Bilim Dünyasındaki Son Gelişmelere Göz Atın

25 Mayıs 2016

Dinozorları yok eden göktaşından, mitokondrisiz hücreye, dünyanın yörüngesinde turlamış bir fareden, kendi kendine öğrenebilen bir robot ele ve SETI’nin yeni hedeflerine, bilim ve teknolojideki gözünüzden kaçmasını istemediğimiz ve yakın zamanda gerçekleşmiş beş yeni gelişmeyi yine sizlere sunuyoruz.

1. Uzay yolculuğunda fare yol gösterecek

Atlantis uzay mekiği ile Dünya yörüngesinde iki hafta geçiren fare 2011 yılında ciğer hastalığı ile dünyaya geri dönmüştü. Colorado Üniversitesi Profesörlerinden Karen Jonsher, farenin kaslarında yağ erimesi gibi, insanların da uzun süre yatalak hasta kaldıklarında geliştirdiklerine benzer semptomlarla karşılaştıklarını belirtti. Yapılan çalışmalara dair bilgiler buradan paylaşıldı. Fare üzerinde yapılan çalışmalar, insanların gelecekte gerçekleştirecekleri uzay yolculukları için önemli bilgiler içerecek.

Space Shuttle Atlantis backdropped against a blue and white Earth.

2. Öğrenen robot el

Seattle Üniversitesi’nden bir grup mühendis, beş parmaklı ve kendi kendine objeleri kavrayıp hareket ettirebilen, bunun için de insan yardımına ihtiyaç duymayan bir robotik el geliştirdi. Robot el, objeler arasındaki farkları anlamak için çeşitli algoritmalar geliştiriyor ve deneme-yanılma yolu ile farklı görevleri gerçekleştiriyor. Sensörler sayesinde sürekli bilgi toplayan el, deneme-yanılma yolu ile öğrendiği her bilgiyi saklıyor. Araştırmanın detaylarına ilişkin bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Neredeyse zaman yolculuğu

Avustralyalı bilim adamları Meksika Körfezi’nde yer alan ve 66 milyon yıl önce dinozorların dünya üzerinden yok olmasına sebep olan göktaşının oluşturduğu kratere doğru bir sondaj çalışması yaparak araştırmalara başladı. Krater, 180 kilometre genişliğinde ve 30 kilometre derinliğinde. Bu derinlik, Everest’in 3,5 katına denk. Çarpışma anında ortaya çıkan enerji ise 100 milyon atom bombası etkisindeydi. Bilim adamlarının bu çalışmadaki amacı daha önce izine rastlanmamış fosil örneklerine ulaşarak türlere dair bilgi edinmek. Araştırmanın detayına buradan ulaşabilirsiniz.

Extinction Of The Dinosaurs

4. Mitokondrisiz hücre

British Columbia Üniversitesi bilim adamları, mitokondri olmadan hayatta kalabilen bir hücre keşfettiler ve bu keşif biyoloji tarihini değiştirebilir. Bilim adamları, bütün hücrelerin mitokondrisi bulunur ilkesi ile incelemeler yapıyorduk ama bu kuralın esnek olabileceğini kendimiz görene kadar düşünmemiştik diyor. Araştırmaya dair bilgiler burada yer alıyor.

Anatomical structure of biological animal cell with organelles

5. Seti yönünü eskilere çevirdi

SETI Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, uzayda akıllı yaşam formu arayan radyo dalgalarını 20.000 farklı yıldıza çevirdi. Bu yıldızlar bizim güneşimizden çok daha yaşlı. Araştırmacılar daha eski güneş sistemlerinin akıllı yaşam formu üretmek için daha fazla zamanı olduklarından bunun denemeye değer olduğunu belirtiyor.

SETI

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.