Bilimde Neler Oluyor Bilmeniz Gereken 5 Yeni Gelişme – 2

22 Haziran 2016

Bilim dünyasında her gün yepyeni ve oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Hiçbir şeyin gözünüzden kaçmaması adına, “Bilim Dünyasında Neler Oluyor Bilmeniz Gereken 5 Yeni Gelişme” serisinin ikinci yazısı ile son dönemin önemli gelişmelerini sizler için derledik.

Sindirilebilir Cerrah Robot

Sheffield Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü katlı bir şekilde duran ve sindirilebilir bir “origami robotu” geliştirdi. Robot, ilaç gibi yutulabiliyor ve uzaktan kumanda ile bir doktor tarafından yönlendirilerek midede çeşitli operasyonları gerçekleştirebiliyor. Robot hakkında daha fazla bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz.

Bulut Sisteminde Süper Madde Üretmek

İsviçre ve California’daki bilim adamları, bulut sisteminde yer alan verilerle yeni bir süper madde üretmek için motor öğrenme ve bilgisayarla modelleme gibi yapay zekâ yöntemlerini birleştiriyor. Tanımlı materyallerle çeşitli konfigürasyonlar oluşturan sistem, yeni süper maddeyi bulmak için sayısız kombinasyon deniyor. Araştırmacıların Nature Dergisi’ne verdikleri röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Dil Bariyeri Olmayan Bir Dünya

New York’ta kurulan bir start-up olan Waverly Labs, konuşmaları anında çeviren bir kulaklık geliştiriyor. Pilot adı verilen kulaklık, İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca’dan konuşma esnasında çeviri gerçekleştirebilecek. Akıllı telefon üzerinden bir uygulama ile birlikte çalışacak olan kulaklık, Indiegogo’da fonlanmaya devam ediyor. Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek için videoyu izleyebilirsiniz.

Uygulamalı Matematik Hayvanları Test Laboratuvarlarından Kurtaracak

Cincinnati Üniversitesi’nin Eczacılık Bölümü’nde yer alan araştırmacılar, ilaçları test etmek için matematik algoritmaları kullanarak kimyasal tepkimeleri dijital ortamda gözlemliyor. Bu yöntem ilerleyen zamanlarda özellikle şampuan ve sabun testlerinde hayvanlar üzerinde yapılan denemelerin tamamen bitmesi, ya da en azında çok daha fazla azalması anlamına gelebilir.

Kendi Kendini Süren Otomobilden Sonra, Kendi Kendine Off-Road!

Georgia Üniversitesi, Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup mühendis, çok sert yol koşullarında ve oldukça yüksek hızlarda bile kendi kendine ilerleyebilecek araçlar için bir algoritma geliştirdi. Bu yeni algoritma sayesinde sürücüsüz araçlar en zor koşullarda bile güvenle ilerleyebilecek. Yeni algoritma, yol koşullarını değerlendirerek 15 milisaniyede 2000 farklı durumu değerlendirip en güvenli olan için bir karar verebiliyor. Proje hakkında daha fazla bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.