Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

22 Ocak 2019

Bilim son sürat ilerlerken biz de onun peşinden gidiyoruz! Tabii ki amacımız, sizi de bu gelişmelerden haberdar edebilmek. O zaman sözü bilime bırakıyor, sizlere de keyifli okumalar diliyoruz!

Bu Bilgisayar Aklınızdakileri Konuşturabilir!


İlk başta bu konuya biraz şüpheci ve tedirgin yaklaşıyor olabilirsiniz; şayet karşımızdakinin aklımızı okuyabilmesi her zaman pek de hoş sonuçlar doğurmayabilir. Neyse ki bu gelişme tam olarak öyle değil. Science dergisi, geçtiğimiz günlerde insan beynindeki aktiviteleri okuyarak, yapay zekâ programları aracılığıyla bu verileri konuşmaya dönüştürecek üç adım atıldığını bildirdi.


Araştırmacıların, ihtiyaç duydukları veri türünü toplayabilmeleri için beyne doğrudan erişim sağlamaları gerekiyor. Hâliyle bu operasyonel durum da oldukça yavaş ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmek zorunda.

“Ceketini Verir Misin, Telefonumu Şarj Edeceğim.”

Nottingham Trent Üniversitesi’nden bir ekip, pire büyüklüğündeki küçük güneş pillerini, günlük giysiler içine dikilebilecek ipliklere yerleştirmenin bir yolunu buldu. Giyilebilir güneş pilleri; akıllı telefonlar, akıllı saatler vb. ürünleri şarj etmek için kullanılabilecek.


Araştırmacılar, 2.000 hücreden dokunmuş bir giysi parçasının akıllı bir telefona güç sağlamaya yeteceğini öngörüyor.

Hapı Bilim Adına Yutmak

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Draper ve Brigham & Kadın Hastanesi gibi farklı çatılardan bir araya gelen doktor ekibi, yutulduğunda Bluetooth teknolojisine sahip akıllı telefonlarla kontrol edilebilecek 3D üretimli haplar üretti. Bu kapsül yutulduktan sonra Y şeklini alan bir cihaza dönüşüyor.


Belirli zamanlarda belirli dozlarda ilaç salınımını yapabilen bu kapsül, hastaların HIV ve sıtma gibi katı dozaj rejimleri olan hastalıkların tedavilerinde gereken dozajları düzgün sürdürmelerine yardımcı olabilir; ayrıca enfeksiyon veya alerjik reaksiyonları da önceden belirleyebilir.

Bu Kalp Hücreleri Asla Ritmi Kaçırmaz!

Japonya’da bir grup bilim insanı arasındaki iş birliği ile kalp hücrelerinin davranışlarını etkilemeden kalp atışlarını izleyebilen küçük bir ultra elektronik sensör üretildi. Bu gelişme, bilim insanlarının hücrelerin gerçekte vücutta nasıl işlev gösterdiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir ve diğer hücre ve organlar hakkındaki çalışmaları daha ileri seviyelere taşıyabilir.


Bu hassas teknolojinin, gömülü tıbbi cihazlarla birlikte kullanılabilecek olması da ayrı bir fırsat yaratabilir.

Hayal Gibi Proje!

Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında yapılan yakın tarihli bir görüşmede, iki ülke arasında 2 saatlik bir ulaşım bağlantısı fikrine varıldı. Hâlâ ilk aşamalarında olan fikir çerçevesinde Umman Denizi’nin altına, hızlı trenlerin geçeceği 2.000 kilometrelik bir tünel inşa edilecek.


Bu tünelin bir diğer özelliği ise sadece yolcular için tasarlanmayacak olması. Tünel ayrıca ülkeler arası kargo taşımacılığına ve ticarete de ev sahipliği yapacak. Bakalım bu hayal gerçek olacak mı?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.