Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

28 Eylül 2017

Bilim dünyasında her gün, yeni bir gelişme yaşanıyor. Bu nedenle ilginizi çekebilecek yeni gelişmeleri “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme” yazı dizimizin bu bölümünde sizin için GE Türkiye Blog’a taşıdık.

Genetik Truva Atı

Seattle’da yer alan Washington Üniversitesi’nden bilim adamları bir bilgisayarı sentetik DNA’ya gizlenmiş bir virüsle hacklemeyi başardı. DNA analiz edildiğinde kod, bilgisayar üzerinde çalışan yazılıma saldırıyor. Bu buluş, dünya üzerinde birçok yerde DNA analizi yapan ve çok önemli bilgiler tutan bilgisayarlar için bir güvenlik açığını ve bu açığın muhtemel çözümlerini ortaya çıkarmış oldu.

Bu Malzeme 5 Saniye İçinde Kendini Yok Edecek

Münih Teknik Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı artık ihtiyaç duyulmadığında kendi kendini yok edebilen bir madde geliştirdi. Böyle bir malzeme bir gün geri dönüşüm bilgimizi tamamen değiştirebilir. Bu maddenin bunu nasıl gerçekleştirdiği ise moleküler düzeyde enerji yönetimi ile ilgili. Birçok insan yapımı malzeme moleküler yapısını değiştirmezken bu madde, bir süre sonra parçalara ayrılıp molekülleri kendinden daha büyük başka yapılarla birleşebiliyor.

Çöple Güçlenen Asfalt

Dünya çapında her yıl ortalama 6 trilyon sigara izmariti üretiliyor. Bunların çoğu da çöp yerine sokaklarda, yollarda ve ait olmadıkları birçok yerde çözünüp yok olmayı bekliyor. RMIT Üniversitesi araştırmacıları bu izmaritleri, sıcak bölgelerde sıcağı daha az emen bir asfalt yapmak için kullanabileceklerini keşfetti. Bu keşif hem daha kaliteli, sıcakta bozulmayan asfalt yapmak için güzel bir fırsat sağlarken, hem de çevre kirliliğini önleyecek güzel bir önlem. Araştırmacıların çalışmalarına dair detaylar burada.

Süper Sünger

Rice Üniversitesi araştırmacıları süper süngeri üretmek için kolları sıvadı. Böyle söylediğimizde “süper bir sünger ne işimize yarar” diye düşünebilirsiniz ancak bu sünger karbondioksiti normal bir filtrenin üç katına kadar filtreleyip sera gazını azaltmakta ciddi bir şekilde fayda sağlayabilir. Araştırmacılar çalışmalarının detaylarını Rice Üniversitesi’nin basın sayfasında yayınladı.

Istakozlar Sağlam Olur!

Güney Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları ıstakoz kabuğunu temel alarak yeni bir materyal üretti ve bu materyal konvansiyonel plastiklere göre sekiz kat daha dayanıklı. Peki bu teknolojiyi kasklarda kullansak? Belki de yakında motosiklete binen ıstakozlar görürüz! Beyin sarsıntısı, Amerikan futbolu oyuncularının, bisikletçilerin ve daha birçok sporcunun korkulu rüyası. Yeni materyal sayesinde bu sorunun çözümüne biraz daha yaklaşılmış olabilir. Araştırmacılar şimdi bu yöntemin 3D yazıcılar tarafından üretilebilmesi üzerine çalışıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.