Bergama Rüzgâr Türbin Kanadı Üretim Tesisi’nde 500’üncü Kanat Üretildi!

22 Ağustos 2019

LM Wind Power fabrikalarında üretilen her türbin kanadı, yüzlerce kişilik bir ekibin emeğini ve başarısını temsil ediyor; ancak geçtiğimiz dönemde Türkiye’de üretilen bir kanat ile bu başarı, farklı bir anlam da kazandı. GE Yenilenebilir Enerji’ye bağlı LM Wind Power, İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan ve iki yıldır faaliyette olan yeni rüzgâr türbini kanadı üretim tesisinde, 500’üncü rüzgâr türbini kanadı üretildi.

Türkiye, Avrupa ve Asya ile birlikte tüm dünyada de yükselen rüzgâr enerjisi talebini karşılayabilmek için üretilen bu kanatlar, binlerce evin enerji ihtiyacının karşılanması için güç kapasitesi sunuyor. Üretilen 500 adet kanadın, toplamda yaklaşık 500 MW kapasitede enerji üretecek kadar rüzgâr toplaması bekleniyor. Bu da ülkemizdeki yaklaşık 680.000 evin enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek bir güç kapasitesi anlamına geliyor.

LM Wind Power, Türkiye için verdiği 50 milyon dolar yatırım taahhüdünün bir parçası olarak Bergama fabrikasında 2019 yılının sonuna kadar 30 milyon dolarlık ek yatırım yaparak tesisi büyütme ve 300 yeni personel istihdam etme kararı aldı. Şu anda yüzde 26’sı kadın olmak üzere 450 kişinin çalıştığı tesiste, büyüme sonucu bu rakamın 2020’de 700’ün üzerine çıkarılması planlanıyor.

Yapılan yatırımların sonucu olarak Bergama’daki LM Wind Power rüzgâr türbin kanadı üretim tesisinin, GE’nin en yeni 5MW kara tipi rüzgâr türbini Cypress platformuna monte edilecek yenilikçi iki parçalı kanatların üretimine hazır hâle getirilmesi hedefleniyor.

Bergama Fabrika Müdürü Ozan Mamay, Türkiye ve dünya rüzgâr endüstrisi açısından önemli olan bu gelişme için şunları söyledi: “Son iki yıl boyunca bu tesiste çalışan ekibimizin ortaya koyduğu başarıdan gurur duyuyoruz ve tesisin devamlı olarak büyüdüğünü görmekten dolayı mutluyuz. Cypress kara tipi rüzgâr teknolojisi, Türkiye’de ve dünyada elektrik maliyetlerini düşürmek için çok uygun ve biz de Bergama’daki tesislerimizde bu teknolojiye ait devrim niteliğindeki iki parçalı kanatları üretmenin heyecanını yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

LM Wind Power’ın Bergama fabrikası, şirketin gelişmekte olan rüzgâr enerjisi piyasalarındaki başarılı deneyimi ve küresel etkisi ile LM Wind Power’ın dünyanın her yerindeki müşterilerine eksiksiz olarak hizmet verebilme kapasitesini güçlendiriyor. Bergama fabrikası ülkemiz açısından da büyük önem taşıyor; fabrika aynı zamanda yerel rüzgâr çiftliklerine kanat temin ederek ve nitelikli işler yaratarak hızla büyüyen Türkiye rüzgâr endüstrisinin ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

Resmi olarak Temmuz 2017’de açılışı yapılan Bergama tesisi, LM Wind Power’ın toplamda on beşinci fabrikası olmasının yanı sıra şirketin GE Yenilenebilir Enerji bünyesine katılmasının ardından açtığı ilk fabrika olma özelliğini de taşıyor. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.