Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

26 Şubat 2018

Bilimsel gelişmelerin birçoğu bizim gözümüzün önünde olmuyor. Fakat bu gelişmelerin sonuçları günlük hayatımızı iyileştirmemize yardımcı olabiliyor. “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme” yazı dizimizin bu bölümünde de yepyeni gelişmeleri sizin için derledik.

Ali Baba’nın Bir Çiftliği Var

Çiftliğinde teknoloji var. Teknoloji hayatın her yerinde olduğu gibi artık çiftliklerde de ileri düzeyde bulunuyor. İrlandalı Cainthus şirketi, yüz tanıma ve uzaktan algılama sistemlerini ABD’li tarım devi Cargill ortaklığında ahırlara getiriyor. Bu sistemler sayesinde ineklerin her biri ayrı ayrı izlenebilecek, ne kadar yem yediği, ne kadar su içtiği takip edilecek ve olası hastalıklar öncesinde tespit edilebilecek. İnekler bu durumdan hoşnut olacaklar mı, bunu zaman gösterecek.

3D Kulaklar

Microtia adı verilen bir rahatsızlık yüzünden her 5000 bebeğin 1 tanesi, kulak kepçeleri gelişmemiş şekilde doğuyor. Bunun çözümü olarak ya hastanın kaburgasından alınan kıkırdakla rekonstrüktif cerrahi ile yeni bir kulak yapılıyor ya da çocuğa plastik protez bir kulak takılıyor. Çinli araştırmacıların bulduğu yeni yöntem sayesinde 3D basılan bir kalıpta deforme olan kulağın hücreleri kültürleniyor. Laboratuvarda yetiştirilen kıkırdak kulak şeklini alınca da hastaya implant ediliyor.

Kendini İyileştiren Akıllı Telefon Ekranı

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonları bazen gerçek anlamda elimizden düşürdüğümüz oluyor ve bizim için çok değerli olan bu cihazlar kolayca kırılabiliyor. Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yeni akıllı kaplama bu sorunu çözecek gibi duruyor. İnsan derisi gibi katmanlı bir yapıdan oluşan akıllı kaplamanın üst katmanları kırılsa bile, alt katmanlardaki kimyasal bileşenler üst katmanların kendi kendine yenilenmesini teşvik ediyor.

Piller De Esneyebilir

Teknoloji bu sefer de insan anatomisinden esinlendi. Omurgaya benzeyen tasarıma sahip bu pil dışardan bakınca kırılgan gözükse de yapısı standart pillere göre mekanik anlamda daha sağlam. Normalde bir pili eğip bükmeye çalıştığınızda enerji kesintisi veya bozulmalarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu pil hiçbir şekilde olumsuzluk yaşatmıyor. Bu sayede akıllı giysilerden esnek ve giyilebilir cihazlara kadar çeşitli ürünlerin enerji sorunu çözülecek gibi görünüyor.

Hologramlar Aramızda

Normalde hologram dediğimiz şey 2D bir ışık dizisinin açıları oynanarak 3D şeklinde göstermesiyle oluşur. Yani karşıdan hologram olarak görünen ışığa yandan baktığınızda göreceğiniz şey sadece ışıktır.

Brigham Young Üniversitesi’ndeki elektrik mühendislerinin geliştirdiği yeni yöntemle ise bir ışık kaynağı olmaksızın havada asılı duran 3D görüntüler oluşturmak mümkün. Yani son Star Wars filminde gördüğümüz Prenses Leia’nın uhrevi hali artık sadece uzak bir galakside değil, bizim dünyamızda da mümkün!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.