Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

20 Mart 2019

Nasıl bir robota ihtiyacınız var? Ev inşa edebilen usta bir işçi robot mu, yoksa ters taklalar atarak ilerleyebilen kung fu ustası bir robot mu? Size gerçekten böyle bir soru sorulsa, muhtemelen cevabını o anki ihtiyaçlarınıza göre verirsiniz. İşte bilim dünyası tam da burada devreye giriyor; tüm bu bilimsel gelişmeler doğrultusunda, beş sene önce imkansız gibi görünen yeniliklerde bile artık alternatif seçimler yapabilme lüksüne sahip oluyoruz. İlerideki seçimlerinizi etkileyecek gelişmeleri kaçırmamanız için sizi bu haftanın “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme” yazısıyla baş başa bırakıyoruz. İyi okumalar…

Bu Ev Biraz Fazla mı Akıllı?

Robotik gelecekte bizi yazılımların ve robotların tasarladığı kusursuz evler bekliyor olabilir; hatta belki oldukça sevimli robotik bir köpek de bize bu evde eşlik edecektir. Görünen o ki bu hayalin gerçekleşmesi uzak bir gelecekte değil: Zürih’te yeni açılan DFAB Evi’nin neredeyse tamamı robotlar ve 3D yazıcılar yardımıyla inşa edildi. Bu ev ayrıca büyük ölçüde dijital olarak üretilen ve içinde ikamet edilebilen ilk ev unvanını taşıyor.

Üç ayrı kattan oluşan bu ev o kadar “akıllı” ki; pencereden su ısıtıcılarına, ışıklardan mobilyalara kadar bir çok eşya sesli komutları algılayabiliyor. Projenin uzmanları bu evi, geleneksel inşaat unsurlarının dijital dünyadaki yeni konseptlerle buluştuğu ortak nokta olarak tanımlıyor.

Bu Robot Çok Yetenekli: “Mini Çita!”

Boston Dynamics’e bağlı MIT araştırmacıları, daha önce üretilen ve parkur aşma videosuyla ünlenen Atlas isimli robota yeni bir arkadaş geleceğini duyurdu: “Mini Çita!” Yaklaşık 10 kiloluk bu robot gerçekten olağanüstü yeteneklere sahip! Ters döndüğünde kendini ‘’kung fu dövüşçüsü’’ süratinde düzeltebilmesi, 360 derece dönerek, sırtüstü pozisyondayken geri geri kayabilmesi ve engebeli bir arazide en az bir insan kadar hızlı ilerleyebilmesi bu yeteneklerinden sadece birkaçı.

Oldukça hafif ve özelliklerine oranla maliyeti düşük olan bu robotun hareketleri algoritma tarafından yönlendiriliyor. Bu algoritmayı da makineye komut olarak iletilen kodlar oluşturuyor. Daha onlarca yeni komut ve stilin gelebileceği haberini ise MIT araştırmacıları farklı bir açıdan duyuruyor: “Mini Çita’nın sağlam ve kolay kırılmayan yapısı sayesinde onunla rahatlıkla yeni, çılgınca hareketler deneyebiliyorsunuz.” O zaman biz de Mini Çita’ya şimdiden başarılar diliyoruz!

Yapay Zekâ, Buza Karşı

Yapay zekâ sayesinde rüzgâr çiftliği operatörleri, türbin kanadında oluşan buzu tespit edebilirler. Bu gerçekten önemli bir görev çünkü buz, tıpkı uçak kanatlarının olduğu gibi rüzgâr türbinlerinin de düşmanları arasında. Verimi artırabilmek amacıyla çiftlikler, özellikle yoğun rüzgârlı dağlık bölgelerde ve açık denizlerde kuruluyor. Bu durum, insanların çiftlikleri kontrol edebilmelerini ve bakım yapabilmelerini zorlaştırıyor. Çin ve ABD menşeili bir araştırma ekibi ise bu sorunla mücadele etmek adına WaveletFCNN adlı yeni bir yapay zekâ protokolü tasarladı.

Araştırmacılar WaveletFCNN’i, türbin üzerindeki sensörler aracılığıyla toplanan tipik verileri analiz etmek üzerine eğittiler. Yapay zekâ; rüzgâr hızı, sıcaklık, güç çıkışı gibi parametreleri ölçüyor ve sadece bir deneme ile yüzde 80’lik doğru tahmin oranı yakalayacak kadar da başarılı sonuçlar veriyor.

Keskin Lazer Duyumu

Sevgililer Günü’nü geride bıraktık, ama bu sevdiklerinizin kulağına tatlı sözler fısıldamanıza tabii ki de engel değil. Üstelik artık bunu sevdiklerinizin yanında olmadan bile yapabilirsiniz. MIT araştırmacıları, birkaç metre uzaklıktaki birini hedefleyerek, lazer yoluyla sessiz mesajlar göndermeyi geliştirmiş.

Bu teknolojiyi duyduğunuz anda bile, potansiyel kullanım alanlarına örnek olacak onlarca farklı fikri aklınızdan geçirmişsinizdir. Optics Letters’da açıklanan bu teknoloji; MIT’e göre casusluk alanında veya “süper hedefli reklamcılık” için oldukça kullanışlı. Teknoloji, foto-akustik etkiye dayanıyor. Lazer ışığını absorbe ederek ses dalgaları oluşturmak için havadaki su buharından faydalanıyor. İnsanların çevresinde her daim biraz suyun var olacağını düşünen araştırmacılar, bu teknolojinin kullanılabilirliğinin de yüksek olduğunu vurguluyor. Lazerin gözler ve cilt için tamamen güvenli olmasını da ayrı bir avantaj olarak söyleyebiliriz.

Mevsimlik Kumaş!

Maryland Üniversitesi’nde araştırmacılar, çevreye bağlı olarak kendisini düzenleyebilen bir kumaş tasarladılar. Dışarı soğuksa kumaş, kullanıcıyı sıcak tutmak için ısıyı hapsediyor; tam tersi durumda ise havanın geçebilmesi için kumaş esneyerek genişliyor. Bu hareket, iletken bir metalle kaplanan ve sentetik malzemelerle oluşturulan yeni bir iplik sayesinde gerçekleşiyor. Sıcak ve nemli koşullar altında bu iplik teli, kumaşın kızılötesi radyasyonla etkileşime geçerek şekil değiştirmesini etkinleştiriyor.

Her ne kadar termal kıyafetler gündelik hayatımızda yer kaplıyor olsa da, bugüne kadar hiç kimse, çevreye ayak uydurabilen bir giysi veya malzeme üretmemişti. Hâliyle yüksek dağlarda giyeceğimiz giysinin aynısıyla sıcak bir plajda da gezebilmek pek mümkün olmamıştı; ta ki bugüne dek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.