Baymina Enerji Santrali’nde Alanında Bir İlk: Kontrol Sistemi Modernizasyonu

12 Aralık 2019

GE, ENGIE Group’un Türkiye’deki Baymina Enerji Santrali‘nde rotor gerilim kontrolü modernizasyonunu gerçekleştirdi. ALSPA buhar türbini kontrol sistemlerinden en yeni teknolojili Mark VIe kontrol sistemine başarıyla geçildi. Alanında bir ilk olan bu proje, yeni kontrol teknolojilerini barındırıyor.  Bu geçişte sistemin temel donanım altyapısı da tamamen korunuyor. Güçlendirme ile birlikte, buhar türbininin esnekliği, güvenirliği ve uygunluğu artırıldı. Santralin, kontrol sistemine yönelik veri analitiğiyle birlikte daha akıllı operasyon kararları alması imkânı sağlandı.

GE’nin donanım ve yazılım çözümlerinden yararlanarak artık taleplere daha hızlı yanıt verebileceklerini belirten Baymina Mühendislik ve Bakım Müdürü Hayati Yıldırım, modernizasyon projesiyle ilgili olarak, “Baymina enerji santralimiz yaklaşık 15 yıl önce faaliyete girdiği için artık kontrol sistemimizi modernize etmek bizim için önem taşıyordu.” diyor. Bu geçişle birlikte aynı zamanda bakım maliyetlerini de düşüreceklerini dile getiren Yıldırım, yeni çözüm konusunda sağlanan eğitimlerden son derece memnun olduklarını ve enerji santralindeki filo operasyonlarını iyileştirmek üzere GE ile olan güçlü iş ilişkilerinin yanı sıra kazanıma dayalı yaklaşımlarını da sürdüreceklerini ekledi.

Proje, Alstom tarafından geliştirilmiş ALSPA P320 V1 kontrol teknolojisinden GE’nin Mark VIe sistemine geçiş yapılması açısından ilk modernizasyon projesi olma özelliğini taşıyor. Proje kapsamındaki mühendislik, devreye alma ve eğitim süreçlerini içeren çözümler; kontrol sisteminin ayak izini, kontrol sistemi programını, giriş çıkış modüllerini ve saha kablolamasını aynen koruduğu için duruş sürelerini kısaltıyor ve üretim kayıplarını önlüyor.

Proje kapsamında aynı zamanda, devreye girme sürelerini kısaltan, güvenilirliğin ve uygunluğun iyileştirilmesini sağlayan yeni bir buhar türbini gerilim hesaplama aracı Turbomax da kullanıldı. Turbomax, devreye girme süresi ve rotor ömrü arasındaki dengeyi koruyor ve gerilim hesaplarının doğruluğunu artırarak operasyonların verimini artırıyor.

GE Enerji Otomasyon ve Kontrol Genel Müdürü Olivier Jamart, bu tür başarılı projelerin müşteriler için hayati önem taşımasını, operasyonlarının beyni niteliğindeki kontrol teknolojilerinin, santral boyunca entegre olmasına bağlıyor. Üç yılda geliştirdikleri Modernizasyon Paketi, en yeni Mark VIe teknolojisini sunuyor. Bu paket, Baymina gibi santral operatörlerinin maliyet tasarruflarından yararlanmasını sağlayarak, kontrol sistemlerinin tamamıyla yenilenmesine kıyasla duruş sürelerini %30’a varan oranlarda düşürüyor ve sistemde oluşabilecek problem riskini de azaltıyor. En yeni siber güvenlik çözümlerinin yer aldığı bu çözüm paketi, santral varlıklarının güvenilirliğini ve uygunluğunu arttırıyor. Böylece operatörlerin kontrol verilerine dayalı daha doğru karar vermesini sağlıyor.

Şirketler, GE’nin Baseline Security Center platformu sayesinde siber güvenlik konusunda daha da güçlenebiliyor. Platform, siber riski azaltmaya yönelik bir dizi entegre araç, yapılandırma ve hizmet içeriyor. Baseline Security Center çözümünde; yeni nesil virüs önleme, sertifika yetkilendirme, domain kontrolü, yazılım güncelleme yönetimi, konfigürasyon kontrolü, siber saldırı algılama, kimlik yönetimi ve erişim kontrolü, sistem donanımının güçlendirilmesi, sistem yedekleme ve kurtarma, günlük veri toplama, güvenlik sorunları ve olaylarının yönetimi, ağ altyapısı yönetimi gibi özellikler yer alıyor.

ENGIE’nin Ankara’da faaliyet gösteren 770 megavat gücündeki gaz yakıtlı Baymina Enerji Santrali, başkent için gerçekleştirdiği enerji üretimiyle 1,6 milyon konutun elektrik ihtiyacına cevap veriyor. Kombine çevrim santrali; 2003 yılında, her biri 235 megavat gücündeki GE imzalı iki 9FA.03 gaz türbini ve Alstom imzalı 325 megavat gücündeki Alstom DKY224-4N4/B buhar türbiniyle faaliyete başlamıştı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.