Bergamalı Mühendis Bora Hodo ile Tanışın

18 Eylül 2019

GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde faaliyet gösteren LM Wind Power, GE çatısı altına girdikten sonraki ilk fabrikasını 2017 yılında Bergama’da açtı. Fabrika açıldığından bu yana burada 500’ü aşkın rüzgâr türbini kanadı üretildi ve dünyanın çeşitli yerlerindeki rüzgâr çiftliklerinde yerlerini aldı. Fabrikanın açılması aynı zamanda Bergama bölgesi için de büyük bir fırsat yarattı. Fabrikanın doğrudan yarattığı iş imkânı sayesinde 450’ye yakın operatörün önemli bir kısmını Bergamalılar oluşturdu. Fabrikada 2020 yılına gelindiğinde 700 çalışanın istihdam edilmesi planlanıyor.

Bugün sizlerle hikâyesini paylaştığımız LM Wind Power çalışanı Bora da Bergamalı. Kendisi burada fabrika süpervizörlüğü yapıyor. Görev kapsamı, fabrikada geliştirilen projeleri yürütmek, ürünlerle ve üretim süreçleriyle ilgili geliştirme ve iyileştirmelerle ilgilenmek. Ailesinin görevi nedeniyle uzun yıllar Bergama’da yaşamış. Üniversite dönemine kadar öğrenimini Bergama’da sürdürmüş, üniversiteyi ise Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde, yani yine İzmir’de tamamlamış. Mezun olduktan sonra Bergama yakınlarında bir iş imkânı olmadığı için önce İzmir’in merkezindeki bir firmada, daha sonra da İstanbul’da çalışmış.

İstanbul’da geçirdiği yıllarda hep Bergama’yı özleyen Bora, bir gün internette gezinirken tesadüfen LM Wind Power’ın Bergama’da fabrika açacağını haberine denk gelmiş. Sonrası ise film şeridi gibi: Başvuru, mülakat ve çocukluğunun şehri Bergama’ya geri dönüş… O LM Wind Power’da çalışmaya başladığı zamanlarda ortada henüz bir fabrika yokmuş. “Hani derler ya buralar tarlaydı diye, gerçekten öyleydi.” diyerek fabrikadan daha eski olan bir fabrika süpervizörü olduğunu anlatıyor. Önce Bergama’nın merkezindeki eski bir tekstil fabrikasına kurulan Mükemmeliyet Merkezi’nde, daha sonra ise 2 ay boyunca Polonya ve Danimarka’daki LM Wind Power fabrikalarında eğitim almış. Eğitimi sırasında bir kanadın en baştan en sona kadar olan üretim sürecine tamamen dahil olmuş, ürettikleri teknolojinin nasıl üretildiğini birinci elden deneyimlemiş.

“Burada çalışmaktan çok mutluyum. Çünkü çocukluk arkadaşlarım burada, çocukluk anılarım burada, evim burada… Ve yaptığımız iş çok büyük bir iş. LM Wind Power’ın fabrikası Bergama’da olmasa bile çalışmak isteyeceğim bir yerken üstüne bir de memleketimde olması hayatımda karşılaştığım en güzel tesadüf oldu.” diye anlatıyor Bora bu durumun kendisine hissettirdiklerini…

Kendisi de Bergamalı olduğu için fabrikanın açılmasından sonraki sürecin Bergama’ya etkilerini en iyi görenlerden birisi olan Bora, fabrikanın sosyal ve ekonomik anlamda Bergama’yı dönüştürdüğünü söylüyor. Fabrikanın sosyal anlamda yöre insanlarına; kurumsallık, iş yerine adaptaston, iş güvenliği konusundaki ciddiyetin arttığını ve operatörlerin daha dikkatli ve iyi iletişim kurmaya başladıklarını fark etmiş. Ayrıca fabrika yöredeki genç nüfusa üniversite okuma konusunda da bir itici güç olmuş. Gençlerdeki “üniversite bitireceğim de ne olacak, burada iş mi var” düşüncesinin yerini “mühendislik okuyup Bergama’da LM Wind Power’da çalışırım” hayali almış.

LM Wind Power fabrikasının Bergama’ya tek etkisi çalışanlar üzerinde olmamış elbette. Fabrika çalışanları ile birlikte yapılan sosyal aktiviteler Bergama’da yapılmaya ve üretimde kullanılan malzemelerin yerelleştirme çalışmaları başlanmış. Ayrıca LM Wind Power, Bergama Belediyespor’un tüm takımlarının ana sponsoru olmuş.

Bora’ya göre burada çalışan operatörlerin en çok istediği şey, ürettikleri rüzgâr türbini kanatlarını bir türbinin üzerinde dönerken görmekmiş. Fabrika açıldığı günden bu yana 500’ü aşkın kanat üretmiş ve bunların hepsi yurt dışına ihraç edilmiş. “Yakın bir zamanda burada üretilen kanatlar, ülkemizin dört bir yanındaki rüzgâr çiftliklerinde dönmeye başlayacak.”

Bir kanadın Türkiye’de kullanılabilmesi için malzeme ve işçiliği gibi farklı parametreler dikkate alınarak bir lokalizasyon oranı çıkartılıyor ve bu oranın %50’nin üzerinde olması bekleniyor. LM Wind Power Bergama fabrikasında bu oran şu an %56’ya ulaşmış durumda. Çok yakında burada üretilen türbin kanatları Türkiye’nin rüzgârlarından güç alarak dönüyor olacaklar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.