Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

9 Ağustos 2017

Bilim dünyası hiç hız kesmeden yeni keşiflere imza atmaya devam ediyor. Bütün bu gelişmelerden tek tek haberdar olmanın zor olduğunu bildiğimiz için Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişmeserisinin yeni bölümünde heyecan verici gelişmeleri sizin için derledik.

Kendi Kendini Tamir Edebilen Madde

Sık sık telefonlarını düşüren sakar okuyucularımıza güzel bir haberimiz var. Bilimin yaratıcı imkanları sayesinde sürekli yeni ekran taktırmanıza gerek kalmayabilir. Melbourne Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kendi kendini tamir edebilen bir yüzey geliştirdi. Bu yüzey tıpkı Lego parçaları gibi küçük parçacıklar içeriyor ve bu parçalar boşlukları doldurmak için hareket edebiliyor. Self-healing materials yani kendini tamir edebilen malzeme adı verilen bu polimer tabanlı maddenin mobil cihaz ekranlarının korunmasından iç ve dış araba çizilmelerinin iyileşmesine kadar bir çok uygulanma alanı olabilir.

Uzaya Alet Çantası Göndermek

Uzaya Alet Çantası Göndermek
PEI/PC’den yapılan bu yeni malzeme geleneksel plastiklerden birkaç kat daha güçlü

Avustralyalı araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni ve sağlam bir plastik türü, astronotlara uzayda ihtiyaç duydukları aletleri 3D yazıcılar ile üretirken daha sağlam sonuçlar almalarını sağlıyor. Bu ürünü tanımamızı sağlayan ise Made In Space adında bir start-up!

Damak Tadımız Değişebilir

Bilimde 5 Yeni Gelişme Protein Üretmek
Bir kaşık protein

Finlandiyalı bilim adamları protein üretmenin ilginç bir yolunu bulmuş olabilir! Bu yönteme göre sadece karbondioksit ve elektrik bir hücre protein üretebiliyor. Fin bilim adamları tarafından geliştirilen bu yöntem ile yenilenebilir enerjinin mevcut olduğu her yerde gerekli besin maddesi üretmek mümkün. Bu yeni yöntem geleceğin gıda üretiminde yeni gelişmeler sağlayabilir ancak şu an için bu yöntemle sadece 1 gram protein üretimi iki haftalık bir süre alıyor.

Suda Bir Şey Hareket Ediyor!

İsviçreli bilim adamlarının yeni bir şey keşfetmedikleri bir gün bile yok! Bu sefer de sudaki kirliliği kendi kendine dolaşarak tespit edebilen robotik bir yılan balığıyla karşı karşıyayız. Envirobot adındaki robotun, her türlü suyun içinde biyolojik sensörleri sayesinde verdiği tepkiler izlenerek, sudaki kirleticinin türü hakkında veri toplayarak bu verileri gerçek zamanlı olarak bilim adamlarına iletebiliyor.

 

Pencereyi Kapat, Biraz Hava Alalım!

Bilimde 5 Yeni Gelişme Akıllı Cam

Princedon Üniversitesi araştırmacıları kendi kendine enerji sağlayıp ısınma ve soğutmaya yardım eden akıllı bir cam üretti. Bu yeni sistemle ortalama %40’a varan bir enerji tasarrufu mümkün görünüyor.

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.