Bilim Dünyasında 5 Yeni Gelişme

16 Kasım 2016

Bilim dünyasında her gün önemli gelişmeler yaşanıyor. Fakat bu gelişmelerin hepsini her an takip etmek imkânsız. Bu nedenle bilim dünyasının öne çıkan güncel gelişmelerini sizler için yine topladık ve bilim dünyasında 5 yeni gelişme serimize yeni bir yazı ekledik.

fire-1-getty_773558966827406456

Kargaşaya Gerek Yok! Termodinamiğin İkinci Yasası Her Zaman Uygulanamaz

Ulusal Argonne Laboratuvarı’nda çalışan bir grup bilim insanı termodinamiğin ikinci yasasında bir “açık” bulduklarını açıkladılar. Yasa, izole bir sistemin; yani evrenimizin, sürekli genişlediğini belirtiyor. Fakat konu üzerinde çalışan takım, kuantum bilgi teorisini kullanarak yasanın “mikroskobik seviyede” ihlal edilebileceğini buldu.  Çalışma üzerine yazan, Argonne’un önemli isimlerinden Valerii Vinokur basın açıklamasıyla “Yaptığımız tek şey; bu soyut güzel matematik teorilerini ham gerçekliğimize bağlayabilmeyi formüle etmek oldu. İhlal her ne kadar yerel ölçekte olsa da, etkileri bunun çok daha ötesinde” dedi. Ekip deneylerinin sonuçlarını Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

4-scientistsco

Kemiklerin, Nötron Yıldızlarının ve Makarnanın Arasındaki Ortak Nokta Ne? Tahmin Edin!

Carl Sagan; insanlar için “yıldızların çocuklarıyız” diyor. Yani bedenimizin içine işlenen oksijen, karbon, nitrojen ve kalsiyum gibi elementlerden söz ediyor. Yıldızlara onun tahmin ettiğinden daha da benzer olabiliriz. Amerika’nın çeşitli üniversitelerinde çalışan araştırmacılar kemik yapımızla, nötron yıldızlarının iç kısımları arasında görülmemiş bir benzerliğin olduğunu doğruladı. Kemikler gibi, yıldızlar da park garajları ya da lazanya yaprakları gibi birbirine paralel bir yapıyla bağlanmakta. Indiana Üniversitesi’nde Nükleer Fizikçi olarak çalışan Charles Horowitz, “Birbirinden farklı sistemlerde birbirine bu kadar benzeyen yapılar görmek enerji sisteminin basit ve evrensel bir şekilde biçime dayanabileceğini gösteriyor” diyor. Sonuçları Physical Review C. dergisinde bulabilirsiniz.

superconductorgetty_773561398407070406-1024x683

Direnç Nafile! Bilim İnsanları Süper İletken Olmayan Maddeyi Süper İletken Olduğuna İnandırdı

Houston Üniversitesi’nden araştırmacılar süper iletkenliği, yani elektrik akımını direnç olmadan iletebilme becerisini, bu özelliği taşımayan maddelere yerleştirmenin bir yolunu buldu. Süper iletkenlerin en yaygın kullanımı -ki bunun için de genellikle mutlak sıfıra yakın soğutulma gerekiyor- manyetik rezonans görüntüleme makinesi içinde oluyor. Fakat takıma göre; bu yeni metot, yeni süper iletkenlerin daha yüksek sıcaklıklarda da çalışabileceğine işaret ediyor.

beastcam-array-with-gecko

Tüm Canlıları 3D Dijital Modeli İle Korumayı Amaçlayan Bir Teknoloji: Beastcam Array

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları tüm yaşayan organizmaların 3D modellerini yaratabilecek, adı Beastcam Array olarak belirlenen özel bir kamera geliştirdi. Biyolog Duncan Irschich: “Beastcam teknolojisi ile Dünya’daki tüm yaşamın dijital mirasını koruyabileceğimiz için heyecanlıyız. Bu çok uzun bir süre alacak, ama bu yolculuğa başlayabilmek bile mutluluk verici. Dünyadaki yaşamın mirasını dijital olarak koruyabilmek birçok türün neslindeki düşüşü engellemek için de önemli, ama aynı zamanda bu teknoloji daha önce hiç var olmamış organizmaların türemesine de sebep olabilir” diyor.

cosmos_3d_dark_matter_map-1024x778

Bilim İnsanları Süper Bilgisayar Kullanarak Karanlık Madde Tanelerinin Özelliklerini Öngörüyor

Alman ve Macar araştırmacılardan oluşan bir takım süper bilgisayarın içine Standart Model fiziği yerleştirdi ve bunu evrenin enerji ve kütlesinin neredeyse %27’sini oluşturan esrarengiz, görünmez karanlık maddenin özelliklerini öngörmek için kullandı. Takım; deneysel kurgular kullanarak karanlık madde tanelerine dair doğrudan bir kanıt bulabilme ihtimali olduğunu da söylüyor. “Simülasyonda karanlık madde parçacıklarına dair böyle bir kanıt bulmamız, nasıl bir madde aradığımızı bilmemizde de yardımcı olacaktır” açıklamasında bulunan çalışmanın eş yazarı Andreas Ringwald ekledi: “Eğer neyi aradığımıza dair fikrimiz olmazsa gerçek uzayda aradığımız şeyi bulmamız çok uzun sürebilir.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.