Bir Telefon Uygulaması Tansiyon Ölçebilir mi?

19 Nisan 2018

Hipertansiyon, gebelik sırasında yaşandığı takdirde büyük problemlere yol açabildiği gibi farklı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor. Bunlardan bir tanesi preeklampsi, yani gebelik zehirlenmesi. Bu yüzden doktorlar gebeliklerinin sekizinci ayındaki anne tansiyonlarını yakından takip etmeleri gerektiğini söylüyor.

Günümüzde kadınlar, tansiyonlarını ölçtürmek için doktor muayenesine gitmek yerine bunu ücretsiz halledebilmek için eczaneleri tercih ediyor. Fakat bir grup araştırmacının devam etmekte olan çalışmaları başarıya ulaştığı takdirde tüm bu hesaplar rafa kalkacak.  Araştırmacıların geliştirmekte oldukları uygulama ile tansiyonunu düzenli şekilde takip etmesi gereken herkes akıllı telefonlarını kullanarak her an her yerde tansiyonlarını ölçebilecek.

GE Küresel Araştırmalar, Michigan Üniversitesi ve Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi‘ndeki bilim insanlarının, Ulusal Sağlık Enstitüsü‘nün (NIH) finansman desteğiyle geliştirdikleri algoritmalar sayesinde cep telefonunun kamerasıyla çekilen videolar analiz edilerek derinin hemen altındaki nabız algılanabilecek ve kişinin tansiyon değeri ölçülebilecek.

GE Küresel Araştırmalar’da baş mühendis olarak görev yapan Lalit K. Mestha, uygulamayı oldukça basit bir şekilde anlatıyor: “Bu yeni “manşonsuz” ölçüm yönteminde yüzünüzün ve ellerinizin 5-10 saniyelik kısa bir videosu çekiliyor ve bu video çekilirken derinin altında meydana gelen aktivite gözlemlenip analiz edilerek kalp hızınız ve tansiyonunuz hesaplanıyor.”

 

 

Telefonla tansiyon ölçme uygulamasında yöntem şu şekilde çalışıyor: Odadaki doğal ışık deri yüzeyinin hemen altındaki bölgeye nüfuz ediyor. İnsan gözüyle görülemeyen ve deri altına nüfuz eden bu ışık, cep telefonu veya tablet kameraları gibi kameralar tarafından algılanabiliyor. Yüzün veya elin birkaç saniye boyunca videosu çekildiğinde, algoritma, deri altındaki kan dolaşımı sırasında kan hacminde meydana gelen değişiklikleri algılıyor ve deri renginde neden olduğu belli belirsiz değişimi temel alarak nabız bilgilerini elde edebiliyor. Renk değişimi genellikle çıplak gözle fark edilemeyecek kadar zayıf olsa da, algoritma bunu tespit edebiliyor.

Geleneksel tansiyon ölçümü, 1800’lü yılların ortasında Alman fizyolog Karl von Vierordt tarafından icat edilen manşon bileşeni aracılığıyla yapılıyor. Çoğu doktorun muayenehanesinde bulunan tansiyon aletleri yüksek doğrulukta bir ölçüm sunuyor ancak bu aletler fiziksel donanım itibarıyla içinde olduğumuz dijital çağın gerisinde kalmış durumda. Bu yeni algoritma, hem maliyeti azaltıyor hem de sürekli izleme imkânı tanıyarak hastalara fayda sağlıyor.

Manşonlu tansiyon aletlerinin yerinde duramayan küçük bebeklerde kullanılması güç olabiliyor ve manşonlar zaman zaman bu bebeklerin kollarına tam olarak oturmuyor. Bu yeni uygulama ile hastanelerin yeni doğan ünitelerindeki tüm bebeklerin yaşamsal bulguları sürekli olarak takip edebilir ya da yaşlı ve engelli kişilerin tansiyonu onların evden çıkmasına gerek olmadan takip edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak kalp rahatsızlığı nedeniyle kan sulandırıcı ilaç almak zorunda olan yüksek tansiyon hastaları açısından bakıldığında, düzenli ve kolay bir şekilde tansiyon ölçümü yapabilmek bu hastaların hayatlarını çok daha kolaylaştıracak ve hatta hayat kurtaran bir faktör olacak. Bu uygulama, çalışma esnasında tansiyonlarını takip edebilmeleri için pilotlara, uzun yol sürücülerine ve hatta astronotlara harika bir çözüm olacak. Üstelik görevdeki bir astronotun bile tansiyonunu ölçmesi için kıyafetlerini çıkarmasına gerek kalmayacak.

Manşonsuz tansiyon ölçümü teknolojisi, Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi‘ndeki gönüllülerin çektiği videolarla test edilmeye devam ediyor. Mobil cihazların hayatımızda yaptığı devrimde bir sonraki adım acaba ne olacak?

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.