Bir Profesör Geleceğin Mühendislerini 3D Üretim ile Yetiştiriyor!

18 Ekim 2018

Alabama’daki Auburn Üniversitesi’nde malzeme mühendisliği profesörü olan Bart Prorok, öğrencilerini geleceğin işlerine hazırlayabilmek için 3D üretim hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiğine karar verdi. Ancak milyonlarca dolara ulaşabilen katmanlı imalat makinelerinin maliyeti, satın alımı için en önemli sorun oldu.

Bart Prorok ve meslektaşları Lewis Payton ile Tony Overfelt, bu soruna çözüm geliştirerek kendi başlarına bir makine tasarladılar. Ekip, koruyucu karbondioksit atmosferinde metalin ince tellerini eriten bir metal inert gaz (MIG) kaynak makinesi ile imalat makinesi takımlarının otomasyonunda kullanılan sayısal kontrol sistemini birleştirerek bir prototip yazıcı geliştirdi. Tasarım, kompleks üretime çok uygun olmasa da başlangıç için öğrencilere yeterliydi. Prorok: “Öğrencilere sınıfta da öğretebilirsin; ancak uygulamalı eğitim yoluyla öğretilebileceğiniz kadar etkili olmaz” diyor.

Prorok, hataların öğrenmeye yardımcı olduğuna inanırken, başarısız olması beklenilen projeler için metal tozunu boşa kullanmak istemiyor. Öğrenciler, implantları yerinde tutmaya yardımcı olabilecek tıbbi kullanım için metal kafesler oluşturuyorlar. Sadece DMLM makinesinin giriş ve çıkışlarını öğrenmeye başlayanlar Lego tuğlaları yaratabiliyor.

DMLM makinelerine ek olarak GE Katmanlı İmalat, geçen yıl dünya çapında ilkokul, ortaokul ve liselere 400’den fazla plastik tabanlı masaüstü 3 boyutlu yazıcı dağıttı. GE, Katkı Eğitim Programı sayesinde artık 180.000 öğrencinin 3D yazıcılara erişebileceğini ön görüyor ve programa beş yıl içinde 10 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. GE Katmanlı İmalat bünyesinde katkı teknolojileri lideri olan Greg Morris, STEM eğitimine ilgi duyan daha fazla çocuğa ulaşacak program fikrini ortaya çıkardı. Morris, çocukların dikkatlerini çekmeyi ve onlara bilimin gerçekten harika olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Kendisi ayrıca, yazıcıların kolej düzeyindeki öğrencilerin katmanlı üretim endüstrisinde artan iş açıklarını doldurmak için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmalarına yardımcı olacağını umuyor. Morris’in şirketi olan Morris Technologies, katkı teknolojilerinde yenilikçiydi. Şirketti çalışanlar LEAP motoru için 3D üretim bir yakıt nozülü tasarlamak ve üretmek için GE Havacılık ile çalıştı. GE, 2012 yılında ise Morris Technologies’i satın aldı.

GE, şimdilerde Auburn’da LEAP nozülü üretiyor; Prorok ise: “Bazı çocukların orada çalışacağını düşünüyorum.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.