Bir Doktor Yaptığı İcatla Kendi Kalp Rahatsızlığını Nasıl İyileştirdi?

3 Ekim 2018

Dr. Ernie Garcia, 2008 yılında kalp sağlığına önem vermeye yönelik bir yaşam tarzının ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan 60 yaşında sağlıklı bir insandı. Göğsünde bir ağrı hissettiğinde kardiyologu endişelenmesini gerektiren bir şey olmadığı konusunda ısrar etti. Ancak belirtiler devam etti. Garcia, kan akışının değerlendirilmesi, miyokardiyal iskemi veya kalp krizinin boyutu, konumu ve şiddetinin görsel olarak belirlenmesi için zaman kaybetmeden PET (Pozitron Emisyon Bilgisayarlı Tomografi) tarayıcısında noninvaziv bir testten, yani nükleer bir kardiyolojik çalışmadan geçti.

“Cihazdan çıktıktan sonra, yaklaşık 6 metre uzağımda bulunan bilgisayara baktığımda sorunun ne olduğunu tam olarak anlamıştım.” diyor Dr. Garcia.

Dr. Garcia, an itibarıyla her yıl kardiyak görüntülerinin yorumlanması için Emory Cardiac Toolbox programının uygulandığı 4 milyonun üzerindeki hastadan biri. Ancak Dr. Garcia sadece bir hasta değil, on yıl önce yazılımı geliştiren araştırmacı, Syntermed Inc. şirketi için Bilimsel Baş Danışmanlık görevini yürüten kişi ve Emory Cardiac Toolbox programının da geliştiricisiydi.  ECTb, nükleer kardiyoloji çalışmaları için PET ve SPECT/BT taramalarının yorumlanmasını ve raporlanmasını sağlıyor. GE Sağlık, Syntermed Live teknolojisini içeren yeni ECTb sürümünü sektöre sunuyor. Bu yazılım, klinisyenlerin dünyanın her yerinden ve istedikleri zaman neredeyse her bilgisayar sistemi üzerinden klinik görüntülere uzaktan erişmesine ve bunları incelemesine olanak sağlıyor.

Yorumlama Biliminin Geliştirilmesi

Atan bir kalbin görüntülenmesi 1970’li yıllardan beri mümkündü ancak eskiden görüntüler, ölçüm veya açıklama olmadan gösterilmekteydi; yani hekimlerin deneyimlerine ya da sezgilerine güvenerek durumun klinik açıdan önemli olup olmadığına karar vermesi gerekiyordu.

“Hekimlerin görüntü yorumlama sanatını icra etmekten dolayı gurur duyduklarını gördüm ancak bu durum, özellikle öznellik konusunda hem artıları hem de eksileri beraberinde getiriyordu. Bu yüzden görüntü yorumlama sanatını, yorumlama bilimine dönüştürmek istedim.” diyor Dr. Garcia.

Emory, 1998 yılında ECTb’nin ilk sürümünü lisansladı. Bir yıl sonra, Garcia ve iş arkadaşları yazılımı doğrudan kullanıcılara satma işini devralan Syntermed, Inc. şirketini kurdu ve ECTb lisansı Emory Üniversitesi‘nden Syntermed şirketine geçti. 30.000’den fazla lisanslı ürün satışı gerçekleştirilen ECTb, günümüzde kardiyak görüntüleme ve raporlamada kullanılan en yaygın yöntemlerden biri haline geldi ve Amerika çapındaki nükleer tıp laboratuvarlarının neredeyse yarısı tarafından kullanılıyor.

GE Sağlık tarafından tanıtılan yazılımın son sürümü ile klinisyenler klinik görüntülere uzaktan erişip bunları inceleyebiliyor. Garcia bu gelişmeyi “İşin güzel tarafı, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan teşhis uzmanının sanki ofisinde, moleküler  görüntüleme sisteminden birkaç metre uzakta oturuyormuş gibi hastaya ait kardiyak görüntüleri inceleyebilmesi. Kritik hasta bilgilerine uzaktan erişilememesi durumunda verimlilik, üretkenlik ve hekimler tarafından hastalara sağlanan kalite olumsuz şekilde etkilenebilir. Emory Cardiac Toolbox, özellikle ülkedeki daha az finansal kaynağa sahip küçük ve orta ölçekli kliniklerde yaşanan zorlukların ele alınması konusunda uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.” şeklinde yorumluyor.

ECTb, yapay zeka tarafından desteklenen görüntü yorumlama ve raporlamayı kullanır; ardından yapılan nükleer tetkikleri ve raporları bulut depolama alanında saklar. Bu veriler, nükleer kardiyolojinin değeri ile ilgili olarak yapılacak değerlendirmede kullanılabilir. “Neler yapabileceğimizi daha yeni görmeye başladık.” diyen Dr. Garcia Syntermed Live uygulamasını içeren Emory Cardiac Toolbox gibi yazılım ve araçlar yalnızca gelişmeler bakımından güncel kalmanızı değil, bu gelişmelerden bazılarının yeni potansiyel uygulamalara ön ayak olmasını da sağlayabilir.” diyerek sözlerini sonlandırıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.