Aydınlatma, Güç ve Tutku

12 Ağustos 2016

GE altyapısı, 5 milyar kişinin Rio Olimpiyat Oyunları’nın bir parçası olmasını sağlıyor!

21. yüzyılda olimpiyatların gerçekleşmesi, ev sahibi şehirlerin güçlü altyapısı olmadan mümkün olamazdı. Örneğin, bu yılki oyunların gerçekleşmesi için Rio’nun, 250MW enerjiye ihtiyacı var. Bu enerjinin %20’si, yani 200.000 kişilik bir şehir için gereken enerji, sadece Uluslararası Yayın Merkezi’nin bütün dünyaya yayın yapabilmesi için gerekli. Bu yüzden Rio 2016 için yapılan hazırlıkların arasında, şehrin ve bütün olimpiyat alanının enerji kaynaklarının, enerji dağıtım teknolojilerinin dönüştürülüp iyileştirilmesi ve daha verimli hale getirilmesi önemli bir konuydu.

GE’nin Olimpiyat Oyunları ile olan küresel ortaklığı artık 10 yaşında ve bu durum GE’nin birçok farklı alandaki deneyimini birleştirdiği GE Store’un spor dünyasına destek olması için bir fırsat sunuyor. GE’nin Olimpiyat Spor Pazarlama Direktörü Christopher Katsuleres “Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak her şehir, bir diğer olimpiyat şehrine göre bambaşka hazırlık süreçlerine sahip. Rio’da ek enerji üretim ihtiyacı, büyük şehir altyapısı gereksinimleri ve olimpiyat alanının daha spesifik olarak gereksinimleri vardı.” diyor.

Türbinler oyunlara enerji üretmek için dönüyor

GE ek enerji ihtiyacı için 2011’de saha çalışmalarına başladı. Üretilen enerji kapasitesini artırmak için 2014’te açılan Baixada Fluminense santrali ile anlaşma gerçekleştirildi. GE gaz türbinlerinin güç verdiği Baixada Fluminense, tek başına 1.7 milyon nüfuslu bir şehre yetecek enerji üretmeye başladı.

Farklı GE iş alanları ile birlikte çalışarak elektrik dağıtım sistemini artırılmış enerji kapasitesine göre düzenlendi. Böylece Rio şehri, 6.45 milyon kişilik nüfusuna, 500.000 olimpiyat ziyaretçisine ve Uluslararası Yayın Merkezi’nde gece gündüz çalışıp dünya çapında olimpiyatları tutkuyla takip edecek 5 milyar kişiye yayın yapacak 10.000 profesyonel yayıncı için gerekli enerji sağlanabilecek.

En uzaktaki biletsiz koltuğa yayın heyecanı

Christopher Katsuleres, “Spor müsabakaları orada gerçekleşmese de Uluslararası Yayın Merkezi altyapının en önemli olduğu nokta” diyor. Olimpik Yayın Hizmetleri Baş Teknoloji Sorumlusu Sotiris Salamouris ise “Burada 20’den fazla stüdyo var. Bazıları dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor. Toplamda 60.000 metrekare. Yani 6 futbol sahasından daha büyük bir alan ve haliyle olimpiyatlardan alınan bütün yayını buraya getirmek ciddi bir kablo ihtiyacı doğuruyor. Sadece yayın için gereken kabloların -ki bunlar güç kablolarını kapsamıyor- uzunluğu 600 kilometre” diyor.

Christopher Katsuleres
Christopher Katsuleres

Güvenilir bir güç kaynağı Uluslararası Yayın Merkezi için hayati önem taşıyor. Merkezde yer alan 11 güç odası GE tarafından 3.000 kesintisiz güç kaynağı ünitesi ile donatılarak enerjinin kesintisizliği sağlanıyor. Olimpiyat Oyunları sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir elektrik kesintisi sırasında -stadyum, katılımcıların konaklama alanları, poliklinik ve hastaneyi de içine alarak- kesintisiz güç kaynakları jeneratörler devreye girecek ve enerji sağlamaya devam edecek. GE Olimpiyat Ticari Sorumlusu Alfredo Mello “İşte bu teknolojinin önemi” diyor. “Televizyondan olimpiyatları izleyen biri, bir şey olduğunu anlamayacak bile çünkü bizim sistemimiz hemen devreye girmiş olacak.

Olimpiyat Oyunları’nın standartları aydınlanıyor

Ulusal Yayın Merkezi’nin ihtiyaçları ciddi bir titizlik istiyor. 3 yıl önce Current powered by GE Aydınlatma Baş Tasarımcısı Lanna Caram, hem atletlerin performansı hem de evlere ulaşacak yayının mükemmeliyeti için olimpiyat alanının her bir santimetresinin eşit bir şekilde aydınlanması için çalışmaya başladı.

Caram, “Karşılaşmaların yayınlanabilir olması için olimpiyat alanlarının, normal bir spor alanına göre 3-4 kat daha fazla aydınlık olması gerekiyor. Örneğin, tekvando ve eskrim karşılaşmalarının gerçekleşeceği Arena Carioca 3’te 200 demirbaş ile çalıştık ve 3 farlı ışık kaynağı kullandık. Bunların her biri karşılaşma alanında spesifik bir noktayı aydınlatıyor. İzleyiciler bunu atletlerin gölgelerinin görünmemesine bakarak anlayabilir. Ayrıca atletler de ışıklandırmalardan kaynaklanan gölgeler yüzünden dikkatleri dağılmadan karşılaşmalarını tamamlayabilir” diyor.

GE, Rio de Janeiro’da, üç Carioca alanı, bisiklet yarış alanı, dev tenis merkezi ve açılış ve kapanış seremonilerinin gerçekleşeceği Maracanā Standyumu da dâhil olmak üzere 80 aydınlatma projesi tamamladı. Her alan kendine özel ışıklandırma tasarımına sahip.

Verimlilik: Akıllı Işıklandırma

Olimpiyat alanları, misafirlerin kalacağı olimpiyat köyü ve idman merkezlerinde GE, enerji verimliliği sunan 200.000 adet ışıklandırma komponenti kullandı. Bunların yarısı ise geleneksel yöntemlere göre %50 enerji tasarrufu sağlayan LED’lerden oluşuyor. Olimpiyat Oyunları ile olan küresel işbirliğinin bir parçası olarak GE aynı zamanda ev sahibi olan şehre bazı hediyeler de bırakıyor.
GE’nin Olimpiyat Spor Pazarlama Direktörü Christopher Katsuleres “Flamengo Parkı muhtemelen Rio de Janeiro’daki en güzel park ama aydınlatması 30 yıldan daha eski ve artık bunu sürdürmek biraz zor. Bugün parkta yer alan LED aydınlatma çözümleri, 3 kat fazla uzun ömre sahip. Ayrıca ne zaman bozulduklarını haber vermeleri sayesinde tamir işlerini kolaylaştırıyor, onarım maliyetlerini düşürüyor” diyor.

GE’nin şehre hediyeleri: LED aydınlatmalar
GE’nin şehre hediyeleri: LED aydınlatmalar

LED’ler verimli bir aydınlatmanın dışında bölgeyi geceleri de daha güvenli bir hale getiriyor ve aynı zamanda gelecekte kurulabilecek akıllı şehir çözümleri için gerekli altyapıyı da sunuyor.

GE iş alanlarının birlikte sağladığı hizmet, Güney Amerika’da ilk kez gerçekleşecek olan Olimpiyat Oyunları’nın unutulmaz bir resmini geride bırakmaya hazır.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.