Bergama’da Üretilen Türbin Kanatları Avustralya Yolunda

30 Nisan 2018

Türkiye’de yenilenebilir enerjiye verilen önem ve yapılan yatırımlar her geçen yıl giderek artıyor. Ülkemizin hedeflerini destekleme yönünde GE olarak  geçtiğimiz Temmuz ayında İzmir Bergama’da 450 yetkin teknik personele iş imkanı sağlayacak bir rüzgâr türbini kanadı fabrikası açmıştık. GE Yenilenebilir Enerji bünyesindeki LM Wind Power fabrikası açılışından sadece 6 ay sonra ilk uluslararası sevkiyatını yapmaya başladı. Bergama fabrikasından çıkan kanatlar kara yolunda 100 km yol kat edip İzmir Alsancak Limanı’na ulaştılar. Ancak kanatların yolculuğu daha yeni başlıyor. Türbin kanatları okyanuslar ve kıtalar aşarak toplamda 14.000 km yol kat ederek Avustralya’daki Bodangora Rüzgâr Santrali’ne ulaşacak!

Türkiye’de üretilerek Avustralya’ya ihraç edilen, her biri 63,7 metreden uzun olan toplam 99 kanat, Güney Doğu Avustralya’da GE ve Infigen Energy tarafından geliştirilen 113,2 MW gücündeki Bodangora Rüzgar Santrali’nde bulunan 3,43 MW’lık rüzgar türbinlerinde devreye alınacak. LM Wind Power kanatlarıyla donatılan GE türbinleri, New South Wales’teki yoğun rüzgârların enerjisini toplamak amacıyla kuruldu.

Bu yolculuk ayrıca Türkiye’nin ihracat ekonomisi için de büyük bir adım. 2017 yılında Avustralya’ya 538 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştiren Türkiye, bu yıl LM Wind Power’ın Bergama tesisinden gerçekleştirilecek olan ihracatların katkısıyla bu rakamı daha da yukarı taşıyacak.

Toplamda 99 kanat Bergama’dan Güney Doğu Avustralya’ya sevk edilecek.

Türkiye için verilen 50 milyon dolar değerindeki taahhüdün bir göstergesi olan tesis, aslında bir fabrika yatırımından daha fazlası. Kanat üretimi son derece teknik uzmanlığa sahip bir iş gücü gerektiriyor ve kapsamlı eğitimlerin sağlanması yeni bir rüzgar türbini fabrikası kurmanın en kilit unsuru olarak kabul ediliyor. Bergama’da kurulan Mükemmeliyet Merkezi ile çalışanlara gelişmiş kanat üretimi ve endüstriyel becerilerle ilgili eğitimler sağlandı. Ayrıca Bergama fabrikasının çalışanları Hindistan, Polonya ve İspanya’da eğitimlere katıldı. Bu sayede Bergama fabrikasındaki çalışanlar yetkin ve uzman hale geldi. Bu yatırım vesilesiyle GE, bölgedeki çalışanlara gelişmiş kanat üretimi ve endüstriyel beceriler edinme ve geliştirme imkânı tanıyor. Diğer taraftan da üretim operasyonlarından teknik mühendislik, servis, yönetim ve destek hizmetlerine kadar çok çeşitli alanlarda 450 yetkin teknik personele iş imkanı sağlayacak.

Bergama fabrikası, ilk üretim kutlamasını Temmuz’da yaptı.

Bergama fabrikasında şu anda 370’den fazla çalışan var. Ayrıca bu fabrika LM Wind Power, GE tarafından satın alındıktan sonra açılan ilk rüzgâr türbin kanadı fabrikası. Fabrika çalışanları ise daha şimdiden dünyanın en önemli türbin kanadı fabrikası olma yolunda azimle çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.