Bir GEnius’un Staj Anıları: Esin Gedik

16 Ocak 2019

GE dünyanın önde gelen endüstri devlerinden biriyse, bunda çalışanlarının çok önemli bir payı var. Özellikle de 21. yüzyılda bu başarıyı devam ettirebilmenin en önemli yolu da yetenekleri erkenden keşfetmek ve onları geleceğin teknolojilerine hazırlamak. GE olarak 2014’ten beri Türkiye’de “GEnius” adlı bir staj programı yürütüyoruz. Bu program çerçevesinde GE ailesinin parçası olmak için istekli ve heyecan duyan yetenekli üniversite öğrencilerini arıyoruz. GEnius ile üniversitelerin 3. ya da 4. sınıf öğrencileri, minimum altı aylık uzun dönem staj programıyla aramıza katılıyor. Bu süre içerisinde hem GE gibi uluslararası bir şirketi tanıma hem de şirketteki üst düzey yöneticilerle tanışıp birlikte çalışma ve öğrenme imkânı buluyorlar. Staj programı kapsamında; sorumluluk alarak, güvenli bir ortamda gerektiğinde hata yaparak ve bunlardan öğrenerek gerçek bir iş deneyimi kazanma fırsatı yakalıyorlar. Sürecin minimum altı aylık olması da bu programı onlar açısından gerçek bir deneyime dönüştürüyor.

GEnius programı ile GE Havacılık’ta staj yapan Esin Gedik, iş deneyimlerini ve gözlemlerini kaleme alarak genç yetenekleri bilgilendirmek istedi. Keyifli okumalar!

Bir şubat günü GEnius Staj programına yaptığım başvuru sayesinde GE ile yollarımız kesişti. En büyük tutkusu uçaklar olup uçak maketi koleksiyonuna sahip bir insan olarak GE Havacılık’ta staj yapmak hayallerimin ötesindeydi benim için.

Veri Bilimi ve Analitiği – bilinen adıyla Machine Learning – Departmanı’nda 6 ay boyunca çalışma fırsatı yakaladım. Dijitalleşmeyi ana prensip olarak benimseyen bir şirketin geleceğin teknolojilerinden birine bu denli yatırım yaptığını görmek, bir mühendis adayı olarak beni her gün şaşırtıp heyecanlandırmaya yetiyor.

Birçok şirketin aksine GE, size ve yapabileceklerinize sonuna kadar inanıyor. Gerçek projeler üzerinde çalışıp yurtdışı ile yapılan toplantılara aktif olarak katılmanıza olanak sağlıyor. Çalışma hayatını henüz öğrenciyken GE’de deneyimleyince kendinizi hem teknik hem sosyal anlamda geliştirebiliyorsunuz.

Yaptığınız projede başarılı ve mutlu olmanız, kendinizi ekibin bir parçası olarak hissetmeniz, aklınıza takılan şeyleri çekinmeden sormanız için yöneticinizden ekip arkadaşlarınıza kadar herkes size çok yardımcı oluyor.

GE’nin birden çok sektörde hizmet veren köklü ve kurumsal yapısı, her bölümden öğrencinin kariyerine başarılı bir giriş yapmasını sağlarken, şirket içindeki aile ortamını da size hissettiriyor. Mülakat günü güleryüzlü bir karşılamayla, sıcak bir yaklaşımla beni tanımaya çalışan departman yöneticileri ve staja ilk başladığım hafta, “Aramıza Hoşgeldin Esin!” yemeği organize eden ekip arkadaşlarım sayesinde GE’nin bir endüstri devi olmasının yanı sıra ne kadar samimi bir şirket olduğunu da deneyimlemiş oldum.

Konum veya yaş farkı gözetmeksizin herkesin birbirine ismiyle hitap ettiği, aynı departmanda çalışmayan insanların bile çok içten olduğu, cuma günleri yorgunluğun bir nebze olsun atılması için sürpriz aperatiflerin dağıtıldığı, her gün staj sürenizden bir gün daha azaldığı için üzüldüğünüz, pazartesileri sendrom yaşamadığınız bir şirket GE.

GE’de öğrendiğim en önemli şey ise: Başarılı insanların sırrı, sevdiği işi yapmak ve bu sayede mutlu olmak. Başarılı şirketlerin sırrı ise mutlu çalışanlara sahip olmak.

Büyük çatısı altında bana birçok fırsat sunduğu ve pek çok yeni şey öğrenmeme vesile olduğu için GE’ye ve katkısı olan herkese çok teşekkür ederim.

Esin Gedik

–GE Havacılık GEnius Programı Stajyeri

Yorumlar

  1. Ne kadar güzel demiş: “Başarılı insanların sırrı, sevdiği işi yapmak ve bu sayede mutlu olmak. Başarılı şirketlerin sırrı ise mutlu çalışanlara sahip olmak.”
    Tebrikler! Başarılarının devamını dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.