Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

5 Kasım 2018

Bilim dünyasında her gün önemli gelişmeler yaşanıyor. Fakat bu gelişmelerin hepsini her an takip edebilmemiz imkânsız. Biz de bu nedenle sizin için son zamanlarda öne çıkan “Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme”yi bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Robot Usta’nın Ev Yemekleri

Olay henüz yemek yapmaya gelmemiş olsa da, Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları marul soyan bir robot geliştirdi. Köprü yapan, koşan ve tırmanan robotların yanında bunun esamesi okunur mu diye düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak sebze yetiştirmek gibi rutin süreçlerin otomasyonu ileride gıda talebi arttığı zaman giderek daha önemli hale gelecek. Bu, hem tarım alanında çalışan insan gücünün azaltılmasına, hem de daha hassas olan robotlar sayesinde sebzelerin yapraklarının korunmasına yardımcı olacak. Dünya kazandı!

Örümcekler Kansere Karşı!

Avustralya Huni Ağlı Örümcekleri, ya da daha az bilinen adıyla Atracinae örümceği ölümcül bir ısırığa sahiptir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu örümceğin ısırığı kanser hücreleri için de ölümcül.

Karaciğer hastalıkları, obezite, melanoma başta olmak üzere birçok hastalığa bu örümceğin zehri ile tedavi üretmek mümkün gözüküyor. Laboratuvar testleri şimdiden oldukça başarılı ilerliyor.

Dünyanın En Çevreci Uçuşu

Virgin Atlantic geçtiğimiz haftalarda atık gazdan üretilen bir yakıt kullanarak ilk transatlantik uçuşunu gerçekleştirdi. Bu yakıt türü hem sürdürülebilir hem de düşük karbondioksit salınımı yapıyor.

Yakıtın üretimi Gürcistan’daki bir tesiste yapılıyor ve şirket her yıl milyonlarca galon yakıt üretmek için faaliyetlerini genişletmeye şimdiden başladı!

Veri Güvenliğinde Kuantum Dönemi

Siber güvenlik, kişiler, şirketler ve devletler için büyük bir endişe kaynağı. Özellikle de son zamanlarda sosyal medya platformlarının hacklenmesiyle birlikte dünyanın her yerinden milyonlarca kişi mağdur oldu.

Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar, kuantum fiziği prensiplerini kullanarak hack’lenmesi imkânsız bir bilgisayar ağı oluşturmaya çalışıyorlar. Ürettikleri konsept sayesinde kuantum parçacığının ölçülmesinin zorunluluğu, birileri bunları kurcalamaya kalktığında iz bırakmasına neden olacak ve bu sayede internetin daha tehlikesiz bir yer haline gelmesi amaçlanıyor.

Doğadan İlham Alındı

Böceklerin ve yengeçlerin kabukları baskıya dayanacak yapıdadır. Peki ya binaları da bu yapıda oluşturabilseydik?

Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacıların kafasına takılan bu soru cevabını 3D baskıyla kullanılabilen bir çimento macununda buldu. Üretilen esnek macun malzeme depreme karşı dayanıklı binalarda ve altyapılarda kullanılabilir. Baskı yapının yay gibi hareket etmesini sağlıyor ve bu sayede kırılgan malzemede çatlama riski minimumda oluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.