Bir GE Store Mucizesi: Dünyanın En Verimli Gaz Türbini

29 Haziran 2016

Dünyanın en verimli kombine çevrim enerji santrali, Fransa’da enerji üretimine başladı. Santralin kalbini oluşturan GE gaz türbini, enerji üretmek için kullandığı yakıtın %62’lik bir kısmını enerjiye dönüştürebiliyor. Bu, gaz türbinlerinin verimliliği açısından bugüne kadar ulaşılan en yüksek oran ve 10 yılda 50 milyon dolarlık bir tasarruf demek.

1HA9IMG_4334 (1)

Tamamen yüklenmiş bir Boeing 747 ağırlığında olan 9HA.01 gaz türbini, 680.000 evden fazlasının enerji ihtiyacını karşılayacak kadar üretim yapabiliyor. GE’nin gaz türbini verimliliğinin yanında diğer gaz türbinlerine oranla çok daha temiz olmasıyla da öne çıkıyor. 3.3 ton havayla karışık doğal gazı -ki bu 23 tanker gaz demek oluyor- yaktığında, sadece 6.3 ons yani sadece bir kutu kolanın yarısını dolduracak kadar atık sıvı ortaya çıkıyor.

Türbin, çalışmaya başladığında metali eritecek seviyede yüksek bir ısı ortaya çıkıyor. Endüstrilerin kendi alanlarındaki bilgilerini ve deneyimlerini farklı alanlarda çözüm yaratmaları için kullanan GE Store, bu sorunu çözmek için türbine bir süper bilgisayar ekledi ve havacılık alanında faydalanılan soğutma yöntemlerini de gaz türbininde kullandı. Türbin tasarımı, jet motorlarının termal bariyeri aşan ısılarda ihtiyaç duydukları malzemeler ile güçlendirildi.

GE mühendisleri şimdi de %62’lik oranı %65’e çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Bu oranı yakalamak içinse yine deneyimlerini birleştirerek GE Store ayrıcalığından yararlanıyorlar. Ayrıca türbin tasarımında metal malzemelerle çalışan 3 boyutlu yazıcılar gibi ileri üretim tekniklerinden de faydalanılıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.