Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

7 Ağustos 2018

Bilim severler yeni haberler okuduklarında heyecanlanırlar. Biz de bunu bildiğimizden “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme” yazı dizimizde sizlere insanların üçüncü kollarından, uçan arabalardan, duvarların ötesini gören yapay zekâ uygulamalarından ve daha fazlasından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

İki elin nesi var, üç elin sesi var!

Bir şeylerle uğraşırken üçüncü bir elinizin olmasını istediğiniz anlar mutlaka olmuştur. Japonya’da, Kyoto Uluslararası İleri Düzey Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü’nde çalışan bilim insanları bu durumu çözmenin bir yolunu buldular. Temelde protez kol, bir kolu eksik olan kişiler için kullanılsa da, insanın sınırlarını ileriye taşımak için de kullanılabilir. Yapılan testlerde beynin kendi sınırlarını zorladığı ve yakın bir gelecekte insanların kol ve bacak sayılarının bu şekilde artabileceğini söylemek mümkün.

Sıkı tutunun, uçuşa geçiyoruz!

Uçmak insanların en büyük takıntılarından birisi. Eskinin fütüristleri 2000’lerin başında uçan araçların etrafta olacağını söylese de henüz helikopterden öteye geçemedik. Yoksa geçiyor muyuz? Kanadalı Opener şirketinin hayata geçirdiği BlackFly adındaki bu uçan araç, gelecek vaat ediyor. Bu elektrikli araç saatte yaklaşık 100 km hızla hareket ediyor ve standart bir elektrikli araçtan biraz daha az, fosil yakıtla çalışan araçlardan ise %80 daha az enerji harcıyor. BlackFly hem karaya hem de suya iniş yapabiliyor ve bu iki yüzeyden başarıyla kalkış yapıyor. Görünüşü Star Wars filmlerindeki X-wing’leri andırsa da bu aracı kullanmak çok daha kolay.

Bu gelişme biraz kafa karıştırıcı!

Çünkü DARPA, “Yeni Nesil Cerrahi Olmayan Nöroteknoloji Programı” kısaca N3 adıyla, askerlerin beyin dalgalarıyla kontrol ettikleri sistemlerle iletişime geçecekleri bir proje üzerinde çalışıyor. İzleyenler bilir, Pasific Rim filminde askerler devasa robotları bu şekilde idare ediyorlardı.

Henüz programın detayları netleşmemiş olsa da, gelecekte insan beyni robot filolarını kontrol edecek gibi duruyor.

AI’den saklanmak artık çok zor.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı’nda  çalışan bilim insanları, Parkinson, MS veya Kas Distofrisi gibi hastalıklara sahip insanları izlemek için yapay zekâ ile X-ışını taramasını birleştirdi. Radyo dalgalarının yansımalarını okuyan yapay zekâ, duvarın arkasında bile olsa kişinin hareketlerini izleyebiliyor. Bu teknolojinin çıkış noktası hastaları izlemek olsa da, arama kurtarma çalışmalarında veya havalı bilgisayar oyunlarında da bu teknolojinin kullanılacağını öngörebiliriz!

Görmeyen bir robot avantajlı olabilir mi?

MIT tarafından geliştirilen Cheetah 3, 40 kiloluk bir robot. Onu diğer ileri teknoloji robotlardan ayrıştıran şey ise görme yeteneği olmadan hareket edebilmesi. Görmemesi başta handikap gibi görünebilir fakat Cheetah 3 bu sayede düşük görselliğin olduğu kurtarma operasyonlarında veya gece şartlarında da hiç sıkıntı çekmeden hareket edebilir. Cheetah 3 sıçrayabiliyor, engebeli veya taşlı arazide koşabiliyor ve tırmanabiliyor. Görmeden bu kadar hareketi yapabilmesini ise temas algılama algoritması ve jiroskoplarına borçlu!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.