Bilimin Sanatı: GE ve Dönemin En Yetenekli Sanatçıları Arasında Geçen “Çok Renkli Hikâyeler”

12 Eylül 2019

Bauhaus Okulu’nun son ustalarından Herbert Bayer’in, zamanında GE için reklam afişi tasarladığını biliyor muydunuz? Peki ya Batman çizimlerini gerçekleştiren George “Inky” Roussos’un çizgi romanlarının GE tarafından yayınlandığını… Usta illüstratör Dean Ellis ise, GE için hazırladığı özel bir yıllık takvimde, şehir merkezlerinin zaman içinde nasıl değiştiğini, kendine has fütüristik üslubuyla yansıtmıştı. 

Bütün bunlar, endüstri ile estetiğin nasıl iç içe olduğunu gösteren birkaç örnek. Geçmişten bugüne, GE dünyaca ünlü ressam ve illüstratörlerle beraber çalışıp dünya kültürel mirasına katkıda bulunan iş birlikleri geliştiriyor. Günümüzde alanında örnek gösterilen sanatçılarla sürdürülen bu ortaklıklar, hem sanatın bilime hem de bilimin sanata ilham kaynağı olabileceğini gösteriyor.

Bu ortaklıklar sonucu ortaya çıkan “renklerle bezenmiş” GE tarihini sizler için derledik…

Aydınlatmanın Doğuşu

Norman Rockwell – “What a Protection Electric Light Is” – 1925 Yağlı Boya

GE’nin pazarlama departmanı, 1920’lerin Mazda elektrikli lambalarını tanıtan bir dizi afiş için Norman Rockwell’le birlikte çalıştı. Yaklaşık 50 yıl boyunca The Saturday Evening Post dergisinin kapaklarını hazırlayarak Amerikan popüler kültürüne damgasını vuran ünlü sanatçı, GE için yarattığı 20’ye yakın resimde, elektrikli lambaların Amerikan günlük yaşamını nasıl değiştirdiğini tasvir etti. Empresyonizmden en eski ustalara kadar farklı sanat akımlarından etkilenerek tasarlanan boya tablolardan yedi tanesi, GE’nin Ohio’daki tarihi yerleşkesi Nela Park’ta sergileniyor. 

Çocuk Hikâyelerinden Yıllar Yıllar Önce


Dr. Seuss mahlasıyla; The Cat in the Hat, The Sneetches, Green Eggs and Ham gibi kitaplarıyla çocukları güldüren dünyaca ünlü yazar Theodor Seuss Geisel, bundan çok önce GE için öyküler yayımlıyordu. GE adına potansiyel perakendecilerin hedef kitle olarak belirlendiği “AdlebertBlump’ın Garip Vakası” hikâyesi, bu öykülerden bir tanesi.

Hayal Kurmak ve Yaratmak

Boeing 777 jetinin tamamen kâğıt kullanarak kusursuz bir maketini yapabilir misiniz? Luca Iaconi-Stewart yaptı. Kendisi 2000’li yılların sonlarına doğru lise öğrencesiyken yapmaya başladığı 1/60 ölçekli Boeing 777 modelini, dokuz yıl boyunca uçağın her bir detayını titizlikle yeniden üreterek tamamladı. Genç tasarımcı, bu modeli oldukça zor bir kağıt türü olan manila kağıdı kullanarak üretti. Modelde ayrıca GE’nin dünyanın en güçlü jet motoru olan  GE90-115B için tasarlanmış dalgalı bir kompozit kanat da bulunuyor. 

“Elektronik – Yeni Bir Dünya için Yeni Bir Bilim”

Bauhaus Okulu eğitimi almış Herbert Bayer’in GE için tasarladığı “Elektronik – Yeni Bir Dünya için Yeni Bir Bilim” adlı çalışması, New York Yenilik ve Bilim Müzesi’nde sergilenen ve GE koleksiyonunda yer alan Bayer eserlerinden sadece biri. “Tekno iyimser bir dünya” ifadesi, bu  devasa vakum tüpü hakkında yapılan en ilginç yorumlardan biri oldu.

Bugünlerde çoğu sanat küratörünün, eserini sergilemek için yarış yapacağı ünlü sanatçı Maxfield Parrish, kariyerinin ilk basamaklarını tırmanırken GE’den destek görmüştü. Parrish ilk olarak, çıktığı dönemde büyük ilgi görmüş yapraklı duvar takvimi olan Edison Mazda Lamba Takvimi için çeşitli görseller tasarladı. Işığın tarihinin anlatıldığı “Dream Light” ve “Ecstasy” gibi çalışmaların da aralarında bulunduğu bu takvimler, yakın zamanda çeşitli müzayedelerde 500 dolardan başlayan fiyatlara satıldı.

Parrish, GE’nin 1925’ten 1960’a kadar her yıl takvim görselleri için çalıştığı onlarca ressam ve sanatçıdan sadece biriydi. 


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.