Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

20 Ağustos 2018

Bilim dünyasında her gün önemli gelişmeler yaşanıyor. Fakat bu gelişmelerin hepsini her an takip etmek imkânsız. Bu nedenle bilim dünyasının öne çıkan güncel gelişmelerini sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Uçaklar Artık Daha Sessiz İnecek

Hava alanı yakınında oturuyorsanız uçakların iniş sırasında çıkardığı sesin seviyesini biliyorsunuz demektir. Sırf şehirdeki insanlar rahatsız olmasın diye bazı hava alanlarına gece iniş yapmak yasak.

NASA’daki araştırmacılar uçakların iniş takımı, dişli çarkları ve kanat kapakçıklarını yeniden tasarlayarak bu sorunu %70 oranında azaltmayı hedefliyor.

Geri Dönüşümde Son Nokta: Atık Isı

Bir cihazdan ya da bir otomobilden çıkan ısı aslında kayıp bir enerjiyi temsil eder. Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar, ortasında ince bir silikon dioksit tabakası olan alüminyum veya silikondan yapılmış minik bir alet geliştirdiler.

Bir anten görevi gören bu cihaz rektifikasyon adı verilen bir işlem sonunda DC akımı oluşturuyor. Eğer bu minik cihaz daha büyük boyutlara ölçeklendirilebilirse dünyayı değiştirebilir.

Kanser Kansere Karşı

Kanser hücreleri vücutta tümörlerin yerini tespit etmek için vücudun etrafında hareket etme konusunda ustadırlar. Hızlı yayılmalarının sebebi de budur. Harvard Kök Hücre Enstitüsü’ndeki bilim insanları kanserin bu özelliğini kullanarak onu kendi kendiyle savaşan bir hale getirdiler.

Mühendislik ürünü kanser hücresi tıpkı tümör oluşturan hücre gibi hareket ediyor fakat tümörü öldüren bir proteine sahip. Üstelik bu hücreler işleri bittiklerinde kendilerini de imha ediyorlar.

Termal Kameralarda Görünmemek Mümkün!

Amerikan Kimya Derneği’nden bilim insanları, termal görünümünü yeniden düzenleyerek sadece birkaç saniye içerisinde farklı sıcaklıklara adapte olan ve vücut ısısı gibi nesnelerin yaydığı ısıların izini gizleyebilen bir termal kamuflaj üretti.

Geçmişte üretilen termal kamuflajların aksine bu seferki oldukça esnek ve çabucak adapte olabiliyor. Bu malzeme SEAL’ler için giyilebilir bir malzeme olmakla birlikte, uydular için de adaptif ısı kalkanı görevi görecek.

Su Geçirmezlik İçin Yeni Önlem

Avusturalya Üniversitesi’nden bir bilim insanı elektronik devreleri nemden koruyabilecek bir sprey geliştirdi. Bu yöntemle aynı zamanda uçakların buzlanması ve teknelerin paslanması engellenebilir gibi görünüyor.

Maddenin transparan olması ve aynı zamanda ultraviyole ışınlara karşı da koruma sağlaması ürünü oldukça etkili kılıyor. Geliştirilen spreyin içindeki kimyasallar camlarda oluşan buğu gibi problemleri de çözebiliyor ki uçaklar için bu özellik de oldukça önemli.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.