Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

24 Ocak 2018

Bilim dünyasında yeni gelişmeler ve yeni buluşlar hız kesmeden sürüyor. “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme” yazı dizimizin bu bölümünde, bugün küçük adımlarla başlayan ancak gelecekte oldukça önemli olabilecek bilimsel gelişmeleri sizler için derledik.

Dünyanın En Küçük Giyilebilir Teknolojisi

ABD Illinois’te yer alan Northwestern Üniversitesi, dünyanın en küçük giyilebilir teknolojisini ürettiklerini belirtiyor. Bir yağmur damlası ağırlığında olan sensör, tırnağın üzerine yerleştiriliyor ve insan vücudunun güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına ne kadar maruz kaldığını ölçüyor. Bu teknoloji üzerinde çalışan ekibin açıklamasına göre bu küçük sensör gelecekte cilt kanseri gibi güneş ışınları sebebi ile oluşan sağlık sorunlarının oranını düşürebilir. Sensörün gerçekleştirdiği ölçümler, geliştirilen uygulama sayesinde akıllı cihazlar üzerinden de görüntülenebiliyor. İşte detaylar…

 

Uzaydan Gelen Güzel Bir Haber Var

NASA’nın Aura uydusu, ilk defa ozon tabakasının iyileştiğine dair veriler yolladı. 2005 yılından beri ozon tabakasına zarar veren kimyasalların kullanımı düşürülmeye çalışılıyordu ve bugüne kadar kullanımları da %20 oranında düşürüldü. Ozon tabakasının delinmesi sadece insanlar üzerinde değil bitkiler ve hayvanlar üzerinde de ciddi etkiler yaratabiliyor. Yine de bu gelişmeye sevinmek için biraz beklememiz ve bu orandaki sürekli artışın gözlemlenmesini ummamız gerekiyor.

 

Yapay Kalp Parçaları

Duke Üniversitesi bilim insanları, yapay bir kalp kası geliştirdi ve bunu fareler üzerinde deneyip başarılı sonuçlar elde etti. Ölü kalp kasları yeterli miktarda elektrik sinyali üretemiyor ve iletemiyor. Bir kalbin sağlıklı şekilde çalışması içinse bu ikisi önemli bir gereksinim. Bilim insanları belki de bir gün bunu artık işlevlerini yerine getiremeyen bir insan kalbi üzerinde kullanacak ve hayat kurtaracak.

Piyanist 2.0

Georgia Teknik Üniversitesi’nden Profesör Gil Weinberg, trajik bir kazada kolunu kaybeden bir müzisyen için özel bir protez geliştirdi. Bu protez, müzisyenin her bir parmağının ayrı ayrı hareket edebilmesine izin veriyor. Parmakların birbirinden ayrı şekilde hareket edebilmesi ya da protez sahibinin istediği basınçla hareket ettirebilmesi bugünün protezleri için yeni gelişmeler. Belki de gelecekte bu tür trajik kazaların sonuçları, bu protezler sayesinde kazazedenin normal hayatına dönüşünü kolaylaştırabilecek.

 

Kas Origamisi

Harvard Üniversitesi’nin Wyss Enstitüsü ve Massachusetts Bilgisayar Teknolojileri ve Yapay Zeka Enstitüsü, origamiden esinlenen robot kaslar geliştirdi. Bu robot kaslar, kendi ağırlıklarının 1000 katına kadar olan yükleri kaldırabiliyor. Birçok endüstride insanlar için omurilik problemlerini bitirebilir mi dersiniz?

Birçok endüstride insanlar için omurilik problemlerini bitirebilir mi dersiniz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.