Bir Araba, Bir Uçak… Hayır, O Hondajet

21 Kasım 2017

Bu yıl havacılık alanında yapılan en büyük etkinliklerden biri olan EAA AirVentures etkinliğinde de bütün gözleri üzerine toplayan Hondajet’in özel jeti, halen görenleri şaşırtmaya devam ediyor.

Bu özel jetin tasarımı gerçekten dikkat çekici ve Honda mühendisleri böyle bir tasarım için 20 yıldır çalışmalarını yürütüyordu. Dikkat çeken tasarımı sayesinde bu özel jet aynı boyutlardaki diğer jetlere göre daha fazla iç alan, daha az gürültü ve daha verimli yakıt tüketimi sonuçları veriyor. Uçağın üzerinde Honda ve GE mühendisleri tarafından geliştirilen iki adet HF120 jet motoru bulunuyor.

Hondajet GE
EAA AirVentures’de sergilenen Hondajet, bembeyaz rengiyle görenleri büyüledi.

Bu motor aynı zamanda GE Havacılık’ın portföyündeki en küçük jet motoru. Kıyaslamak için bir örnek vermek gerekirse bu motor 2,095 pound itiş gücü üretirken GE’nin Boeing 777 gibi geniş gövdeli uçaklar için ürettiği GE90-115B motoru 127,900 pound itiş gücü üretiyor. Yine de bu küçük motor bu uçağa 682 km/s hız sağlıyor ve 2185 kilometrelik bir uçuş mesafesi sunuyor.

Hondajet
HF120 motoru, hızının yanı sıra az yakıt tüketimiyle de avantaj sağlıyor.

Anlattıklarımız dikkatinizi çektiyse, daha fazlası için sizi Alie Ward’ın heyecanlı anlatımıyla özel bir In The Wild bölümü ile baş başa bırakıyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.