Bilimde de İş Birliği Yükselişte

18 Nisan 2016

Endüstriler arasındaki iş birliğinin, verimliliği ciddi oranda artırdığı GE Global İnovasyon Barometresi’nde açıklanmıştı. Ancak iş birliği sadece şirketlerle sınırlı bir alan değil. Üniversite-sanayi iş birliği, yabancı ve yerli üniversiteler ve bilim kurumları arasında hızlanan bilimsel iş birlikleri, araştırma kurumlarının şirketlerle yürüttükleri ürün geliştirme iş birlikleri de bu kapsamda.

İngiltere ve Türkiye arasında bilimsel çerçeve kapsamında da önemli bir iş birliği gerçekleştirildi. Geçen yıl ilan edilen Birleşik Krallık-Türkiye Bilim ve İnovasyon Yılı kapsamında ise şu ana kadar 13 araştırma iş birliği platformu oluşturuldu, endüstri temalı iki iş birliği sözleşmesi imzalandı. Bu kapsamda yine 40 milyon sterlin büyüklüğündeki Kâtip Çelebi-Newton Fonu oluşturuldu. Fonun süresi 2019’dan 2021 yılına kadar uzatılarak ilave kaynak sağlandı. Fon, bir yandan iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirip geliştirerek akademik camialar arasındaki ilişkileri teşvik ederken, bir yandan da bilim ve inovasyonda mükemmeliyet konusunda bilincin artırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

fuel-cell-slow-loop-crop

Türkiye’de pek çok üniversite çatısı altında farklı üniversite, şirket ve kurumlarla iş birliği halinde araştırma yürüten merkez ve laboratuvarların da sayısı artıyor. Mesela İTÜ MOBGAM yerli biyoteknolojik ilaç üretimi için ilaç şirketi Atabay İlaç’la araştırma iş birliği içinde. Uluslararası Ar-Ge çalışmaları ile bilime liderlik eden AstraZeneca, Türkiye’de ilaç araştırmaları yapmak üzere Koç Üniversitesi ile bilimsel iş birliğine gitti. Böylece AstraZeneca, Koç Üniversitesi araştırmacılarına Açık İnovasyon Programı’ndaki kilit ilaç moleküllerine erişim hakkı tanıdı. Bu iş birliği küresel ilaç pazarının yüzde 1’ini oluşturan Türkiye için şüphesiz hayli önemli bir adım.

tumblr_inline_npqu5aWu7n1qzgziy_540

Ülkeler arası iş birliği platformlarına bir örnek de Hollanda ile Türkiye arasında hayata geçti. Geçen yıl TİM’in düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası’nda imzalanan “İnovasyon Platformu İyi Niyet Anlaşması” ile Türkiye ve Hollanda arasında ortak inovasyon platformu kuruldu. Bu iş birliğiyle iki ülkenin üniversiteleri, bilim merkezleri ve inovasyon merkezleri ile karşılıklı bilgi alışverişi, öğrenci değişimleri ve teknoloji transferleri hedefleniyor. Platform ile enerji ve lojistik dâhil beş stratejik sektörde iş birliği yapılacak. İki ülkenin Horizon 2020 programı çerçevesinde de iş birlikleri bulunuyor.

Geçtiğimiz ay, GE Türkiye İnovasyon Merkezi de akademisyenlerle iş birliği gerçekleştirmek üzere duyuru gerçekleştirdi. Merkez’de bulunan Yaşam Bilimleri Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nda gerçekleştirilecek biyofarmasötik projeleri için akademisyenlere yönelik bir açık çağrı yapıldı. Akademisyenler, bilimsel çalışmalarında laboratuvarın olanaklarını ücretsiz kullanabilmek için başvurularını buradan gerçekleştirebiliyor. 2 Mayıs 2016 tarihine kadar kabul edilecek başvurular, iki haftalık değerlendirme süreci sonrasında proje sahiplerine bildirilecek ve desteklenecek projeye ilişkin sözleşmenin imzalanmasından sonra çalışma hayata geçecek.

Şüphesiz örnekleri çoğaltmak mümkün. Umutlu olmamızı ise iş birliğinin artan grafiği ve rakamlara yansıyan sonuçları sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.