Bilim ve Müziğin Harmonisi

13 Ağustos 2018

Geleneksel Ile-de-France Piyano Yarışması için her yıl dünyanın dört bir yanından gelen piyanistler 2000 kişilik Salle Malesherbes Oditoryumu’nda birincilik ödülü için yarışır.  Marie-Agathe Charpagne ise 2016 yılında Franz Liszt’in “Apres une Lecture de Dante”  adlı bestesini çalmak için piyano başına oturduğunda büyük bir başarı elde etti ve amatör piyanistlerin arasından üçüncülük ödülü ile ayrıldı. Charpagne’in amatör bölümde yarışmasının en önemli sebebi ise piyanonun hayatının sadece belli bir parçası olması. Charpagne her yıl dünyada yaklaşık 10 konser verirken, bir yandan da üstün alaşımlar ve aşırı sıcaklara dayanabilen özel metaller üzerinde önemli çalışmalar yapıyor. Yaptığı çalışmalardan en önemlisi, Allegheny Technologies şirketinde GE Havacılık’ın LEAP jet motorlarında kullanıldığı Rene 65 isimli özel çelik alaşımı diyebiliriz.

Test edilmesi gereken yeni bir metal ya da öğrenilmesi gereken yeni bir şarkı; her iki disiplinde de Charpagne’in ilk olarak bir araştırma ve analiz yapması gerekiyor. Ya laboratuvarda deney yapıyor ya da bir şarkıya kendi yorumunu eklemek için atölyesinde çalışıyor. Bu şekilde çalışmalarını yüzlerce kişiye bir konserde veya bilimsel bir makalede sunuyor.

Charpagne, hayatında sadece bilim ve müziğin olduğunu ve ikisinin ilişkisinin de hayatında müthiş bir denge oluşturduğunu söylüyor.

GE ve Fransız Safran Uçak Motorları şirketinin ortak girişimi CFM International’ın geliştirdiği LEAP jet motoru, kendi başına bir beceri ve mühendislik örneği. 3D baskılı yakıt püskürtme nozülü ve uzay çağı seramik kompozitleriyle, Airbus, Boeing ve Comac jetlerine güç sağlamak için tasarlanmış olan motor, önceki CFM motorlarına göre %15 daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor. Şirketin ürettiği motor, 200 milyar dolardan fazla sipariş ile tarihinin en çok satan motoru unvanına sahip. Charpagne’in araştırması, metal dövme işlemi sırasında metalin bir motor parçası halini alabilmesi için 1.000 santigrat dereceye kadar ısıtıldığında, Rene 65’e ne olduğu üzerine odaklandı.

Charpagne, metal dövme işlemi sırasında mikroskobik seviyede oluşan ve önceden ne olduğu fark edilmeyen bir mekanizmayı keşfetti. Alaşımlar, 10 ila 100 mikron büyüklüğünde küçük kristallerden oluşuyor. Karşılaştırmanız için söyleyecek olursak, bir insan saçı yaklaşık 75 mikron kalınlığında. Metaller ısıtıldıkça ve parçalara ayrıldıkça, kristaller deforme olur ve yeni kristaller eskilerin yerini alır. Önceden metalürji uzmanları, kristallerin çok fazla büyümesini engellemede yardımcı olan bazı parçaların ısıtma işleminde değişmediğine inanıyorlardı fakat Charpagne, gerçekte alaşımın ısınması sırasında parçacıkların geliştiğini ve bunun metal dövme işlemi sırasında kristallerin oryantasyonunda önemli bir rol oynadığını keşfetti. Üstün alaşımın aşırı ısıya ve mikroskobik ölçekte deformasyona nasıl tepki verdiğine dair bu yeni anlayış, şirketlerin parçaların daha güçlü ve daha fazla ısıya dayanıklı hale gelmesini sağlamak için metal dövme işlemlerini güncellemelerine yardımcı oldu. Charpagne, bir parça metal dövme işleminden geçtikten sonra, istenmeyen herhangi bir özelliği düzeltmenin zor olabileceğini, parçayı atmak ve süreci yeniden başlatmak zorunda kalınabileceğini söylüyor.

Charpagne bu çalışmalara başladığında Fransa’nın Bourges bölgesinde yaşıyordu. Orada bulanan çevresi ona kadınların çalışmaması gerektiğini, nasıl olsa evlenip çocuk sahibi olacağını ve sonunda da çalışmalarının değersiz olacağını söylüyorlardı. Fakat her ikisi de lise mezunu olan ebeveynleri onu çalışmaya teşvik etti. Charpagne mimarlık ve inşaat mühendisliği ile ilgileniyordu, ama aynı zamanda müziğe de ilgiliydi. 12 yaşındayken yerel bir konservatuara kaydoldu. Hem müziğe hem bilime devam etti. 2010 yılında ise Fransa’nın merkezindeki maden mühendisliği üniversitesi olan Ecole des Mines de Saint-Etienne‘e kabul edildi.

2013 yılında Safran Uçak Motorları, Charpagne’i Rene 65‘in çalışmalarına başladığı CEMEF araştırma merkezinde doktorasını yapması için işe aldı. Bu sürede Charpagne müzikten ayrı kaldı. Piyanosuna ayırabildiği zaman azalsa da piyano çalarken çalışmalarında daha tutarlı ve başarılı olduğunu fark etti.

Her iki tutkusu da doktorasını bitirdiği ve araştırmasını Pittsburgh‘daki bir konferansta sunma fırsatı verdiği 2016 yılında bir araya geldi. Orada “üstün alaşım tanrıçası” olarak adlandırdığı Santa Barbara-Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Tresa Pollock ile tanıştı.

Bugün Charpagne, Santa Barbara-Kaliforniya Üniversitesi’nde metalürji üzerine çalışıyor. Metalleri daha yüksek sıcaklıklara dayanıklı hale getirmek için yeni yollar araştırıyor çünkü jet motorlarında mühendisler artık daha yüksek sıcaklıkları içeriye itebiliyor. Isıdan çıkarabilecekleri daha fazla enerji, uçağın yakması gereken daha az yakıt demek. Charpagne, sıcaklığın artırılması konusunda teknolojik bir boşluk olduğunu fakat bunun önümüzdeki yıllarda çok heyecan verici bir alan olacağını söylüyor.

Onun alanındaki diğer genç kadınlara tavsiyesi de asla durmamaları. Hayallerini gerçekleştirir gerçekleştirmez, daha büyüklerine ulaşmayı hedeflediğini söylüyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.