Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Silikon Vadisi’nde GE’yi ziyaret etti!

25 Ekim 2013

Ali Babacan, GE'yi ziyaret etti!

Ali Babacan ABD’de “Türkiye Yatırım Haftası” kapsamında Silikon Vadisi’nde sektör temsilcileriyle bir araya geldi ve Türkiye ekonomisinin yapısında köklü değişiklikler yaptıklarını, ihracatta endüstriyel ürün oranının giderek arttığını anlattı.

General Electric (GE) tesislerini ziyaret ederek, yetkilere teknoparklarla ilgili bilgi veren Babacan,Türkiye’de devlet ve özel sektör destekli 170 üniversite bulunduğunu, özel sektörün üniversitelere yatırımla çok ilgili olduğunu anlattı.

GE yetkilileri de Babacan ve beraberindeki heyete endüstriyel devrim niteliği taşıyan projeleriyle ilgili bilgi vererek, Türkiye’yle uzun yıllardır ortak çalışmaları olan bir kurum olduklarını vurguladı.

GE Genel Müdür Yardımcısı Mike Hars ise  Türkiye’de yatırım yapmaktan heyecan duyduklarını ifade etti ve “Türkiye yazılım alanında bir çekim merkezi oluyor. Bu işler yetenekli beyinler olmadan olmuyor. Bu bize Türkiye’ye daha yakın olma ihtiyacını hissettiriyor” dedi.

GE’nin Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bilgilendirme Şefi Dr. İbrahim Gökçen ise dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek için Türk hükümetinin sarfettiği çabayı GE’nin takdirle izlediğini, Türkiye’ye 900 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını daha önceden duyurduklarını, 2015’te de Türkiye’de bir inovasyon merkezi açacaklarını, bölge ülkelerine bazı ihracatlarını Türkiye’den yapmayı planladıklarını kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.