Aydınlatma Kontrollü Akıllı Ampüller ile %80 Enerji Tasarrufu

5 Ağustos 2014

akilli ampul

Akıllı ev sistemleri pazarı şu sıralar önemli bir yükseliş gösteriyor. Araştırma şirketi Parks Associates’in verilerine göre, akıllı ev ürünleri kategorisinde en çok satılan ürünler olan LED ışıklar, termostatlar ve kameraların 2018’de değerini ikiye katlaması ve 25 milyondan 3.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

akilli ampul 2Thomas Edison aydınlatma işine gireli bir asırdan fazla oldu ancak bilim adamları hala onun fikirleri üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ampulün mucidi Edison’un kurduğu GE’deki mühendisler, tablet ve akıllı telefon üreticileri için tasarruflu LED ışıklarının geliştirilmesine katkıda bulundu.

Yeni nesil ampul Link, kullanıcılara tatildeyken veya evde uzanırken aydınlatma kontrolü yapabilmeleri için ışıkları kapatıp açma olanağı tanıyor. Ayrıca uyku ve uyanma zamanlarında da kullanıcılar rahatlıkla aydınlatma kontrolü sağlayabiliyor. %80 enerji tasarrufuyla çalışan Link ampullerinin 3 çeşidi bulunuyor: 60-watt LED masaüstü ve daire aydınlatması, iç mekan LED projektör ve iç-dış mekan spot LED aydınlatması.

Bu akıllı ampul, içerdiği çip sayesinde internete kablosuz bağlanabiliyor ve Wink adındaki uygulamayı kullanan cihazlarla iletişim kurabiliyor.

Wink aynı zamanda, Quirky şirketiyle ortaklaşa tasarlanan yeni bir yazılımın da adı.

Quirky ve GE İşbirliği ile Akıllı Ev Sistemleri

GE, Quirky ile birlikte çalıştığı makineleri birbirine bağlayarak akıllı ev sistemleri geliştirme ve tasarlama fikri üzerinde çalışmaya devam edecek. Şimdiye kadar, GE ve Quirky cihazlara bağlanabilen Aros adında bir klima uygulaması hayata geçirdi. Wink uygulaması, kumanda hizmetinin yanı sıra klimanın akıllı çalışmasını da sağlıyor. Ev sahibinin takvimini, yerini, bulunduğu yerin hava durumunu öğreniyor; geçmişteki kullanım alışkanlıklarını hatırlıyor.

Acaba Edison Wink için ne düşünürdü?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.