Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

19 Haziran 2018

Bilimin insan hayatına kattığı yeniliklerden bahsettiğimiz “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme” yazı dizimizin bu bölümünde, dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş mahallesinden evlerdeki gürültüleri %50 azaltan pencere aparatına, genetik mutasyonla daha verimli hale gelen bitkilerden parklarda koşup oynayan robotlara kadar birçok farklı gelişmeyi sizler için bir araya topladık. Keyifli okumalar!

3D Mahallesi

Hollanda’daki Eindhoven kentinde bu yılın sonunda dünyanın ilk 3D baskılı mahallesi kurulacak. “Project Milestone” olarak adlandırılan bu mahallede ilk etapta 5 yaşanılabilir ev inşa edilecek. Eindhoven Belediyesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, yüklenici Van Wijnen, malzeme şirketi Saint-Gobain Weber Beamix ve mühendislik firması Witteveen + Bos ortaklığında yapılacak bu proje aynı zamanda çevre açısından da olumlu bir proje. 3D baskı yöntemiyle geleneksel inşaat tekniklerine göre daha az beton kullanılacak, bu da tonlarca karbondioksitin açığa çıkmasına engel olacak.

Pirinç 4.0

Purdue Üniversitesi ve Çin Bilim Akademisi’ndeki araştırmacılar, yaptıkları ortak araştırma ile pirinç bitkisinin üzerinde CRISPR / Cas9 gen düzenleme aracını kullanarak bitkinin %25 ile %31 arasında bir oranda daha fazla tahıl üretebilmesini başardılar.

Geleneksel tarımda bu tarz bir mutasyonun olması için milyonlarca farklı pirinç bitkisinin kullanılması gerekirken, bitkinin stres toleransı ve büyümenin bastırılmasından sorumlu 13 gen CRISPR / Cas9 ile kolayca mutasyona uğratıldı. Daha fazla insanı beslemek için daha fazla tahıla ihtiyacımız var, bu tarz mutasyonlar gelecekteki insan popülasyonunun beslenmesinde büyük rol oynayacaklar.

Anı Transferi Yapıldı!

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) biyologları, bir deniz salyangozundan diğerine anı aktarımı yapmayı başardı. Bir deniz salyangozundan alınan RNA’nın diğerine enjekte edilmesi ile sahte bir bellek aktarımı yapılmış oldu. Araştırmacılar bir grup salyangozun kuyruğuna hafif voltajda elektrik şoku verdi.

Daha sonra bu gruptaki salyangozlardan alınan RNA, başka bir odadaki salyangoz grubuna nakledildi. Şoku deneyimlememiş salyangozlar uyarıldıklarında şoka maruz kalan salyangozların verdiği tepkilerin aynısını verdiler. Bu transfer konusunda aklımıza gelen ilk şey bunun bir Black Mirror bölümü gibi göründüğü olsa da bu yöntem ileride Alzheimer veya travma sonrası stres bozukluğu gibi unutkanlık etkili rahatsızlıkları tedavi etmekte kullanılabilir.

Sessizliğin Tadını Çıkarın

Singapur dünyanın en sessiz ülkelerinden biri değil, ancak yakın zamanda öyle olacak: Nanyang Teknik Üniversitesi’nden (NTU) bir ekip, sokaktan kaynaklı gürültünün %50’sini engelleyen ve pencerelerde kullanılan bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz aslında gürültü önleyici kulaklıklar ile aynı prensipte çalışıyor. Yani mikrofonlar dışarıdan gelen sesi algılıyor, hoparlörler gürültüyü bastıracak özel bir “anti-ses” dalgası yayıyor. Bu sayede gürültü bizim kulağımıza gelmeden önce yok olmuş oluyor.

Koş Atlas, Koş!

MIT’ye bağlı Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas, yeni numaralar öğrenmeye devam ediyor. Boston Dynamics’in yayınladığı son videodan anlaşıldığı kadarıyla Atlas artık gündelik bir koşu yapabilir veya tek başına engebeli bir arazide gezinebilir.

Atlas daha önceden de yürüdüğünü, zıpladığını, takla attığını kanıtlamıştı. Sürekli yeni numaralar öğrenen Atlas, insanları taklit etse de mizah yapabilme yeteneğine sahip olması uzun zaman alacak gibi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.