Bir Kalp Atışı Kadar Kısa: Bu Arayüz Kardiyoloji Bakımı İçin Yapılan Tıklama Sayısını Azaltıyor!

13 Mart 2019

Küresel ölçekte kardiyovasküler hastalıklar (KVH), tüm ölümlerin yüzde 31’ini oluşturuyor. Amerika’da her 40 saniyede ortalama bir kişi bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Kardiyovasküler hastalıklar, aldığı hayatların sayısına ilaveten, inanılmaz maliyetlere de neden oluyor. Bu maliyetin, 2030 yılında yaklaşık 1.044 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Kardiyovasküler bakım için hastanelere başvuran hastaların hacmi dikkate alındığında, hastaları tedavi eden doktorların, klinik istatistikler sağlayan ve verimliliği artıran araçlarla desteklenmesi son derece önemli.

Bu nedenle GE Sağlık‘ta yazılım mühendisleri ve ürün yöneticilerinden oluşan bir ekip, yenilikçi bir kardiyoloji raporlama aracı tasarlamak için iki yıl süren bir yolculuğa çıktı. Dünyanın dört bir yanında 50’den fazla klinisyenle vakit geçiren ekip, kardiyovasküler hasta ile kardiyolog deneyimini hastanın hastaneye girdiği andan taburcu edilene kadar olan süreci gözlemledi.

Bu doğrultuda Centricity Cardio Workflow (CCW) 7.0 ortaya çıktı. Tüm modalitelerin verilerini tek bir kardiyoloji bilgi sistemine bağlayan araç, kardiyologların hasta raporlarını daha az tıklama, daha az zaman ve daha az karmaşa ile belgelemelerine olanak tanıyor. Örneğin bu arayüz, klinisyenlerin “tamamen normal” bir raporu tek bir tıklamayla doldurmasını ve daha sonra istisnalara göre belgelemesini sağlayan bir özellik içeriyor. Bu özellikle birlikte klinisyenler bilgileri sisteme girerken raporun nasıl göründüğüne bakabiliyor, raporda neyin eksik olduğunu anlayabiliyor ve raporu sunmadan önce bu eksiklikleri giderebiliyor.

Hastaneler, CCW 7.0‘ın geliştirilmesini sağlayan çözüm olan Centricity Cardio Workflow’un da dahil olduğu GE Sağlık‘a ait kardiyoloji çözümleriyle halihazırda verimli sonuçlar elde edebiliyor. Örneğin, Avrupa’nın en büyük devlet hastanelerinden Klinikum Nuremberg, klinisyenlerin kateterizasyon laboratuvarı raporlarını tamamlama sürelerinin 15-20 dakikadan 5-10 dakikaya kadar düştüğünü gözlemledi. Ek olarak, kalite kontrol uyumu CCW aracılığıyla sunulan veriler ve analizler sayesinde neredeyse yüzde 95 ila yüzde 98’den yüzde 100’e yükseldi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.