bu sene yaptığımız en önemli projelerimizden biri de Endüstrinin Geleceği etkinliği oldu. Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde dünyanın farklı yerlerinden aramıza katılan GE liderleri, Türk iş dünyasının önde gelen şirketlerinin yöneticileri, paydaşlarımız, iş ortaklarımız, akademik kurumlar, girişimciler, medya mensupları, iş dünyası ve ekonomiye yön veren değerli fikir liderleriyle bir araya gelerek, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyduk.

Ayrıca Kasım ayında İTÜ ile ileri üretim teknolojilerini anlatan “GE Garaj” konusunda işbirliği yaptık. Mayıs ayının sonuna kadar İTÜ’de müşterilerimize, paydaşlarımıza, öğrencilere ve girişimcilere yönelik çeşitli çalıştaylar düzenleyeceğiz. Tüm bunların endüstrinin geleceğine katkı sağlayacağına inanıyorum…

Gençler, yeni fikirler her zaman beni çok heyecanlandırıyor. Sosyal medya ve blogumuz da aynı şekilde… Bugün sosyal medya çağımızın vazgeçilmez unsurlarından biri ve hepimizin hayatın her alanında kullandığımız en önemli iletişim araçlarından biri oldu.

Ben de bir buçuk yıldır GE Türkiye Blog ve kişisel Twitter hesabım aracılığıyla sizlerle bizim için önemli olan gelişmeleri paylaşmaktan ve sizlerin geribildirimlerini almaktan çok memnunum…

2015 yılında da yenilikçi gelişmelerimiz ile sizlerle birarada olacağım için büyük bir heyecan duyuyorum.

2014’ün sonlarına geldiğimiz bugünlerde herkese başarı ve sağlıkla dolu bir 2015 diliyorum.

Lütfen bizlerle düşüncelerinizi paylaşmaya devam edin…

Canan M. ÖZSOY

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.