Bilimde Neler Oluyor Bilmeniz Gereken 5 Yeni Gelişme! – 1

18 Mayıs 2016

Bilim ve teknolojideki gelişmeler sürekli olarak bizlere duyurulsa da oldukça önemli olan kimi yenilikler gözümüzden kaçabiliyor. Hiçbir şeyin gözünüzden kaçmaması adına yakın zamanda gerçekleşen birkaç önemli gelişmeyi sizin için bir araya getirdik.

shutterstock_344933774

Su jeti Flyboard’un mucidi Franky Zapata, yeni icadını test etti. Küçük bir masa büyüklüğündeki yeni ürünün adı Flyboard ve küçük ama oldukça güçlü bir motorla üzerindeki kişiyi gökyüzüne yükseltebiliyor. Amaç, bu platformun 3 kilometreye kadar yükselebilir hale gelmesi ve 152 kilometre hıza erişebilmesi. Platform kablosuz bir kumanda aracılığıyla kontrol ediliyor. Bir göz atın!

Kaliforniya Üniversitesinden bir grup araştırmacı, manyetik rezonans tarayıcısı ile insan beyninin kelimeleri nasıl depoladığını ve organize ettiğini çözdü. Bir radyo programı dinletilen gönüllülerin beyinlerinde, aynı anlamı taşıyan kelimelere beynin hangi bölümünün tepki verdiği gözlemlenerek bir şema çıkarıldı. Araştırmaya göre bu bölgeler kişisel olarak değişimler gösterebiliyor. Araştırmacılar bu kişisel değişimleri de araştırma boyunca haritalandırarak elde ettikleri sonuçları online olarak buradan paylaşıyorlar.

brainDSI_radiation_high_res

Avrupa ve ABD’deki bir grup araştırmacı, x ışınları ve bilgisayarlı tomografi cihazlarıyla reçine içinde sıkışıp kalmış 99 milyon yıllık kertenkele, mantar ve farklı organizmaları inceledi. İncelenen kertenkelelerin, bugünkü bukalemunların atası olduğu kabul ediliyor ve ayak parmakları gibi birçok özelliğin halen hiç değişmeden sürüngenler tarafından taşındığına işaret ediliyor. Yumuşak dokuların reçine içinde korunmuş olması araştırmaların derinleştirilebilmesi için büyük önem taşıyor. Araştırmalar için sağlanan örnekler ise Amerikan Doğal Tarih Müzesi ve Harvard Üniversitesi Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’nden geliyor.

F2.large-1

Washington D.C’de yer alan Milli Çocuk Sağlık Sistemi doktorları, bir domuz yavrusunun ameliyatını robotik ameliyat ile gerçekleştirdi ve dünyaya tamamen robotik olarak gerçekleşebilecek bir ameliyatın mümkün olabileceğini gösterdi. Yumuşak dokular üzerinde operasyonlar gerçekleştirebilmesi için tasarlanan robot, 3 boyutlu bir görüşe sahip ve bu sayede oldukça kompleks ameliyat planları gerçekleştirebiliyor. Ameliyattan bir hafta sonra doktorlar, operasyon sonrası hiçbir komplikasyonun oluşmadığını belirtirken, gelecekte ameliyatların bu şekilde gerçekleşebileceğini ve doktorların kritik durumlar dışında ameliyata gözlemci olarak katılabileceğini belirtti. Konuyla ilgili daha fazla bilgi güncellenerek buradan paylaşılıyor.

shutterstock_7076216147355832841

Viyana Teknik Üniversitesi mühendisleri futbol sahası büyüklüğünde ve iki kat verimli bir güneş enerjisi santralı tasarladı. Heliofloat adı verilen tasarım, altında yer alan dubalar sayesinde suyun üzerinde süzülecek şekilde tasarlandı. Üstelik mühendislerin açıklamasına göre bu tasarım en sert deniz koşullarında bile suyun üzerinde kalabilecek bir yapıya sahip.

csm_HELIOFLOAT_ueber-Wasser-liegende-Plattform_bab66bd6ad

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.